Açgözlü Çocuk Hikayesi

Açgözlü Çocuk Masalı

Abone Ol google news


Fiziki olarak birbirine çok benzeyen, ancak huy olarak birbirine zıt olan iki kardeşin başından geçenleri konu edinen güzel bir Açgözlülük ile ilgili hikaye… iyi okumalar.

Açgözlü Çocuk Masalı

Evvel zaman içinde Sam ve Tom adında tıpa tıp aynı olan ikiz kardeşler vardı. O kadar çok benziyorlardı ki, anneleri bile ilk zamanlarda birbirlerini ayırt etmekte zorlanıyordu.

Ancak, görünüşlerinden başka diğer her şeyde birbirlerinden oldukça farklılardı. Sam’in hiç arkadaşı yokken, Tom çok iyi dostluk kurabiliyordu. Sam tatlıları severken, Tom baharatlı yiyecekleri severdi. Sam annesinin gözdesi, Tom babasının gözdesiydi. Sam cömert ve özverili iken, Tom açgözlü ve bencildi!

Sam ve Tom büyüdükçe, babaları servetini aralarında eşit olarak paylaşmak istedi. Ancak, Tom bunu kabul etmedi ve daha zeki ve güçlü olduğunu kanıtlayan kişinin servetin daha büyük bir payını alması gerektiğini söylerken, Sam babası onun için ne uygun görüyorsa onu kabul ettiğini söyledi.

Babası Tom’un ısrarcı olması üzerine, ikisi arasında bir rekabet düzenlemeye karar verdi. 

Bir sabah erkenden çocuklarını kaldırarak onlara” istediğiniz kadar yürüyebilirsiniz, ancak gün batımından önce mutlaka evde olmanız gerekiyor. Hanginiz bu süre zarfında, çok fazla yürür ve gün batımından önce burada olursa, miras paylaşımı da mesafeyle orantılı olarak bölünecek.” demiş.

Yarışmanın bir kuralı olarak, zamanı takip etmek için bir saat taşımalarına da izin verilmedi.

Sam ve Tom yürüme yarışına başladılar. Sıcak bir yaz günüydü, sam yavaşça ve istikrarlı bir şekilde yürürken; Tom yarışı ve aynı zamanda babasının servetinin büyük bir bölümünü kazanmak için hızla koşmaya başladı.

Sam, öğlene kadar olabildiğince uzağa yürümenin ideal olacağını biliyor ve eve zamanında ulaşmak için öğlen evine dönmeye karar vermişti.

Ancak Tom, açgözlülüğü ile daha fazla zenginlik elde etmek için öğlen ortasından sonra bile eve dönmeyi denemedi. 

Sam’in iki katı kadar yürüdü ve gün batımından önce eve dönebileceğini düşünüyordu. Güneşin turunculaştığını görünce eve dönmek için acele etti. Ne yazık ki, güneş batmaya başladıkça yolun yarısını bile gidemedi ve yorgun bir şekilde eve geç saatte ulaşabildi.

Tom açgözlülüğü yüzünden hem yarışı hemde mirası kaybetti.

Açgözlülük kayba yol açar.

Bu Masal da ilginizi çekebilir.

MasallarLa Fontaine MasallarıKısa Masallar


Benzer İçerikler

Sindirella
Sindirella Hikayesi
Tonton ve Arkadaşları
Tonton ve Arkadaşları Hikayesi
Mercan Kız Masalı
Mercan Kız Hikayesi
Tavşandan Kim Korkar? Masalı
Tavşandan Kim Korkar Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.