Açgözlü Kedi Hikayesi

Açgözlü Kedi Masalı

Abone Ol google news
Açgözlü Kedi Masalı
Açgözlü Kedi Masalı

Açgözlü Kedi Masalı içerisinde “Ölüm kelimesi geçmektedir.” İyi okumalar dileriz.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde diyarların ardında bir krallık varmış. Krallığa birçok köy bağlıymış. Bu köylerden birinde fakir bir yaşlı kadın yaşarmış. Fakir olsa da hayvanları çok seven bir kadınmış.

Hatta kendi bahçesine sürekli gelen bir kedi varmış. Yaşlı kadın bu kediyi beslemeyi hiç aksatmazmış. Bu yüzden bu kedi sürekli bu yaşlı kadının yanına gelir karnını burada doyururmuş. Ama kadıncağız da fakir olduğundan kendi yiyeceğinin bir kısmını ancak verebiliyormuş. Bu kedi de bununla yetinebilmeyi bilse de karnı tam doymuyormuş. Ama hiç yoktan iyidir deyip yaşlı kadının yanına sürekli geliyormuş. Yaşlı kadında artık bu kediyi evladı gibi sever hiç yemeklerini aksatmazmış.

Bir gün bu kedi yaşlı kadının evine giderken yolda bir kedi görmüş. Uzaktan gördüğünde bir kedi olduğunu anlayamamış. Çünkü çok şişman bir kediymiş. Hatta kaplan gibi gözüküyormuş. Bizim zayıf kedi gidip bu kediye sormuş.

Zayıf Kedi: Sen nasıl oluyor da bu kadar şişmanken ben bu kadar zayıfım? Bende senin gibi iri olmak isterim, demiş. Bunun ardından Şişman Kedi Şöyle yanıtlamış.

Şişman Kedi: Ben sarayın önünde besleniyorum. Orada bize çok iyi bakıyorlar, bize çok kaliteli yemekler veriyorlar, demiş. Bunun üzerine bizim zayıf kedi bu sarayın önünden yemek yemek istemiş. Her ne kadar yaşlı kadın ona baksa da daha çok yiyebileceğini düşünmüş. Bu yüzden şişman kediye bir daha ne zaman sarayın önüne giderse onu da çağırmasını söylemiş.  Diğer kedi ise kabul etmiş.

Zayıf kedi yaşlı kadının yanına gittikten sonra önce yemeğini yiyip sonra konuşmak saraya gideceğini bildirmek istemiş. Yemeğini yedikten sonra yaşlı kadının yanına gidip, bundan sonra saraya gideceğini karnını orada doyuracağını söylemiş. Yaşlı kadın ise bu duruma çok üzülmüş.

Yaşlı Kadın: Evet biliyorum maddi durumum çok iyi değil ama yine de sana hep baktım. Güven içinde yaşamanı sağladım. Sana ziyafet çekemesem de karnını doyurmak için uğraştım. Oraya gittiğin zaman başına ne geleceği belli değil. Açgözlülüğünün ve hırsının kurbanı olma, demiş. Bunu duyan kedi her ne kadar kadını haklı bulsa da sabah gördüğü kedi gözünün önünden gitmiyormuş. Kadından izin almış gitmeye karar vermiş.

Sabah gün doğmaya yakın şişman kedi gelip pencerenin önünde miyavlamaya başlamış. Zayıf kedi hemen anlayıp dışarı çıkmış. Evet gitme vakti gelmiş. Çok heyecanlıymış. Saraya doğru yola çıkmışlar. Tüm yol boyunca yiyecekleri yemekleri hayal etmiş.

Tam da o gün padişah sık sık gelen kedilerden rahatsız olmaya başlamış. Bu yüzden askerlere saraya yaklaşan kedileri vurma emri verdirmiş. Zayıf kedi gittiğinde kapının önünde otuza yakın kedi görmüş. Bunların hepsi yemek için bekliyormuş. Sonunda güzel yemekler yiyeceğini anlamış. Kapının önüne bir parça et düşmüş. Ama büyük bir parçaymış. Bütün kediler ete doğru koşmuş. Sonra kalenin üzerindeki askerler etin etrafındaki kedileri ok ile avlamışlar. Bizim zayıf kedi de orada hırsının bedelini ödemiş.

Yaşlı kadın ise kedisi gelmeyince çok üzülerek yeni bir kediye bakmaya başlamış.

Açgözlü Kedi Masalı
Açgözlü Kedi Masalı

Açgözlü Kedi Masalı Özeti

Uzak diyarların ardında bir krallığa bağlı köylerden birinde yaşlı bir kadın varmış. Bu kadın çok fakirmiş. Her ne kadar fakir olsa da hayvanları çok sevdiğinden bir kediyi kendi evladı gibi beslermiş. Bu kedi de karın tokluğuna yaşlı kadının yanında yaşıyormuş.

Yolda yaşlı kadının yanına giderken karşısında şişman bir kedi görmüş. Bu kediye sen nasıl bu kadar şişmanken ben bu kadar sıska olabiliyorum demiş. Şişman kedi ise zayıf kediye, beni saray besliyor ondan dolayı bu kadar şişmanım demiş. Zayıf kedi ise bir gün beni de yanında götür beraber gidelim demiş. Şişman kedi ise bunu onaylamış.

Zayıf kedi, yaşlı kadının yanına gidince yemeğini yedikten sonra konuyu ona da açmış. Artık saray yemekleri istiyorum. Oraya gideceğim diye söylemiş. Kadın üzülüp ikna etmeye çalışsa da olmamış. Sabah şişman kedi miyavlayınca pencere dibinde hemen anlamış ve yola koyulmuşlar.

Tüm yol boyunca yiyeceği yemeği düşünürken saraya varmışlar. Tam da o gün padişah artık gelen kedilerin çokluğundan dolayı sıkılmış. Bu yüzden askerlere emir vermiş, gelen kediler öldürülecekmiş. Kapının önüne büyük bir et parçası atmışlar. Etrafına gelen kediler hemen ete dadanmış. Kalenin üstündeki askerler ise oklarla kedileri vurmuşlar. Kısaca zayıf kedi açgözlülüğünün kurbanı olmuş.

maxresdefault

Açgözlü Kedi Masalı Hakkında Sorulan Sorular

 • Açgözlü kedi masalının Ana fikri nedir?: Açgözlü kedi masalının ana fikri, açgözlülük güzel şeyler yerine bize kötü şeylere mal olabilir. Bu nedenle elimizde olanların değerini bilmeli, fazlasında gözümüz olmamalıdır.
 • Açgözlü kedi hikayesinin konusu nedir?: Açgözlü Kedi hikayesinin konusu, yaşlı ve fakir bir kadının baktığı bir kedi vardır. Bu kedi şişman bir kedi görür ve ona bunun neyin etkili olduğunu sorar. Saray tarafından beslenildiğini duyan kedi, yaşlı kadının yanından ayrılarak saraya doğru yola çıkma konusunu ele alır.
 • Açgözlü kedi hikayesinden çıkarılabilecek sonuçlar nelerdir?:

Açgözlü kedi hikayesinden çıkarılabilecek sonuçlar:

 • Elimizde olan şeylerin kıymetini bilmeliyiz.
 • Açgözlü olmamalıyız. Gözümüz yükseklerde olmamalıdır.
 • Bize iyi davranan kişilere asla ihanet etmemeliyiz.

 • Açgözlü kedi neden ölür? Padişah artık saraya sık sık gelen kedilerden rahatsız olur. Çünkü kediler artık büyük topluluklar halinde gelmeye başlamıştır. Bu sebepten ötürü padişah askerlerine kedileri öldürme emri verir. Saraya gelen kedilere büyük bir et parçası atılır. Ete odaklanan kediler ok ile vurularak öldürülür. Açgözlü kedinin asıl ölme sebebi ise açgözlülüktür.

Uyku MasallarıTürkçe Masallar1 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Mağrur Ağaç
Mağrur Ağaç: Vefalı Ağaç Hikayesi
Kibritçi Kız Masalı Oku
Kibritçi Kız Hikayesi
Aslanın Burnu
Aslanın Burnu Hikâyesi
Mavi Sakal Masalı
Mavi Sakal Hikayesi

Yorumlar

 1. Anonim says:

  Güzeller güzeli sevgilime okudum prensesler gibi uyuyor şimdiii 💞💞💞

 2. betul says:

  anlatıcı bir hikaye

 3. Kadir says:

  Sonda kadının yeni bir kediye bakması nedense etkiledi beni.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.