Ağaç Kavunu Hikayesi

Ağaç Kavunu Masalı

Abone Ol google news

Ağaç kavunu masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, bir ülkede, içerisinde bin bir çeşit sebze ve meyvenin yetiştiği kocaman bir bahçe varmış. Bu bahçedeki tüm tohumlar, her yıl en güzel şekilde açar, büyür ve hepsi birbirinden lezzetli bir hale gelir, dünyanın bir ucundan dahi bu bahçeden meyve toplayabilmek için gelenler olurmuş.

Bu bahçenin içerisinde daha önce hiçbir yerde görülmemiş ilginç sebze ve meyveler de varmış. Bunlardan biri de ağaç kavunuymuş. Kavunlar normalde topraktan büyüyüp geliştikleri için bu ağaç kavunu herkese çok garip gelir, bir ağaçta nasıl kavun yetişebilir? Diye yalnızca insanlar değil, o bahçedeki tohumlar da merak edermiş.

Özellikle normal kavun, bu ağaç kavununu çok kıskanır, sürekli onun gibi olmak ister, onun ağaçta yetişmesinden rahatsız olur ama en lezzetli kavunları kendisinin verdiğini söyler dururmuş. Ağaç kavunu ise toprakta yetişen kavuna her seferinde;

-Kavun kardeş beni neden sevmiyorsun? Ben yalnızca senden farklı bir şekilde büyüyorum. Nasıl buradaki meyve ve sebzelerin hepsi birbirinden farklıysa ben de farklı bir kavun türüyüm sadece.

Diyerek onun bu kıskançlığının boşuna olduğunu anlatmaya çalışıyormuş. Günler böyle geçerken, sebze ve meyvelerin yetişme mevsimi geçmiş ve dinlenmeye, yeni yılda yenien güzel güzel meyve ve sebzeler verebilmek için dinlenmeye geçmişler.

Yer kavunu, ağaç kavunuyla hiç konuşmuyor, yüzüne dahi bakmıyormuş. Hep kendisinin daha üstün olduğunu düşünüp onun ağaçta yetişmesi gerektiğini söylüyormuş. Yeni yetişme mevsimi gelmiş çatmış. Bu durumu dert eden yer kavunu, bu sene ben de ağaçta yetişeceğim diyerek ağacın tepesine çıkmaya karar vermiş.

Onu gören tüm meyve ve sebzeler, bunun çok tehlikeli olduğunu, hem ağaca çıksa bile orada yetişebilecek bir tür olmayacağı için zarar göreceğini söylemişler ama dinletememişler. Ağaç kavunun yanındaki sarmaşığa tırmanan yer kavunu, tam ağacın tepesine ulaşacakmış ki birden ayağı kaymış. Ancak tam o düşecekken ağaç kavunu imdadına yetişmiş ve ona dallarını uzatarak tutunmasını sağlamış.

Bunu gören yer kavunu önce çok utanmış, sonra da teşekkür etmiş. Yaptıklarının yanlış olduğunu anlamış ve bir daha asla kimseye karşı kıskanç ve ön yargılı olmamış.

Ağaç Kavunu Masalının Konusu Nedir?

Ağaç kavunu masalının konusu, ağaç kavununu kıskanan yer kavununun onun gibi olmak istemesi ve kendisini daha üstün görmesi ama ağaç kavununun ona asla kötü davranmayarak onun hayatını kurtararak bu ön yargısını ve kıskançlığını bitirmesidir.

Ağaç Kavunu Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Ağaç Kavunu masalının ana fikri, kendini üstün görmenin ve kıskançlığın ne kadar kötü bir davranış olduğudur.

Ağaç Kavunu Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Ağaç Kavunu Masalı ile herkesin farklılıklarının olabileceği, buna saygı duyarak önyargılı davranmamamız gerektiği dersini çıkartabiliriz. Yine kendini üstün görmek veya kendisini beğenmemek yerine hem kendini hem de farklılıkları sevmek gerektiği dersini de çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

sihirli-kazan
Sihirli Kazan Hikayesi
Kayıp Prenses
Kayıp Prenses Hikayesi
Neşeli Büyükanne Masalı
Neşeli Büyükanne Hikayesi
Taha ve Masal Kuşu
Taha ve Masal Kuşu Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.