Ağlayan Ağaç Hikayesi

Ağlayan Ağaç Masalı Oku

Abone Ol google news
Ağlayan Ağaç Masalı Oku
Ağlayan Ağaç Masalı Oku

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur zaman içinde ormanın derinliklerinde üzgün, mutsuz bir ağaç yaşarmış. Bu ağaç sürekli hüzünlenir, ağlayıp dururmuş. Bu yüzden ağaç herkes tarafından bilinirmiş. Herkes ona ağlayan ağaç dermiş. Ağlayan ağaç bir türlü gözyaşlarına hâkim olamıyormuş. Ne zaman ağaç arkadaşlarını düşünse, eskiyi yad etse, içini tarif edilemez bir hüzün kaplıyormuş. Ağlayan ağaç aslında pıtrak gibi meyve veren bir ağaçmış. Eskiden meyveleri o kadar bol ve bereketliymiş ki herkes dallarında ki meyvelerden yararlanırmış. Ancak oduncular arkadaşlarını birer birer kesmeye başlayınca ağlayan ağaç üzüntüden meyve vermez olmuş, adeta hayata küsmüş.

Ormanın çevresindeki herkes bu kasvetliyi tanırmış. Hatta onu ağlatmak için bilerek canını yakarlarmış. Ağlayan ağaçta bu acımasızlığın karşısında gözyaşlarını tutamazmış. Ağlayan ağacı ağlatmak birçok çocuk için bir oyun niteliğindeymiş. Ağaca ayakları ile tekme atar, yapraklarını çekiştirirlermiş. Çok canı acıyan ağaçtan şıpır şıpır gözyaşı damlarmış. O kırgın kalbinin acısını gözyaşları ile anlatırmış. Ancak kimse bunun farkında değilmiş. Herkes ağlayan ağacı ağlatmaktan zevk alıyormuş, oda ağlamaktan asla vazgeçmiyormuş. Çünkü canının acısını gözyaşları ile anlatabiliyormuş. Ağlayan ağacın hıçkırıkları tüm ormana yansırmış. Ancak teselli edebilecek hiçbir arkadaşı yokmuş.

Aslına bakarsanız ağlayan ağacı derinden ağlatan yalnızca insanların acımasız darbeleri değilmiş. Ağaç çok yanlınızmış. Bir tek arkadaşı kalmamış etrafında, bu yüzden çok mutsuzmuş. Konuşacak, dertleşecek kimi kimsesi yokmuş. Ağlayan ağacın en gücüne giden şey insanların tekme atıp ona kahkahalarla gülmeleriymiş. O katıla katıla ağladıkça insanlarda katıla katıla gülüyormuş. Ağlayan ağaç “demek ki kaderim bu” diyerek her gün biraz daha mutsuzluğa boğuluyormuş. Ancak bir gün hiç beklemediği bir anda bir mucize olmuş. Bu mucize zamanla ağlayan ağacın kaderini değiştirecekmiş.

Günlerden bir gün masmavi neşeli bir kuş, ağlayan ağacın dallarına konmuş. Eşsiz sesi ile ötmeye başlamış. Ağlayan ağaç bir bakmış ki ağlamaktan kurumaya yüz tutan dallarında bir misafir var.  Ağaç çok şaşırmış tabi bu duruma ama kuşun iç açan sesini bölmemek için dinlemeye devam etmiş. Kuş o kadar güzel ötüyormuş ki ağlayan ağaçta bir anda içli içli ağlamaya başlamış. Ağlama sesini fark eden kuş ötmeyi bırakmış ve ağaca seslenmiş.

Ağlayan Ağaç Masalı Oku
Ağlayan Ağaç Masalı Oku

– Günaydın neden ağlıyorsun ağaç? bak ne güzel şarkı söylüyorum sana.

– Ben hep ağlarım kendi kendime benim adım Ağlayan ağaç.

-Durup dururken ağlanmaz ki ama mutlaka bir sebebi olmalı bana anlatmak ister misin?

– ?

–  Seni dinliyorum, dallarında öyle rahat ki sen anlatırken bende şuraya bir yuva kurayım ne dersin?

-Yuva kurmak mı? Eskiden kuş cıvıltısı ile doluydu yapraklarım, kuşlar birbirinden güzel şarkıları ile neşelendirirdi beni… İstersen yuvanı kurabilirsin dallarıma benim için bir mahsuru yok.

– Dalların yuva kurmak için çok elverişli. Teşekkür ederim çok naziksin. Çok iyi arkadaş olacağız seninle güzel sesimle sana şarkılar söylerim.

-Şu halime bir bak, kurumaya yüz tuttum. Oysa eskiden meyvelerim tüm köye yeterdi. Yoldan gelip geçene ferahlık verirdi.  Şimdi tek bir meyve bile yok.

Diyerek hüngür hüngür ağlamaya başlar. Bunu gören kuş ne yapacağını bilemez. Ağaç o kadar içli ağlıyordu ki susturmak ne mümkün. Mavi kuş anlamış ki ağacın desteğe ihtiyacı var.

-Ağaç ağlamadan anlat lütfen. Sürekli ağlamaya devam edersen çözüm yolu bulamayız. Sen çok güzel bir ağaçsın.

-Eskiden birçok ağaç arkadaşım vardı. Şimdi bir tane bile yok. Arkadaşlarımı özlüyorum ve bu yüzden çok yalnızım. Üstelik insanlar benimde alay ediyorlar. Sürekli ağlamam için tekme atıyor, dallarımı kırıyorlar. Buda benim canımı çok acıtıyor.

Ağlayan Ağaç Masalı Oku
Ağlayan Ağaç Masalı Oku

Mavi kuş ağacın dalları arasından sevimli bir şekilde gülümseyerek tekrardan konuşmaya başlamış.

– Ağlayan ağaç

, kendine inanmalı ve güvenmelisin. Ağlayarak bir sonuca varamazsın. O yüzden öncelikle ağlamak yerine gülmeyi tercih etmelisin. Karamsar değil iyimser olmalısın.  Herkesin sana ihtiyacı olduğunu bilmelisin. Hem artık yalnız değilsin ben senin arkadaşınım.

– Nasıl?

– Sen bir ağaçsın. Bunu unutmamalısın. İnsana her şeyden önce oksijen üretiyorsun. Meyvelerin ile ürün veriyorsun. Ayrıca kuşlara yuva, yoldan geçene gölgesin. Böylece çok güçlü bir ağaç olabilirsin. Ama kendini bırakarak olmaz.

– Artık meyve vermiyorum ki ben kurudum görmüyor musun halimi

– Çünkü ağlamaktan başka bir şey düşünmüyorsun

– Çünkü çok hüzünlüyüm bak yine ağlamak geldi içimden

– Sakın! Önce bir sakin ol rahatla. Yüzünü güneşe dön. Dallarını esnet, gözlerini kapat ve yemyeşil bir ağaç olduğunu bol meyve verdiğini düşün. İnsanların gölgende dinlendiğini, mutluluk içinde sohbet ettiğini düşün. Hem bak ben artık senin arkadaşınım, yalnız değilsin.

– Peki o zaman dediğini yapacağım.

Ağlayan ağaç, mavi kuşun arkadaşlığı ile biraz kendine gelip, rahatlamış. O sırada yoldan korku içinde bağıran çocukların sesleri gelmeye başlamış. Ses giderek yakınlaşmaya başladığında ağaç ve kuş bir bakmışlar ki koca bir köpek çocukları kovalıyor. Ağaç ve kuş şaşkınlıkla olanları izlemeye koyulmuş.

Çocuklar önde, köpek arkada ağaca yaklaşıyorlarmış. Ağaç bu üç çocuğu daha önce görmüştü. Bu çocuklar ağaca tekme atıp ağlatan, sonrada kahkahalarla gülen kötü çocuklardı.  Ancak şimdi çocukların kendileri ağlıyordu. Köpekten çok korkmuşlardı. İçlerinden bir çocuk diğer çocuklara seslenmiş.

Ağlayan Ağaç Masalı Oku
Ağlayan Ağaç Masalı Oku

– Ağaca tırmanın çocuklar daha hızlı koşun.

Mavi kuş gülümsüyor, ağaç ise şaşkınlıktan ne yapacağını bilemiyordu. Çocuklar ağacın kurumuş dallarına çıkmaya başlamıştı. Çocuklar ağaca tırmanıyordu. Çocukların her dokunuşunda ağaç gıdıklanarak gülümsüyordu.

-Hahahahahahaha çok komik bu

Ağacın en tepesine çıkan çocuklar köpek saldırısından kurtulmuşlardı.  Köpek çocuklara ulaşamadığı içinde geri dönüyordu. Çocuklar ağacın manzarasını gördüklerinde ağızları açık kaldı. Ve ağacın dallarında saatlerce oturup, sohbet ettiler.

Artık her gün ağlayan ağaca geliyor, burada şakalaşıp, oyunlar oynuyorlardı. Bazı günler ağaca su verdikleri bile oluyordu.  Zaman içinde çocuklardaki bu değişim ağacı da etkilemişti. Artık yaprakları yemyeşil, dallarında meyveler oluşmaya başlamıştı. Üstelik artık ağlamıyordu. Mavi kuş dışında birçok kuş dostu vardı.  En önemlisi de çevresinde küçük fidanlar ekilmişti. Çocuklar ağaçta ki güzellikleri keşfettiklerinden yeni ağaçlar ekmişlerdi. Ağlayan ağaç çok mutluydu. Artık ağlamasa da ismi hala ağlayan ağaçtı.

Ağlayan Ağaç Masal Özeti

Bir zamanlar bir ormanda ağlayan bir ağaç yaşarmış. Çok mutsuz olduğu için sürekli ağlaması ile meşhurmuş. Bu yüzden çocuklar sürekli onu üzüp, ağlatırmış. Aslında önceden meyve veren ağlayan ağaç, arkadaşlarının kesilmesi ile çok yalnız kalmış. Bu yüzden ağlayarak kendini kurutmuş. Bir gün mavi kuşun dalları arasında konaklaması, ona farklı bir seçenek daha olduğunu hatırlatır.

Mavi kuşla konuşmak ona çok iyi gelmiştir. Bu sırada köpek saldırısından kaçan çocukların ağaca sığınmaları, ağacın kendini işe yarar hissettirir. Çocukların gövdesine sımsıkı sarılmaları ağaca mutluluk verir.  Çocukların ağaca olan minnettarlıkları yepyeni ağaçların oluşmasına neden olur. Böylece ağlayan ağaç meyve veren, mutlu bir ağaca dönüşür. Artık yalnız değildir. Orman tekrar eskisi gibi canlanmıştır.

Ağlayan Ağaç Masalın ile İlgili Merak Edilenler

Ağlayan Ağaç Masalının Ana Fikri

Ağlayan Ağaç Hikayesi, oldukça sevilen çocuk hikayeleri arasında yer almaktadır. Ağlayan ağaç masalında ana fikir hiçbir zaman karamsar olmamaktır. Her zaman hayata neşe içinde bakmak, mutlaka bir çözüm yolu olabileceğini farkına varabilmektir. Ağlayan ağaç öyküsü başlangıçta sürekli ağlayıp, sızlayan bir ağacın hikayesiyken bir anda bakış açısının değişmesi ile mutlu bir sonla biten bir hikâyeye dönüşür.

Ağlayan Ağaç masalı pek çok açıdan ana fikri olan bir hikayedir. Hayatta var olabilmek için bir arkadaşın kıymetini de anlatır. Bununla birlikte insanların ummadıkları bir anda değer vermedikleri bir varlığın gün geldiğinde nasıl yardımcı olduğunu da önemli bir şekilde vurgulamaktadır.  Ağlayan ağaç sürpriz bir şekilde küçük bir dokunuşla hayata yeniden tutunmuştur.  Mutsuz olduğumuz anlarda mutlu olabilmek için pek çok nedenimiz olduğunu keşfettiğimizde tüm olumsuz koşullar dağılacaktır.

Ağlayan Ağaç Masalının Yazarı Kimdir?

Ağlayan ağaç masalı çok sevilen hikayeler arasında yer almaktadır. Ancak bu hikâyenin kimin yazdığı bilinmemektedir.  Üzgün bir ağacın ve kuşla tesadüfen arkadaş olması ile doğan olumlu olayların anlatıldığı masal kulaktan kulağa geçmişten günümüze gelmiştir. Pek çok çocuğun can kulağı ile dinlediği masal bize ninelerimizden, dedelerimizden kalmıştır.

Ağlayan ağaç pek çok değerin öğretilmesinde yardımcı etkili bir hikayedir. Bu yüzden okul öncesi masallarda çocuğun ruh halini olumlu yönde etkileyecek, motivasyon sağlayacaktır. Yazarı bilinmeyen bu anonim masalı okurken çocuklarınızla birlikte hayatı tekrar keşfedeceksiniz.

Ağlayan Ağaç Ne Demek?

Ağlayan ağaç, bir masal kahramanıdır. Çok üzüldüğü ve ağladığı için ağaca bu isim verilmiştir. Bilindiği üzere ağaç bir ormanın oluşmasını sağlayan bir canlı türüdür. Dünyaya oksijen yayar. Bununla birlikte ağaçların bazı türleri yenilebilir meyveler üretir. Ağlamak ise bir duygu durumudur. Duygusal olarak kendimizi mutlu veya mutsuz hissettiğimizde gözlerimizden yaş gelir. Buna ağlamak deriz. Ağaç hikâyeden sürekli ağladığı için bu anılarak hikâyenin baş kahramanı olmuştur.

Ağlayan Ağaç Gerçek Mi?

Ağlayan ağaç bir masal kahramanıdır. Dolayısı ile gerçek değildir. Ancak ağaçların bir canlı olduğu unutulmamalıdır. Ağaçlarında gerçekten canı yanabilir. Onlarında hisleri ve kendi türleri ile iletişimleri vardır. Bu yüzden ağaçlara karşı çok nazik davranmalıyız. Bir ağacın dalından meyve koparırken bile ağaca teşekkür etmeliyiz ki, daha çok meyve versin. Fırsatımız varda ağaç fidanı ekerek doğaya yardımcı olmalıyız. Meyve çekirdeklerini toprağa gömerek yepyeni ağaçlar oluşturabiliriz.

Ağlayan Ağaç Masalı Kaç Sayfa?

Ağlayan ağaç masalı çok kısa bir öyküdür. Çocuklarınıza rahatça okuyabileceğiniz keyifli bir masaldır.  Kısa ve öz anlatımı vardır. İnternet üzerinden Ağlayan Ağaç masalı oku oldukça pratik olacaktır. Hatta bu kısa masalı ezberleyip, beden dili ve ses tonu kullanarak çok daha etkili bir hale getirmek mümkündür. Bu sayede çocuklar çok daha eğlenerek masal dinleyeceklerdir. Çocukların duygusal gelişimlerini desteklemek adına da masal okumak oldukça yararlıdır. Bu yüzden her gün bir masal saati belirleyerek çocuğunuzun gelişimine destek olabilirsiniz.

Anonim Masallar Kaç Tanedir?

Ağlayan ağaçta yazarı bilinmeyen masallardan biridir. Bu yüzden anonim bir masal türüne girmektedir. Dünya üzerinden birçok masal bulunmaktadır. Her masalda çocukları olumlu olarak etkileyecek ana fikir, duygu durum, neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır. Çocukla etkili bir iletişim kurmanın en iyi yollarından biride masallardır. Masallar çocuğun iç dünyasına hitap eder. Şaşırmasına, sorgulamasına neden olur. Bu yüzden seçeceğiniz masallarına da dikkat edilmesi gerekir. Masal içeriklerinin anne ve baba tarafından önceden okunması çok önemlidir. Masallar çocuk gerçek hayata hazırlanır.

6 Yaş HikayeleriBebek MasallarıEğitici Masallar


Benzer İçerikler

Uçan Halı Masalı
Uçan Halı Hikayesi
Şehir Faresi ve Köy Faresi
Şehir Faresi ve Köy Faresi Hikayesi
Neuzü Billah
Neuzü Billah Hikayesi
Küçük Yeşil Sabun Hikâyesi
Küçük Yeşil Sabun Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.