2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Akıllı İhtiyar Masalı

Akıllı ihtiyar masalı, Şehrin birinde akıllı bir ihtiyar yaşarmış. Herkes başı sıkıştığında veya ne yapması gerektiğini bilmediğini de yaşlı ihtiyara gidip sorar ondan akıl alırlarmış. Köyün tüm sorunlarına deva olan akıllı ihtiyar bir gün çok hastalanmış.

Tüm köy yaşlı ihtiyarın hastalandığını duyunca hemen onu ziyaret etmeye gitmişler. İçerinden birisi yıllar önce maddi gücü olmadığı için okula gidemeyecek olan Zeynep’miş. Zeynep akıllı ihtiyar sayesinde tıp okuyabilmiş ve doktor olmuş.

Zeynep’i karşısında gören akıllı ihtiyar ise onun doktor olduğunu duyunca çok sevinmiş. Zeynep hemen ihtiyarı muayene etmeye başlamış. Bir süre sonra üşüttüğünü bu yüzden de ciğerlerinin çok kötü etkilendiğini anlayan Zeynep hemen ihtiyarı iyileştirecek bir ilaç düşünmeye başlamış. Kısa bir süre sonra hangi ilacın ihtiyara iyi geleceğini bulan Zeynep tüm şehirde bu ilacı aramaya başlamış. Ancak kaç tane eczane gezdiyse hiçbirinde bulamamış. Üzgün üzgün mahalle kahvesine gelen Zeynep etrafındakilere durumu anlatmış.

İçlerinden biri bu ilacı kendilerinin yapıp yapamayacaklarını sormuş. Zeynep ilacı yapabileceklerini ama malzemelerinin çok pahalı olduğunu söylemiş. Tüm köy bu haber üzerine kendi aralarında akıllı ihtiyar için yardım toplamaya başlamışlar. Kısa bir süre sonra ilaç için gerekli olan tüm para toplanmış ve Zeynep başka bir kasabadan gerekli tüm malzemeleri alarak ilacı hazırlamış.

Kısa bir süre sonra akıllı ihtiyar yavaş yavaş iyi olmaya başlamış. Tüm dostlarının kendisini kurtarmak için bu kadar çabalanmalarına çok duygulanmış. Akıllı ihtiyar uzun bir süre daha sağlıklı bir şekilde yaşamış ancak artık yaşı oldukça ilerlediği için bir gün bu dünyadan gitmiş. Tüm dostları bu duruma çok üzülmüşler. Yaşlı adam herkes için ufakta olsa birkaç hediye bırakmış Zeynep’e ise evini ve kalan tüm parasını bırakarak ihtiyacı olan herkese yardımcı olmasını vasiyet etmiş. O günden sonra Zeynep şehir şehir köy köy gezerek hasta olan herkese ihtiyarın kendisine bıraktığı miras ile yardımcı olmuş.

İlgili Makaleler
Akıllı İhtiyar Masalı
Akıllı İhtiyar Masalı

Akıllı İhtiyar Masalının Konusu Nedir?

Akıllı ihtiyar masanın konusu şehirde yaşayan ve herkesin derdine yardımcı olan bir adamın bir gün hastalanması ve tüm dostlarının onun iyileşmesi için seferber olmasıdır. Yaşlı adam öldükten sonra ise bıraktığı miras sayesinde doktor olan Zeynep’in ihtiyacı olan şifa bekleyen tüm hastalara bu miras ile yardımcı olmasıdır.

Akıllı İhtiyar Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Akıllı ihtiyacı masalının ana fikri ise kendisine hasta olduğu dönemlerde yardım eden herkese kendisi bu dünyadan gittikten sonra işlerine yarayacak bazı şeyleri miras bırakması ve kendisini kurtaran doktor kıza da kendisi gibi başka hastaları kurtarmasını miras bırakmasıdır.

Akıllı İhtiyar Masalından Çıkarılabilecek Dersler Nelerdir?

Akıllı ihtiyarı masalından çıkarılabilecek dersler ise yardımcı olduğumuz kişilerin bir gün bizler için de yardımcı olabileceği ve bazen ufak bir şeyin bile başkalarının hayatına olumlu yönde dokunabileceğidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!