Akıllı Tilkinin Hikayesi

Akıllı Tilkinin Masalı

Abone Ol google news

Akıllı tilkinin masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, çok zeki ve akıllı bir tilki varmış. Bu tilkinin bir de Cancık adında çok sevimli bir yavrusu varmış. Akıllı tilki, yaşadığı ormandaki herkesin yaşadığı sorunlar için çok akıllıca çözümler bulur, bu sayede de hayvanları büyük bir dertten kurtarırmış.

Herkesin zekasına hayran olduğu bu tilkinin yavrusu Cancık da tıpkı annesi gibi çok akıllıymış. Ancak çok fazla yaramaz ve hareketli olduğu için, annesi onu bir türlü sakinleştiremez, tüm gün peşinde koşmaktan çok yorulurmuş. Meraklı yavrusunun her merak ettiği soruya çok mantıklı cevaplar verir, ancak Cancık o kadar fazla soru sorarmış ki anne tilki bazen ne cevap vereceğini dahi bulamazmış.

Bu akıllı tilki herkese akıllıca bir çözüm bulsa da bir türlü çocuğunun daha sakin olması için doğru bir çözüm bulamıyormuş. Bunun üzerine akıllı tilki, belki ormandaki herkesi toplayıp onlara danışırsam onlar bu durum için akıllıca bir çözüm bulabilir diye düşünmüş.

 

Akıllı Tilkinin Masalı
Akıllı Tilkinin Masalı

Ertesi gün tüm orman ahalisini göl kenarında toplamış ve onlardan çocuğunun yaramazlıklarını azaltmak ve onu daha az yormasını sağlamak için yardım istemiş. Ormandaki tüm hayvanlar, mantıklı mantıksız pek çok çözüm sunmuşlar. Akıllı tilki, tüm bu fikirleri değerlendirip mantıklı olanları denemeye karar vermiş ve arkadaşlarına teşekkür ederek eve geri dönmüş.

Ertesi gün tek tek bu çözümleri denemeye başlamış ancak o her ne denerse Cancık daha fazla yaramazlık yapmaya ve daha fazla soru sormaya başlamış. Akıllı tilki başarılı olamayınca pes etmiş ve tüm gün yorulduğu için eve gelir gelmez Cancık’ın karnını doyurup uyumuş.

Uyandığında ise Cancık odasında yokmuş. Çok korkarak hemen evden çıkmış ve evin etrafında onu göremeyince hemen ormanda Cancık’ı aramaya başlamış. Ormanın ortasına geldiğinde tüm hayvanların orada olduğunu görmüş. Cancık, tüm hayvanları toplamış ve onlara merak ettiği tüm soruları tek tek sormaya başlamış.

Annesi tüm hayvanları ve içerisinde Cancık’ı görerek hemen koşarak gelmiş ve Cancık’a “Burada ne yapıyorsun neden haber vermeden gittin?” Demiş. Cancık ise annesini çok yorduğunu bu yüzden merak ettiklerini diğer hayvanlara tek tek sorarak kimseyi yormadan merakını giderebileceğini bu yüzden herkese soru sormaya geldiğini söylemiş.

Bunu duyan anne tilki, bu düşünceyi çok akıllıca bulmuş ve tüm orman halkı gülerek Cancık’ı tebrik etmiş. Hem akıllı hem kurnaz Cancık, bugün daha fazla yaramazlık yapmasının sebebini ise;

-Sen herkesi çağırdığında beni uyuyor sanıyordun ama ben uyumadım. Siz ne konuşuyorsunuz diye merak edip size gözükmeden yanınıza kadar geldim ve tüm fikirleri mantıksız buldum. Bu nedenle de sana böyle bir şey yaptım demiş. Annesi dahil herkes Cancık’ın zekasına bir kez daha hayran olmuş ve bundan sonra Cancık’ın çözümü ile kimse yorulmadan Cancık tüm merak ettiklerini öğrenebilmiş.

 

Akıllı Tilkinin Masalı
Akıllı Tilkinin Masalı

Akıllı Tilkinin Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Akıllı Tilkinin masalı, Cancık adındaki akıllı yavru tilkinin, tüm hayvanları şaşırtacak zeka ve kurnazlıkla kendini hayran bıraktığı ve kendisi için en iyi çözümü en akıllıca fikirle yine kendisinin bulduğu keyifli bir masaldır.

Akıllı Tilkinin Masalının Ana Fikri Nedir?

Akıllı tilkinin masalının ana fikri, akıllıca düşünüldüğünde en çözümsüz gözüken sorunların bile çözüme kavuşturulabileceğidir.

Akıllı Tilkinin Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Çıkartılacak olan ders, yaşadığımız sorunlarda aklımızı kullanarak bu sorunlardan kurtulmanın en akıllıca yolunu bularak çözüme ulaşmak gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Aslan İle Üç Boğa
Aslan İle Üç Boğa Hikayesi
Atmaca İle Güvercinler
Atmaca İle Güvercinler Hikayesi
Şaşkın Leylek Masalı
Şaşkın Leylek Hikayesi
Aydedenin Gözlüğü
Aydedenin Gözlüğü Hikayesi

Yorumlar

  1. Alpkutay says:

    Çok güzeldi tebrik ederiz çok sevdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.