Akıllı Yılan Hikayesi

Akıllı Yılan Hikayesi

Abone Ol google news

Akıllı yılan hikayesi, Uzak diyarlarda hiç kimsenin bilmediği ve daha önce kimse tarafından girilmemiş bir orman varmış. Bu orman içerisinde tüm hayvanlar birbirleriyle komşu ve dostlarmış. Özellikle tüm hayvanlar birbirlerine saygı göstermekte ve düzen içerisinde yaşayıp gitmektelermiş.

Günler böyle birbirleriyle güzel ilişkiler kurarak geçerken bir gün ormana yeni bir hayvan katılmış. Bu hayvan oldukça akıllı ve bir o kadar da aklını kötülüğe kullanmaktaymış. Herkes ormana gelecek bu yeni hayvanın kim olduğunu ve nasıl biri olduğunu oldukça merak etmiş ve onu karşılamak hoş geldin demek için ormanın girişine toplanmışlar.

Uzun bir bekleyişten sonra ormana yeni katılan bu hayvan uzaklardan görünür olmuş. Herkes ise gelen hayvanı gördüğünde sevinmiş. artık yeni bir arkadaşları ve komşuları olduğu için sevinçli olan orman halkı yaşanacakların farkında değilmiş.

Ormanın yeni katılan bu hayvan aynı zamanda akıllı yılan adıyla da bilinmekte olup bir önce yaşadığı ormandan orman sakinleri tarafından kovulmuş.

Buradan da anlaşılacağı üzere yeni katılan bu yılan saygı nedir bilmez ve sürekli komşularına kötülük yapmayı kendine görev bilmiş biridir. Akıllı yılan denmesinin nedeni ise yaptığı planları oldukça akıllıca kurup kimseye fark ettirmemesiymiş.

Herkes akıllı yılana hoş geldin demiş ve ona nerede kalacağını sormuşlar. yılan şöyle bir etrafa bakarak ormanın en güzel köşesini gözüne kestirmiş. Ancak ilk günden komşularını tedirgin etmemek için bu köşeyi göstererek “şurası boşsa ve sizler de uygun görürseniz oraya yerleşmeyi düşünüyorum” demiş. Bu sırada orman halkı gösterdiği köşenin boş olması nedeniyle altında herhangi bir art niyet aramayarak istediği yere yerleşebileceği söylemiş.

Böylece yılan yeni yerine yuvasını yapmış ve yeni komşuları için sinsi planlarını kurmaya başlamış. İlk planı ormanlar kralı olmak ve komşularını kendilerine itaat ettirmek olduğundan çalışmalar yapmaya başlamış.

Bu süreçte kimsenin bu planını anlaması için herkesle iyi anlaşmış ve kimseye niyetini belli etmemiş. Ta ki bir gece planını uygulamaya başlamaya karar verene kadar. Ormanın kralı olan zürafa orman halkı tarafından seçilerek kral olmuş ancak yılanın gözü zürafanın yerindeymiş.

Planını uygulayacağı gece herkes evine çekildikten sonra sinsice zürafanın evine sürünerek gitmiş ve zürafayı uykusunda yakalayarak sokmuş. Ertesi sabah tüm orman karmaşa içinde kralın ölüm haberi ile üzülmüş ve panik olmuşlar. Bu sırada yılan yine hiçbir şey belli etmemek için yeni kralın kendisi olması gerektiğini söylememiş. Böylece aynı plana her gelen kral için uygulamış ve her seferinde aynı taktiği uygulayarak komşularına herhangi bir şeyi belli etmemiş.

Ormanda kimse kralların neden öldüğünü fark edememiş ancak yılan bu sırada kendisini geçici olarak kral yaparlarsa onları koruyabileceğini ve zehirli olduğu için kimsenin kendisine zarar veremeyeceğini söylemiş. Bu durum orman halkının da aklına yatarak akıllı yılanı kral yapmışlar.

Ancak durum hiç de bekledikleri gibi olmayarak yılan orman halkına eziyet etmeye başlamış ve tüm halkı kendisine köle olması için sokmakla tehdit etmiş.

Orman halkı da artık kralların başına ne geldiğini böylece öğrenmiş ancak ellerinden herhangi bir şey gelmemiş. Bir gün bu olanları duyan başka bir ormanın kralı olan yılan bu ormanı ziyarete gelmiş ve durumu hemen anlayarak orman halkını kurtarmak için bir plan yapmış.

Diğer ormanın kralı olan yılan akıllı yılanın taktiğini kendisine kullanarak bir gece sinsice odasına girmiş ve onu sokarak öldürmüş. Böylece tüm orman halkı da eski huzuruna kavuşmuş.

 

Akıllı Yılan Hikayesi
Akıllı Yılan Hikayesi

Akıllı Yılan Masalının Konusu Nedir?

Akıllı yılan masalının konusu oldukça akıllı ve bir o kadar da sinsi olan bir yılanın yeni yaşadığı ormanda kral olmak için kurduğu planlar sonrası başarılı olması ancak kendi planı ile tuzağa düşürülmesi olmaktadır.

Akıllı Yılan Masalının Ana Fikri Nedir?

Akıllı yılan masanın ana fikri ise yılanın yapmış olduğu kötü plan ve kötülük sonucunda aynı kötülük ile karşılaşması olmaktadır.

Akıllı Yılan Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Akıllı yılan masasından çıkarılabilecek dersler içerisinde özellikle kişilerin başkaları hakkında art niyetli ve kötü planlar yapmamaları daha sonra bu planların kendi başlarına dert olabilecekleri yer almaktadır.


Benzer İçerikler

kurbaga-ile-okuz
Öküz Olmak İsteyen Kurbağa Hikayesi
Prenses Rosette Masalı
Prenses Rosette Hikayesi
Keloğlan ve Prenses Hikayesi
Keloğlan ve Prenses Hikayesi
Kendilerine Kral Arayan Kurbağalar
Kendilerine Kral Arayan Kurbağalar Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.