Dini Hikayeler - İslami Hikayeler

Allah Neden Peygamberler Göndermiştir?

Allah Neden Peygamberler Göndermiştir?
Allah Neden Peygamberler Göndermiştir?

Peygamberler Neden Gönderildi? 

İnsanı yaratan dünyaya gönderip neslini çoğaltan Allah, herhalde o insanı manasız ve gayesiz yaratmamış, hayata boş yere göndermemiştir. Mutlaka insanın bir gayesi, hedefi ve kendisine diğer varlıklardan farklı bir üstünlük verilmesinin maksadı vardır,

Şayet üstün bir mükemmeliyet ile donatılan insanın dünyaya gönderilmesinin bir hikmeti olmasa onun varlığının anlamsız olması gerekir.

Manasız bir iş yapmazsa sıradan bir insana bile layık görülemezken kainatın yaratanına uygun görülebilir mi. İşte peygamberler topluluğu bu gaye’nin insanlara öğretilmesi için gönderilmiş ilahi elçilerdir.

Nitekim  ilk insan aynı zamanda ilk peygamberdir. İnsan nesline gayesini bitirmiş hedefine anlatmıştır.

Insan neslinin büyümesi gelişmesi yeryüzüne yayılması nispetinde peygamberlerde çoğalmış insanoğlunun bulunduğu her yerde onlara yaradılış gayesine anlatmışlardır.

İlgili Makaleler

Biz peygamber gönderdiğiniz topluluğa azap etmeyiz. Mealindeki Kur’an ayetinde de öğrenmekteyiz ki insanlık hayat boyunca ilahi elçilerin inşaatları ile aydınlatılmış vardır. Böyle Bir mürşide muhatap olmayan varsa özürlü kabul edildiklerinden ceza da görmüşlerdir.

İşte elimizdeki eserde kainatın ve içindeki varlıkların gayesini ilahi emirler ışığında insanlara açıklayan Peygamberlerin örnek hayatları, değerli hatıraları ve öz verili hizmetleri sunulmaktadır. Peygamberler tarihi bir bakıma insanlık tarihinin özetidir.

Onların örnek hayatlarını okurken hiçbir tarihin uzanamadığı derinliklere kadar iner. Hiç bir bilim adamının açıklayamadığı olaylardan bilgi alır. Yine hiçbir eserin yazmadığı gerçekleri öğreniriz.

Zaten kutsal kitaplar olmasaydı insanların gerçek tarihini kökenini bilmeye imkan yoktu. İnsanın varlığının diğer canlılardan evrimleşerek ortaya çıktığı teorisi ilmi bir gerçek gibi kabul edilmek zorunda kalınırdı.

Bu eser Kuran’daki peygamber öyküleri esas alınmak suretiyle hazırlanmıştır.

Kuran’daki zikredilen kısalardaki bütün meraklı ve ilgi çekici noktalar ders alınması gereken yönler ortaya konulmuştur. Ayrıca peygamber mucizeleri ile ilgili ilmi araştırma ve gerçeklere de değinilmiştir.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!