Altın Ekmek Hikayesi

Altın Ekmek Masalı

Abone Ol google news

Altın ekmek masalı, Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, küçük bir kasabada annesi ile birlikte yaşayan ve güzelliği tüm diyara yayılmış bir genç kız varmış. Bu genç kız, yaşadığı evi, kasabayı, üzerindeki kıyafetleri, kısacası hiçbir şeyi beğenmez, her gün onu annesinden istemeye gelen beyefendileri görünüşlerine göre yargılayıp hepsini tersleyerek geri gönderirmiş.

Zengin olmanın ve altınların, pırlantaların içerisinde yaşamanın hayalini kuran bu güzel kız, annesine de güzelliğine bir zarar gelir diye hiç yardım etmez, annesine kötü davranır ve onu çok üzermiş. Bir gün kapısını çalacak zengin prensesi bekleyen bu genç kız, ona karşı duyulan sevgiyi hiç önemsemediği için mutluluğun sadece zenginlikle gelebileceğini düşünürmüş.

Günlerden bir gün, bu genç kızın güzelliğinin dillere destan olduğunu işiten zengin bir prens, altın kaplama elbisesi ve at arabası ile bu genç kızın yaşadığı eve gelmiş ve genç kız onu görür görmez hayallerinin gerçek olacağını düşünerek çok sevinmiş. Prens, annesine bile sormadan bu genç kızla evlenmek istediğini söylemiş ve annesinin onu tanımasına bile izin vermeden genç kız altın kaplama at arabasına atlayarak annesine veda bile etmeden gitmiş.

Dünyanın en görkemli sarayına gelin olan bu genç kızın artık her yeri pırlanta, mücevher ve altınlarla kaplıymış. Hatta öyle ki yemeklerde bile altın ekmek yerler, altın tozlu içecekler içerlermiş. Ancak bu genç kız, çok sert olan ve dişlerini acıtan bu altın ekmeği yiyemez, tüm gösterişli yemeklerin tadını annesinin yemeklerine benzetemezmiş.

Zengin prens ise, ilk başlarda bu genç kızla çok iyi ilgilense de sonrasında çok kötü davranarak onu sürekli üzmeye ve hakaret etmeye başlamış. Kötü kalpli ve burnu havada bir prens olarak eşini hep üzmüş. Hal böyle olunca da bu büyük görkemli sarayın ve zenginliklerin içinde genç kız hayatının en mutsuz günlerini geçirmeye başlamış.

Daha fazla dayanamayan bu genç kız, annesinin öğütlerine artık hak vermiş. Her şeyin para ve zenginlik olmadığı, bir ekmeğin dahi altın olduğu bu yerde huzuru ve mutluluğu bulamayan bu genç kız, asıl zenginliğin iyilik, sevgi ve hoşgörü olduğunu artık anlayarak eşinden ayrılarak annesinin evine dönmüş.

Günlerdir bin perişan halde kızına üzülen anne, kızını karşısında görünce çok mutlu olmuş ve kızı da artık çok mutluymuş. Ona gerçekten değer veren bir insanla evlenen bu genç kız, ömrünün sonuna kadar mutlu mesut yaşamış.

Altın Ekmek Masalının Konusu Nedir?

Altın Ekmek masalının konusu, zenginliğin hayalini kuran bir güzeller güzeli genç kızın, mutluluğu ve huzuru bu şekilde bulacağını düşünerek çok zengin bir prensle evlenmesi ancak zenginlik içerisinde sevgi ve değer görmeyerek kendini mutsuz hissedip asıl zenginliğin ruhta olması gerektiğini anlamasıdır.

Altın Ekmek Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Altın Ekmek masalının ana fikri, zenginliğin mutluluk getirmediğidir.

Altın Ekmek Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Altın Ekmek masalı ile sevdiklerimize değer vermemiz gerektiği ve huzurun zenginlikte değil sevgide bulunduğu derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuÇilli Tavuk ve Yavruları MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Yaramaz Maymun Masalı
Yaramaz Maymun Hikayesi
Çirkin-Ördek-Yavrusu-masali
Çirkin Ördek Yavrusu Hikayesi
Kıtır ile Pıtır Masalı
Kıtır ile Pıtır Hikayesi
Üç Evlat Masalı: Öğretici Masallar
Üç Evlat Masalı: Öğretici Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.