Altın Yumurtlayan Tavuk Hikayesi

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

Abone Ol google news

Altın yumurtlayan tavuk masalı, Bir gün kocaman bir çiftlikten yaşamakta olan bir çiftçi ve karısı varmış. çiftçi ve karısı her gün çiftlikteki işleri halleder ve sonra pazara gidip yetiştirdikleri ürünleri satarlarmış. yine böyle bir gün çiftçi ve karısı bahçelerindeki tüm sebzeleri toplamışlar ve pazara doğru gitmişler.

pazar oldukça kalabalık ve standlar doluymuş. bunu gören çiftçi ve karısı oldukça sevinmiş. çünkü uzun bir süredir getirdikleri ürünlerin büyük bir çoğunluğu satılmamaktaymış. son zamanlarda oldukça zor günler geçiren çiftçi ve karısı hemen stantlarını açarak satacakları sebzeleri koymuşlar.

 

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı
Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

ancak bir süre sonra bu kalabalığın aslında pazarda satılan onlara olmadığını yani tüm standartlara olmadığını anlamışlar. herkes tek bir standın başında toplanmış ve burada satış yapan pazarcıyı dinlemektelermiş.

çiftçi ve karısı da bir süre sonra dayanamayarak merak edip standın başına gitmişler. adam tavuk satmakta ve aynı zamanda burada olan kişilere bir şeyler anlatmaktaymış. çiftçi kulak kesilmiş ilk defa gördükleri bu adam tavukların içerisinde bir tanesinin altın yumurta yumurtladı adını söylüyormuş.

çiftçi ve karısı bunun düpedüz bir dolandırıcılık olduğunu altın yumurta yumurtlayan tavuk diye bir şey olmadığını söylemişler.

adam çiftçi ve karısına dönerek “sizler de bir tane tavuk alın ve görün bakalım gerçekten altın yumurtluyor mu yumurtlamaya mu?” demiş. bunu duyan çiftçi “eğer altın yumurta olmazsa haftaya tavuğunu geri getiririm haberin olsun” demiş. adam koşulsuz kabul etmiş.

çiftçi ve karısı yeni aldıkları tavuklarını çiftliklerine götürürken kadın sürekli adama durduk yere dolandırıldığını ve bu işe yaramazsa bunun kendilerine herhangi bir şekilde altın vermeyeceğini söyleyip duruyormuş.

bir süre sonra çiftliğe dönen çiftçi ve karısı yeni aldıkları tavuğu kümesinin içerisine koymuşlar. adam karısına dönerek “yarın sabah göreceğiz bakalım altın yumurtluyor mu yumurta almıyor mu? zaten yumurtlamazsa haftaya götürüp geri vereceğim” demiş.

daha sonra çiftçi ve karısı evlerine girerek sabah olmasını heyecanla beklemişler. tüm gece gözlerine uyku girmeyen çift sabahın ilk ışıklarıyla koşarak kümese gitmişler. kümesin kapısını açar açmaz içerisi ışıl ışıl olmuş ve çiftçi ile karısı şaşkın gözlerle birbirlerine bakmaya başlamışlar.

artık zengin oldukları için sevinen bu çift tavuklarını nasıl koruyacaklarını düşünmeye başlamışlar. eğer tavuklarının altın yumurtladığını başka kişiler öğrenirse onu çalabilirlermiş.

çiftçi ve karısı oturup tavuklarını nasıl koruyacaklarını düşünmeye başlamışlar ve tüm gece bu konu üzerinde birbirlerine fikirlerini belirtmişler. o gece aklına parlak bir fikir gelen çiftçi ise planını hayata geçirmek için sabah olmasını beklemiş. sabah olduğunda koşa koşa kümese giden çiftçi ve karısı tavuklarının orada olmadığını görünce feryat figan bağırmaya başlamışlar.

Bu sırada çiftçi yeniden kümesin içine girdiğinde küçük bir not ve eski bir kese bulmuş. notun içerisinde “sözüme inanmadığınız ve altın yumurtlayan tavuğu sadece kendinize gelir elde etmek için saklamaya çalışmanızın bedeli bu kez de içerisinde yer alan altın olmaktadır. eğer tavuğunuzda çıkan altınları paylaşmayı düşünseydin biz tavuk sizlerindi” yazıyormuş.

bencillik ederek tavuğu zengin olmak için kullanmak isteyen çiftçi ve karısı ise yaptıklarından çok pişman olmuş ancak ellerinde sadece bir kese altın kalmış.

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalının Konusu Nedir?

Altın yumurtlayan tavuk masalının konusu çiftçi ve karısının zor günlerden geçerken pazarda kendilerine altın yumurtlayan tavuk satmak isteyen adama inanmamaları ve daha sonra pazarcının isteği üzerine tavuğu satın alarak evlerine götürmelidir.

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı
Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalının Ana Fikri Nedir?

altın yumurtlayan tavuk masalının ana fikri ise sadece zengin olmayı düşünerek tüm gece tavuklarına nasıl saklayacağını planlayan çiftçi ve karısının göstermiş oldukları bencillik yüzünden tavuklardan olmalarıdır.

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, altın yumurtlayan tavuk masalından çıkarılabilecek dersler ise bizlere sunulan fırsatın aslında sadece bizlere sunulmadığı ve bencillik etmek istediğimizde bu fırsatların elimizden kayıp gidebileceğidir.


Benzer İçerikler

17 Deve ve 3 Oğul Masali
17 Deve ve 3 Oğul Hikayesi
En Güzel Günler
En Güzel Günler Hikayesi
Peynir Kokusu
Peynir Kokusu Hikayesi
Kraliçe Arı Masalı
Kraliçe Arı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.