Arı Maya Hikayesi

Arı Maya Masalı

Abone Ol google news

Arı Maya masalı, küçük sevimli ve herkese yardımcı olan bir arıymış. küçük ormanında ailesiyle birlikte yaşadığı kovan onun en çok mutlu olduğu yermiş. Akıllı olduğu kadar yaramazmış. Bir gün Arkadaşlar ile birlikte ormanın içerisine oyun oynamaya gitmiş.

En yakın arkadaşı bay çekirge çok güzel keman çalmakta olup Arı Maya’yı eğlendirirmiş. Arı Maya o günde arkadaşı çekirgenin yanına keman dinlemeye gidiyormuş fakat yolda bir hareketlilik görmüş. Ormanın içerisinde kalabalığa doğru süzülerek uçan Arı Maya arkadaşı bay çekirgeninde orada olduğu görünce hemen yanına inmiş.

 

Arı Maya Masalı
Arı Maya Masalı

Bay çekirgeye neden herkesin burada toplandığını sormuş. Bay Çekirge ise üzgün bir yüzle karşısında yer alan insanları göstermiş. Arı Maya hemen “insanlar burada ne arıyorlar?” diye sormuş arkadaşına.

Bay çekirge “bu sabah insanlar ormanımıza girdiler o kadar kalabalıklar ki bizlerde ne yaptıkları henüz anlamadık” demiş. Arı Maya yavaşça insanlara doğru uçmaya başlamış burada piknik yapan insanları görünce hemen arkadaşlarının yanına gitmiş ve insanların piknik yaptıklarını söylemiş.

Durumun aslını öğrenen hayvanlar ise evlerine dağılmaya karar vermişler. Arı Mayada arkadaşı çekirgenin evine giderek kendisine keman çalmasını rica etmiş. Arı Maya ve Çekirge eğlenirken birden hayvanların gürültülerini duymaya başlamışlar. Koşarak evden çıkan Arı Maya ve çekirge seslerin geldiği yöne doğru gitmişler.

Gittiklerinde gördükleri manzara ise onları bir hayli korkutmuş. Çünkü ormanda yangın çıkmış. Tüm hayvanlar bir yandan bağrışıp bir yandan yangını söndürmeye çalışıyorlarmış. Bu sırada ilk şoku atlatan Arı Maya ve çekirgede diğer hayvanlarına yardım etmeye başlamışlar. Uzun bir süre çabalasalar da yangın durmuyormuş aksine daha da ilerlemekteymiş.

Ne kadar süre çabaladıklarını bilmemektelermiş. Bu sırada itfaiye aracını gören hayvanalar hemen oradan uzaklaşmışlar. Arı Maya ise uzaktan insanların yangını söndürme çalışmalarını izliyormuş. Bir yandan da yangının neyden çıktığını merak etmekteymiş.

İtfaiyeciler en sonunda yangını söndürmeyi başarmışlar. Ancak ormanın büyük bir çoğunluğu yanmış ve birçok arkadaşının evi yangında yanarak kül olmuş. Bu sırada itfaiyecilerin konuşmalarına kulak kesilen Arı Maya yangının sabah piknik yapan insanların söndürmedikleri ateşten çıktığını öğrenmiş.

Arı Maya hem üzgün hem de insanlara çok sinirliymiş. Onların dikkatsizliği yüzünden arkadaşlarının evleri yanmış ve ormanları artık eskisi gibi neşeli ve renkli değilmiş. Arı Maya omuzlarını düşürüp üzgü bir şekilde kovanına geri dönmüş.

 

Arı Maya Masalı
Arı Maya Masalı

Arı Maya Masalının Konusu Nedir?

Arı Maya masalının konusu insanların ormanda piknik yaptıktan sonra yaktıkları ateşi iyi söndürmemelerinden dolayı Arı Mayanın yaşadığı ormanda yangın çıkması

Arı Maya Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Arı Maya masalının ana fikri ise ormanda ateş yakılmaması kuralına uymayan insanların ateş yakarak piknik yapmaları ve daha sonra dikkatsiz davranarak tam olarak ateşi söndürmemelerinin hayvanlara ve ormana verdiği zarar.

Arı Maya Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Arı Maya masalından çıkartılabilecek ders ise piknik yaparken ormanda ateş yakmamamız veya yaktığımız ateşin tam olarak söndüğünden emin olmamız gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Altın Saçlı Kızın Hikâyesi
Altın Saçlı Kızın Hikâyesi
Sevgi Perisi Masalı
Sevgi Perisi Hikayesi
Gelincik İle Horoz Masalı
Gelincik İle Horoz Hikayesi
Kirmizi-Kanatli-Baykus-Masali
Kırmızı Kanatlı Baykuş Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.