1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarMasallarModern MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Arı Maya Masalı

Arı Maya masalı, küçük sevimli ve herkese yardımcı olan bir arıymış. küçük ormanında ailesiyle birlikte yaşadığı kovan onun en çok mutlu olduğu yermiş. Akıllı olduğu kadar yaramazmış. Bir gün Arkadaşlar ile birlikte ormanın içerisine oyun oynamaya gitmiş.

En yakın arkadaşı bay çekirge çok güzel keman çalmakta olup Arı Maya’yı eğlendirirmiş. Arı Maya o günde arkadaşı çekirgenin yanına keman dinlemeye gidiyormuş fakat yolda bir hareketlilik görmüş. Ormanın içerisinde kalabalığa doğru süzülerek uçan Arı Maya arkadaşı bay çekirgeninde orada olduğu görünce hemen yanına inmiş.

 

Arı Maya Masalı
Arı Maya Masalı

Bay çekirgeye neden herkesin burada toplandığını sormuş. Bay Çekirge ise üzgün bir yüzle karşısında yer alan insanları göstermiş. Arı Maya hemen “insanlar burada ne arıyorlar?” diye sormuş arkadaşına.

Bay çekirge “bu sabah insanlar ormanımıza girdiler o kadar kalabalıklar ki bizlerde ne yaptıkları henüz anlamadık” demiş. Arı Maya yavaşça insanlara doğru uçmaya başlamış burada piknik yapan insanları görünce hemen arkadaşlarının yanına gitmiş ve insanların piknik yaptıklarını söylemiş.

İlgili Makaleler

Durumun aslını öğrenen hayvanlar ise evlerine dağılmaya karar vermişler. Arı Mayada arkadaşı çekirgenin evine giderek kendisine keman çalmasını rica etmiş. Arı Maya ve Çekirge eğlenirken birden hayvanların gürültülerini duymaya başlamışlar. Koşarak evden çıkan Arı Maya ve çekirge seslerin geldiği yöne doğru gitmişler.

Gittiklerinde gördükleri manzara ise onları bir hayli korkutmuş. Çünkü ormanda yangın çıkmış. Tüm hayvanlar bir yandan bağrışıp bir yandan yangını söndürmeye çalışıyorlarmış. Bu sırada ilk şoku atlatan Arı Maya ve çekirgede diğer hayvanlarına yardım etmeye başlamışlar. Uzun bir süre çabalasalar da yangın durmuyormuş aksine daha da ilerlemekteymiş.

Ne kadar süre çabaladıklarını bilmemektelermiş. Bu sırada itfaiye aracını gören hayvanalar hemen oradan uzaklaşmışlar. Arı Maya ise uzaktan insanların yangını söndürme çalışmalarını izliyormuş. Bir yandan da yangının neyden çıktığını merak etmekteymiş.

İtfaiyeciler en sonunda yangını söndürmeyi başarmışlar. Ancak ormanın büyük bir çoğunluğu yanmış ve birçok arkadaşının evi yangında yanarak kül olmuş. Bu sırada itfaiyecilerin konuşmalarına kulak kesilen Arı Maya yangının sabah piknik yapan insanların söndürmedikleri ateşten çıktığını öğrenmiş.

Arı Maya hem üzgün hem de insanlara çok sinirliymiş. Onların dikkatsizliği yüzünden arkadaşlarının evleri yanmış ve ormanları artık eskisi gibi neşeli ve renkli değilmiş. Arı Maya omuzlarını düşürüp üzgü bir şekilde kovanına geri dönmüş.

 

Arı Maya Masalı
Arı Maya Masalı

Arı Maya Masalının Konusu Nedir?

Arı Maya masalının konusu insanların ormanda piknik yaptıktan sonra yaktıkları ateşi iyi söndürmemelerinden dolayı Arı Mayanın yaşadığı ormanda yangın çıkması

Arı Maya Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Arı Maya masalının ana fikri ise ormanda ateş yakılmaması kuralına uymayan insanların ateş yakarak piknik yapmaları ve daha sonra dikkatsiz davranarak tam olarak ateşi söndürmemelerinin hayvanlara ve ormana verdiği zarar.

Arı Maya Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Arı Maya masalından çıkartılabilecek ders ise piknik yaparken ormanda ateş yakmamamız veya yaktığımız ateşin tam olarak söndüğünden emin olmamız gerektiğidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!