Aslan İle Fare Hikayesi

Aslan ile Fare Masalı

Abone Ol google news

Aslan ile Fare ve Fil arasında su içme üzerine yapılan bir tartışmayı konu edinen güzel bir anaokulu hikayesi, İyi Okumalar…

Aslan ile Fare Masalı
Aslan ile Fare Masalı

Aslan İle Fare Masalı Oku

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, sıcağın etkisini gösterdiği bir sıcak yaz gününde, oldukça susayan ve susuzluğunu gidermek için ormanın tam orta kısmında bulunan derenin kenarına gitmekte olan, ormanın kralı Aslan, derenin kenarına gidiyordu.

O anda susamış olan bir fare ile filin de susuzluğunu gidermek için derede olması üzerine, Onlara yaklaşan ormanlar Kralı, Fil’e ve Fareye seslenerek:

”Biraz kenara çekilin, bende susadım, suyumu rahat rahat içeyim.” demiş.

Fare çaresiz bir şekilde, korkusundan ses çıkaramayarak, filin diğer tarafına geçmiş.

Fil ise Aslana: “Nedenmiş niye biz çekiliyormuşuz. Ben ve bu görmüş olduğun farenin de bu dereden su içmeye hakkı yok mu ki? Şu görmüş olduğun bu dereler, orman ve bütün her şeyde bizimde hakkımız var. Buralar hepimizin, eğer sizin bizimle birlikte su içmek gibi bir isteğiniz yoksa biraz daha bekleyin, biz de suyumuzu içelim, sonra siz de içersiniz!” Demiş.

Fil’in bu sözleri üzerine birden bire tartışmaya başlamışlar . Aslan demiş ki “siz çekiliverin,” fare ve fil demiş ki: “Niye biz çekilelim siz çekiliverin veya bekle önce biz suyumuzu içelim sen bizden sonra içersin.”

Derken artık ortam çok fazla gerilmeye başlamış, bir onlardan, bir bunlardan derken başlamışlar, itişmelere ve nihayetinde, bu işin sonu kavgaya varmış.

Onlar kavga ederken o çevrede bulunan orman sakinleri de onları izlemeye gelmiş. Akbabalar ise derenin yanında bulunan ağaçlara konmuşlar. Aslan ile fare ve Fil’in kavgalarını izlemeye başlamışlar.

Aslan ile Fare Masalı
Aslan ile Fare Masalı

Akbabalar, kavgayı kimin kazanacağını sabırsızlıkla bekliyormuş. Acaba bu kavgayı kim kazanacak, diye de aralarında konuşuyorlardı.

Gürültüyü duyan bütün orman sakinleri de derenin yanına gelmişlerdi. Aslan ile fare ve fil bir ara başlarını kaldırarak etraflarına bakmışlar ki, bir de ne görsünler? Ormandaki hayvanların büyük bir çoğunluğu başlarına toplanmış ve onları seyrediyorlar.

Bir su nedeniyle tartıştıklarını düşününce tartıştıklarına pişman olup, aniden orada kavgayı bırakmışlar?

O zaman aslan, fareden ve filden, Fare ve fil ise aslandan af dileyerek birbirilerine su içmeleri için sıra vermişler.

“Bu orman hepimizin gerçekten de, güzel bir şekilde beraberce ve kardeşçe yaşam sürmek varken neden kavga ediyoruz ki, az biraz beklemenin bize ne zararı olacak ki” demişler?

O günden sonra barış içerisinde, itişmeden güzel bir hayat sürdürmüşler ve her zaman mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler.

Şu hayatta en muhteşem şeyin barış içinde yaşamak, birbirimizi üzmemek olduğunu öğrenmemizde devamlı fayda olabileceğini unutmayın…. Bir sonraki masalda görüşmek üzere hoşçakalın.

Aslan İle Fare Hikayesi Özeti

Bir gün suyun kenarına su içmek için giden aslan bir fare ve fil’in su kenarında su içtiklerini görünce, “onların kenara çekilinde bizde su içelim.” demiş.

Fare ile fil ise Aslan’a karşılık vermeye başlamışlar. Bu kavgayı işiten diğer orman sakinleri ise onların başına toplanıp kavgalarını izlemeye başlamışlar.

Bir süre sonra etrafına bakınan Aslan ile fare yanlış yaptıklarını anlayıp, beraber suyunu içtikten sonra oradan ayrılmışlar.

Aslan ile fare hikayesi ile ilgili sorular

  • Aslan ile Fare hikayesinin ana fikri nedir: Güçlü olsak dahi başkalarının haklarına saygı göstererek onları küçümsememiz gerekmektedir.
  • Aslan ile Fare hikayesinin yazarı kimdir: Ünlü masal yazarı ezop tarafından derlenerek yayımlanmıştır.
  • Aslan ile Fare hikayesindeki olay nedir: Su içmek için dere kenarına giden Ormanların kralından daha önce su içmek için dere kenarına gitmiş olan fare ile fil arasında yaşanan su içme kavgası.

Nasrettin Hoca FıkralarıEzop Masalları


Benzer İçerikler

Bambi Masalı
Bambi Hikayesi
Feryadın Vakti Var!
Feryadın Vakti Var Hikayesi
Yaramaz Piti Hikayesi
Yaramaz Piti Hikayesi
Çizmeli Kedi Masalı
Çizmeli Kedi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.