Aslan ile Tavşan Hikayesi

Aslan ile Tavşan Masalı Oku

Abone Ol google news
aslan ile tavsan masali
Aslan ile Tavşan Masalı Oku

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yıllar yıllar önce günlerden bir gün yine bir ormanda heybetli ve kuvvetli bir aslan yaşarmış. Bu aslan o kadar güçlüymüş ki ormanda yaşayan hayvanların tamamı ona saygı gösterir ve ondan korkarmış.

Bu aslan güçlü olduğu kadar da zalimmiş ve hayvanlara eziyet etmeyi pek severmiş. Büyük küçük demeden koyun, inek, ceylan gibi her hayvana saldırır ve onları yemeye çalışırmış. Bir gün hayvanlar bu durumun sona ermesini istemişler ve bir çözüm yolu aramaya başlamışlar.

Artık aslanın zalimliği yüzünden sorun yaşamak istemiyorlarmış. Ancak çokça düşünmelerine rağmen hiçbir çözüm yolu bulamamışlar ve bundan sonra aslana verilecek olan hayvanı kendi aralarında kura çekerek bulmaya karar vermişler. Hem böylece aslanı kızdırmalarına gerek kalmayacak ve aslanın kötülüklerinden uzak durabileceklerdi.

Aslan ile Tavşan arasında geçen konuşmayla birlikte aslanda artık bu durumu öğrenmişti ve bu durumdan oldukça memnun kalmıştı. Çünkü artık avlanmasına gerek yoktu, hayvanlar kendi aralarında bir seçim yapıp onun için yemeğini getiriyorlardı.

Günler geçti ve inekler, koyunlar ve daha birçok hayvan aslana yem edildi. Ancak daha ormanda birçok hayvan vardı ve hepsi her gün derin bir korku yaşıyorlardı. Aslana yem olmak istemiyorlardı çünkü aslan oldukça acımasız ve vahşiydi. Günlerden bir gün yine kura çekildi ve bu sefer kurada Yavru Tavşan çıkmıştı.

Aslan tavşanı yemek istiyordu ancak yavru tavşan aslanın yemeği olmak istemiyordu. Tavşanın çevresindeki diğer hayvanların yaşayabilmesi için tek yol onun gitmesiydi. Ancak yavru tavşan oldukça zeki ve akıllıydı. Küçük yaşına rağmen diğer hayvanlardan çok daha akıllıca düşünebiliyordu.

aslan ile tavsan masali oku
Aslan ile Tavşan Masalı Oku

Aslana yem olmak istemediği için iyice düşündü, taşındı ve kendince bir plan tasarladı. Aslanın yanına geç gitmeye karar vermişti. Düşündüğü gibi yaptı ve aslanın yanına çok geç gitti. Daha sonrasında ise Aslan Yavru Tavşana şöyle dedi:

– “Hey seni küçük tavşan, saatlerdir neredesin? Açlıktan ölmek üzereyim. Diğer hayvanlar neden seni bu kadar geç gönderdiler? Bir daha ki sefere böyle yaparlarsa onları cezalandıracağım.”

Küçük Tavşan bu sözlerin ardından oldukça korkmuştu. Ancak yine de planlarını uygulaması gerekiyordu. Aslanın bu sözleri söyleyeceğini zaten tahmin ediyordu. Bu yüzden vereceği cevapta neredeyse belliydi. Aslanın sert sözlerin karşı tavşan şöyle dedi:

– “Aslında geç kalmayacaktım, ancak yolda bir aslan beni çevirdi ve senin hakkında kötü şeyler söyledi. Hatta dedi ki sen oldukça korkak ve zayıf bir aslanmışsın. Benim yolumu kesti ancak son anda ondan kurtuldum.”

Küçük tavşanın zekice planı işe yaramıştı. Heybetli aslan oldukça sinirlendi ve sinirden ne yapacağını bilemiyordu. Tavşana derhal onu aslanın yanına götürmesini istedi. Tavşanın planı tam da istediği gibi işliyordu. Aslanı depderin bir kuyuya götürdü ve kuyunun içini işaret etti.

Heybetli aslan oldukça cesur olmasına karşın hiç zeki sayılmazdı. Kuyu da gördüğü kendi yansımasını düşmanı olan aslan zannetti ve bir anda kuyuya atladı. Daha sonra kuyunun dibine düştü ve orada kaldı. Böylece yavru tavşanın zekice planı işe yaramıştı. Artık hayvanlar kendi aralarında aslan için kurban vermek zorunda kalmadılar.

Aslan ile Tavşan Masal Özeti

Yine yağmurlu bir gündü. Ormanda hayvanlar kendi aralarında oturmuş ve ateş yakmışlardı. Ancak bir anda heybetli ve acımasız aslan aralarına atladı.

Aslanın saldırısından kaçtılar ve çok korktular. Bu yüzden hayvanlar artık bu durumu düzeltmeleri gerektiğine inanıyorlardı. Artık aslana verilecek olan hayvanı kura ile çekmeleri gerektiğini düşündüler. Bu haberi tavşan aslana taşıyacaktı.

Aslan ile Tavşan arasında geçen konuşmayla birlikte kura yapılacağını aslanda öğrenmiş oldu ve aslında buna çok sevindi. Çünkü artık avlanmasına gerek kalmayacaktı. Avlanırken çok yoruluyordu ve aslında bundan biraz da sıkılmıştı.

Artık istediği hayvanları hiç zaman kaybetmeden ve peşlerinde koşturmadan yiyebilecekti. Böylece diğer hayvanlarda günün geri kalan zamanında rahat bir şekilde zaman geçirebileceklerdi.

Ancak hayvanlar arasında her gün kura çekileceği için sorunlar çıkıyordu. İlk gün bir öküz sonraki gün ise bir ceylan aslana yem edildiler. Kura usulü şanssız olanlar bu hayvanlardı.

Günler geçti ve bir gün yine kura çekildi ancak bu sefer kura da Yavru Tavşan çıkmıştı. Yavru Tavşan zeki ve oldukça akıllıydı. Çok zekice bir plan yaptı ve aslanı kandırmayı başardı.

Planıyla birlikte aslanı kuyuya düşürdü ve kuyuya düşen aslan uzun bir süre oradan çıkamadı. Hayvanlarda böylece mutlu mesut yaşamaya devam ettiler.

Aslan ve Tavşan Masalıyla İlgili Merak Edilen Sorular

Aslan ve Tavşan Masalının Ana Fikri Nedir?

Aslan ve Tavşan Masalı Oku şeklinde yapılan aramalarda genellikle bu eğlenceli masal çocukların karşısına çıkıyor. Burada ana fikir zekanın ve akıllı olmanın önemi.

Zeki tavşan çok mantıklı bir plan yapıp aslanı tuzağa düşürüyor ve böylece aslan tarafından yenmekten kurtulmuş oluyor. Zeki insanlarda tıpkı buradaki tavşan gibi sorunları kolaylıkla aşabiliyorlar.

Aslan ve Tavşan Masalının yazarı kimdir?

Aslan Tavşan Hikayesi birçok özelliği bakımından Fransız masallarını andırmaktadır.

Bu nedenle yazarını tahmin etmek çok zor değil. Masallara ilgili olan herkesin tanıdığı La Fontaine tarafından yazılmış olan bu masal çocuklar tarafından oldukça ilgi çekiyor.

Bunların dışında Aslan ve Tavşan Fabl olarak da biliniyor. Çünkü burada hayvanlar yoluyla ders verme amacı güdülüyor. Bu nedenle anne babaların, çocuklarına okutmaları oldukça mantıklı olacaktır.

Aslan ve Tavşan Fıkrası

Birçok kişi Aslan ve Tavşan Masalını biliyor ancak çoğu kişinin bilmediği fıkralardan birisi de Aslan ile Tavşan Hikayesi. Çoğu kişi böyle bir fıkra olduğundan haberdar olmasa da böyle bir fıkra var.

Birçok kişinin okurken çok keyif aldığı bu eserleri okumak oldukça eğlenceli olabilir. Tabi bunun yanında ilgili sayfamızdan Çocuk Masalları Oku kısmına erişerek de birçok farklı içeriğe erişmeniz mümkün.

 Tüm bu masallar tıpkı Aslan ve Tavşan Masalı Oku sayfası gibi oldukça anlaşılır bir şekilde oluşturuluyor ve çocukların öğrenmesini sağlıyorlar.

Aslan Neden Diğer Hayvanlara Kötü Davranıyor?
Aslan oldukça güçlü ve büyük bir hayvan olarak biliniyor. Bu yüzden çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Alması gereken enerjiyi alamadığı zamanlarda oldukça saldırgan olan aslanlar gerçekten de çoğu zaman oldukça tehlikeliler. İşte bu sebeple güçlü aslan ormandaki diğer hayvanları zor duruma sokabiliyor.

 Hayvanlar bu durumdan rahatsız oldukları için aralarından birini kura ile seçiyorlar ve aslanın onları korkutmasını engelliyorlar.

Aslan Nasıl Kuyuya Düşüyor?

Aslanı kuyuya düşüren şey aslında Tavşanın harika planıydı. Tavşan oldukça zeki ve akıllı olduğu için yaptığı plan tam anlamıyla kusursuzdu. Kuyu da yansımasını gören aslan bir anda sinirlenip kuyuya atladı ve böylece kuyuya sıkışmış oldu. Kuyu da sıkıştı ve bir daha da oradan çıkamadı.

Aslan ve Tavşan arasındaki bu konuşmaları daha sonra tavşan diğer hayvanlara anlattı. Diğer hayvanlarda sorunun çözüldüğünü düşündüler ve bundan sonra mutlu mesut bir şekilde yaşamlarına devam ettiler.

Çocuk Masalları Oku sayfasından ulaşabileceğiniz bu masalların birçoğu çocuklara faydalı olabilecek şekilde hazırlanıyorlar. Çocuklar için hem çok faydalılar hem de okuma yeteneklerini geliştiriyorlar.

 Küçük çocuklarınız için günde sadece bir masal okumak bile uzun vade de çok faydalı olabilir. Aslan ve Tavşan Hikayesi de bu masallardan bir tanesi denilebilir. Gerçekten de çocukların güzel dersler çıkarabileceği önemli bir masal olduğu söylenebilir.

Uzun Hikayeler9 Yaş MasallarıUyku Öncesi Masallar


Benzer İçerikler

Minik Erik Ağacı Masalı
Minik Erik Ağacı Hikayesi
Uçan Sandık
Uçan Sandık Hikayesi
Tuzlu Deniz Masalı
Tuzlu Deniz Hikayesi
Aslanla Çakal Masalı
Aslanla Çakal Hikayesi

Yorumlar

  1. Ömer says:

    Ben güzel diyorum.

  2. muhammed says:

    güzel

  3. M. Hamza says:

    Güzel bir masal olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.