Ayağına Diken Batan Serçe Hikayesi

Ayağına Diken Batan Serçe

Abone Ol google news

Ayağına diken batan serçe, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, herkese kötülük yapan, kötü kalpli ve huysuz bir serçe varmış. Bu serçe, kim sohbet etmek için yanına gelse ona kötü kötü şeyler söyler, bunları duyan hayvanlar da hem üzülüp hem kızarak serçenin yanından gider, birinin yardıma ihtiyacı olup yardım istese, kafasını dahi çevirip bakmazmış.

Hal böyle olunca da yaşadığı kocaman ormanda kimse onu sevmez, ona selam bile vermezmiş. Her ne kadar bu serçeye çok kızsalar da bir gün iyi bir serçe olup kendileriyle arkadaş olabileceğini düşünürlermiş. Serçe ise kendisini herkesten üstün görür, huysuzluğu yüzünden kimseyle anlaşamazmış.

Günlerden bir gün, kendisine yiyecek bulmak için bir tarlaya konan ve burada yiyecek bir şeyler arayan bu serçe, yerdeki dikenli otu görmeyip ayağıyla bu ota basmış ve diken ayağına batmış. Serçe acı içinde inleyip bağırmaya başlamış. Ne kadar uğraşsa da ne kanatlarıyla ne de gagasıyla ayaklarına ulaşabilmiş. Tüm uğraşına rağmen kendi başına ayağındaki bu dikeni çıkaramayacağını anlayan huysuz serçe, hiç istemese de ormandaki hayvanlardan yardım istemeye karar vermiş.

Havalanıp ormana uçmuş ve ormanda ilk ayıyı görmüş. Ayıya kabaca seslenerek yanına uçmuş;

-Ayağımdaki şu dikeni çabuk çıkar! Canım çok yanıyor.

Demiş. Ayı, hem bu kaba davranışı hem de ona daha önce söyledikleri yüzünden ona yardım etmeden oradan uzaklaşmış. Huysuz serçe kızıp “Ben de başka birini bulurum” diyerek tekrar uçmuş. Biraz ileride bir tavşan görmüş ve hemen ona seslenip;

-Hey tavşan! Şu ayağımdaki dikenden beni kurtar yoksa sana çok kızarım.

Demiş. Tavşan da bu kaba davranışı ve önceden ona yaptıkları yüzünden serçeye yardım etmeyerek oradan uzaklaşmış. Ayağına diken batan serçe, ayağının giderek daha da acıdığını hissettikçe aklı da başına gelmeye başlamış.

Zor bir durumda kendisinden nasıl yardım istendiğini ve rica edildiğini hatırlamış ve sonra bu hayvanlara ne kadar kaba davranarak yardım istediği fark etmiş. Onun herkese kötü davranmasından dolayı da kimsenin yardım etmek istemediğini anlamış. Başına bu olay gelince aslında yardım etmenin ve güzel dostluklar edinmenin ne kadar değerli olduğunu artık çok iyi biliyormuş.

Yaptıklarından pişman bir şekilde kendisine kimsenin yardım etmeyeceğini düşünerek ayağındaki dikenin acısıyla bir dala konup ağlamaya başlamış. Tam da bu esnada ağaçtan ağaca atlayarak evine giden bir maymun, serçenin ağladığını görünce her ne kadar onun kötü biri olduğunu düşünse de yardım edebileceği bir şey olup olmadığını sormak için yanına gitmiş. Maymun, serçenin neden ağladığını sorunca serçe ayağını göstermiş;

-Maymun kardeş. Ayağıma diken battı ve çok acıyor, rica etsem dikeni ayağımdan çıkarır mısın?

Demiş. Maymun serçeden böyle bir cümle duyunca önce çok şaşırmış sonra da narince ayağındaki dikeni çıkarmış. Serçe maymuna çok teşekkür ederek bu zamana kadar yaptıklarının ne kadar yanlış olduğunu artık öğrendiğini ve bir daha böyle yapmayacağını söylemiş.

Hal böyle olunca maymun serçenin artık iyi bir hayvan olduğunu tüm ormana söylemiş ve serçe ile orman ahalisi çok iyi arkadaşlıklar kurmuşlar.

Ayağına Diken Batan Serçe Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Ayağına Diken Batan Serçe masalının konusu, daha önce herkese kötü davranan ve yardım etmeyen serçenin ayağına diken batınca kendisine yardım edecek kimse bulamaması üzerine yaptığı hatayı anlaması ve iyi kalpli, yardımsever bir hayvan olmasıdır.

Ayağına Diken Batan Serçe Masalının Ana Fikri Nedir?

Ayağına Diken Batan Serçe masalının ana fikri, kaba, yardım etmeyen ve insanlara kötü davranan biri olmanın ne kadar kötü ve zararlı bir davranış olduğudur.

Ayağına Diken Batan Serçe Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Ayağına Diken Batan Serçe ile çıkartılabilecek ders, kötü kalpli, kimseye yardım etmeyen ve insanlarla iyi anlaşamayan biri olduğumuz takdirde kimsenin bizi sevmeyeceği ve onların da bize yardım etmek istemeyeceğinin farkında olup, hep iyi anlaşan, iyi kalpli ve yardımsever biri olmamız gerektiğidir.

Masal OkuÇiçeklerin PrensesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Kurnaz Tilki Masalı
Kurnaz Tilki Hikayesi
Macun Masalı
Macun Hikayesi
Altın Top
Altın Top Hikayesi
Kıymetli Tuz Masalı
Kıymetli Tuz Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.