Ayşe Fatma Kuzular Hikayesi

Ayşe Fatma Kuzular Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde iki kız kardeş olan Ayşe ve Fatma’nın çok sevdikleri ve çok iyi baktıkları iki kuzuları varmış. Ayşe ve Fatma, her gün kuzuları sever, onlarla oyunlar oynar, karınlarını doyururlarmış. Ayşe ve Fatma’nın anne ve babası da kızlarının kuzularla bu kadar iyi anlaşmasına çok mutlu olur, hayvan sever birer çocuk yetiştirdikleri için kendileriyle gurur duyarlarmış.

Ancak bu ailenin yaşadığı kasabada çok kurnaz bir tilki varmış. Bu tilki, bir fırsatını bulduğunda kurnazca kasabadaki evlere yaklaşır ve bu evlerdeki tavuk ve kuzuları kaçırırmış. Günlerden bir gün, Ayşe ve Fatma’nın gözlerinin içi gibi baktığı kuzuları kaçırmaya karar veren bu tilki, evlerinin önünden geçerken Ayşe ve Fatma’ya seslenmiş ve kurnazlığını kullanarak;

-Merhaba kızlar. Kuzularınız ne kadar da sevimliymiş. Benim hiç arkadaşım yok. Bazen ben de sizinle birlikte oyunlar oynayabilir miyim?

Demiş. Bunu duyan Ayşe ve Fatma, tilkinin ne kadar kötü kalpli ve kurnaz bir hayvan olduğunu bilmedikleri için yeni bir hayvan dostları olacağını düşünerek bu teklifi kabul etmişler. Kurnaz tilki planının tutmasına sevinerek hemen çitlerden atlamış ve yanlarına gitmiş. Daha sonra Ayşe ve Fatma’ya dönerek;

-Kızlar. Ben bugün çok yürüdüm ve çok susadım. Bana içeriden birer bardak su getirir misiniz?

Demiş. Bunu duyan Ayşe ve Fatma “Tabi ki” diyerek eve su almak için girmişler. Bu esnada daha önce minik yavru kuzular da hiç düşman bir hayvan görmedikleri için tilkiyi dost sanmışlar ve onunla sohbet etmeye başlamışlar. Tilki ise kızlar içeri girer girmez kuzuların üzerine koşup onları yakalamaya çalışmış. Korkudan bahçede koşuşturmaya başlayan kuzuları gören Ayşe ve Fatma ise onların koşturmaca oynadıklarını düşünerek annelerine;

-Anne bak. Minik kuzularımıza yeni bir arkadaş bulduk. Ne güzel oynuyorlar.

Demişler. Pencereden bahçede doğru bakan ve kuzuları bir tilkinin kovaladığını gören anne hemen dışarıya çıkmış ve tilkiye taş atıp kovalayarak onu bahçeden kaçırmış. Ayşe ve Fatma annelerinin neden böyle bir şey yaptığını anlamamış. Anne ise;

-Yavrularım. O arkadaş sandığınız hayvan bir tilki ve kuzularımızı yakalayıp kaçırmaya çalışıyordu.

Demiş. Bunu duyan Ayşe ve Fatma çok üzülmüş ve hemen kuzularına koşup sarılmışlar. Annesi çocuklarını yanına çağırarak şu öğüdü vermiş.

-Yavrularım. Sizlerle arkadaş olmak isteyen herkese inanmayın. Sizinle kötü bir amaç veya bir çıkar için arkadaş olmak isteyebilirler. Bunun yerine onları öncesinde biraz tanıyın ve iyi biri olduğundan emin olun. Aksi takdirde dost sandığınız kötü kalpli insanlar sizi üzebilir.

Ayşe Fatma Kuzular Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Ayşe Fatma Kuzular masalının konusu, kurnaz tilkinin kuzuları ile arkadaş olmak istediğini sanan ve ona inanan Ayşe ve Fatma’nın aslında tilkinin amacının kuzuları yakalamak olduğunu anlamasıdır.

Ayşe Fatma Kuzular Masalının Ana Fikri Nedir?

Ayşe Fatma Kuzular masalının ana fikri, herkese körü körüne inanmamak gerektiğidir.

Ayşe Fatma Kuzular Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Ayşe Fatma Kuzular masalı ile bazen kötü niyetli insanlarla karşı karşıya gelebileceğimizi ve o kişilerin bize zarar verebileceğini bilerek, herkese hemen inanıp güvenmemek, gerçekten iyi bir insan olduğundan emin olmak gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuMinik Erik Ağacı MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Yarış Arabası Rüzgar
Yarış Arabası Rüzgar Hikayesi
Keloğlan ve Fare
Keloğlan ve Fare Hikayesi
Köpek Pati ve Sınıfı
Köpek Pati ve Sınıfı Hikayesi
Don Kişot Masalı
Don Kişot Hikayesi

Yorumlar

  1. muhammet says:

    mükemmel

  2. muhammet says:

    güzel

  3. Sümmeye says:

    Çok güzel bir şey koymuşsunuz tebrikler ama özeti olsaydı çok güzel olurdu şansa olmadı bir şey olmaz bayy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.