Bambu Hasatçısı Hikayesi

Bambu Hasatçısı Masalı

Abone Ol google news

Bambu hasatçı masalı, Bir zamanlar küçük bir köyde bambu hasadı yaparak yaşayan bir köylü yaşarmış. Köylünün ve karısının uzun yıllardan beri hiç çocuğu olmadığından bu çift çocuk hasreti çekerlermiş. Adam köyünde yer alan tüm çocuklara kestiği bambulardan eşyalar yaparak hediye edermiş.

Günler böyle birbirini takip ederken bir gün yine köylü bıçağını alarak ormana bambu hasatı yapmak için gitmiş. bu sırada yerde içinden kırmızı bir sıvı akan kesik bir bambu bulmuş. Bambunun içerisini açtığımda parmak kadar bir kız çocuğu olduğunu görmüş ve koşarak kız çocuğunu da yanına alarak evine gitmiş.

İlk önce kıza bambudan yumuşak bir yatak hazırlayıp daha sonra her şeyi karısına anlatmış. ertesi sabah köylü ve karısı parmak boyundaki kızın normal boyutta bir bebeğe dönüştüğünü görerek şaşırmışlar. Ancak yaşadıkları sevinçle bu şaşkınlığı üzerlerinden kolayca atarak bebek için yeni kıyafetler almaya gitmişler.

Bu sırada günler birbirini takip etmiş yıllar geçmiş ve kız çok güzel bir genç kız olmuş. köylü kızından ayrılmak istemediği için evine gelen her talipliyi geri göndermiş. Kız da anne ve babasından ayrılmak istemediğinden bu duruma hiçbir zaman şikayet etmemiş.

 

Bambu Hasatçısı Masalı
Bambu Hasatçısı Masalı

Bir gün bu güzel kız ormanda yürürken uzun saçlı mavi gözlü yakışıklı bir oğlan görmüş. Kız ilk gördüğü anda bu yakışıklı beye âşık olmuş. Yakışıklı beyde de durum pek farklı değilmiş. Atın inerek kızın yanına yaklaşmış.

Kendisini tanıtarak kıza bu ıssız ormanda ne işi olduğunu sormuş. Kız dolaşmak için evden çıktığını ancak saatin geç olduğunu söyleyerek koşarak eve gitmiş. O günden sonra ne kız çocuğun aklından ne de çocuk kızın aklından çıkmamış.

Kız ise âşık olduğu bu çocuğun aslında prens olduğunu bilmiyormuş. Prens bir gün hazırlanıp kızın köyüne gitmeye karar vermiş. Burada kızın babası ile görüşecek ve kızını isteyecekmiş. Prens kızın evini bulduğunda içini heyecan kaplamış ancak anlamlandıramadığı bir histe tam bu sırada içine yerleşmiş.

Atından inip eve doğru yaklaştığında kızın babası ve annesinin üzgün bir şekilde oturduğunu görünce merak etmiş ve neden üzgün olduklarını sormuş.

Kızın babası üzgün bir sesle olanları bu gence anlaşmış. Bir süredir kızlarının rüyasına bir peri gelerek yakında kendisini alacağı söylüyormuş. Dün gece ise peri yeniden gelerek kızın aslında bir peri olduğunu ve ait olduğu yere dönmezse öleceğini ailesine ve kıza anlatmış. Babası ve annesi ise kızlarının iyi olması ve yaşayabilmesi için ondan vazgeçmeyi kabul etmişler. Prens bu duydukları karşısında çok üzülmüş ancak sevdiği kızın iyi olması onun için yeterliymiş. Aileye yardıma ihtiyaçları olduğunda her zaman kendisine ulaşabilecekleri söyleyerek atına atlayıp sarayına doğru yol almış.

 

Bambu Hasatçısı Masalı
Bambu Hasatçısı Masalı

Bambu Hasatçısı Masalının Konusu Nedir?

Bambu hasatçısı masalının konusu aslında çocukları olmayan bir ailenin ormanda bambu içinde buldukları parmak boyutundaki bir kızı büyütmelerini ve en sonunda yine anne baba olarak onun için gösterdikleri fedakarlığı anlatmaktadır.

Bambu Hasatçısı Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku kategorisinde yer alan bambu hasatçı masalının ana fikri ise parmak kızın anne ve babasının onun iyi olması için onun gitmesine izin vermeleridir.

Bambu Hasatçısı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bambu Hasatçısı masalından çıkartılabilecek dersler ise bazen sevdiğimiz kişilerden onların iyi için vazgeçmemiz gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Aç Gözlü Çoban
Aç Gözlü Çoban Hikayesi
İki Katır La Fontaine Masalları
İki Katır La Fontaine Hikayesi
Kırmızı Balık Masalı
Kırmızı Balık Hikayesi
Mercan Kız Masalı
Mercan Kız Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.