Bamsı  Beyrek Hikayesi

Bamsı  Beyrek Hikayesi

Abone Ol google news

Bamsı Beyrek Hikayesi Oğuz Beyler şenliğe katılır. Davete katılan tüm beyler yiyip içerken bir yandan da keyifli sohbetler yapılıyormuş. Tüm beylerin keyfi yerinde olurken, davetliler arasında yer alan Büre Beyin öhiç keyfi yokmuş. Büre Bey’in bu halini görenler kendisine neden böyle olduğunu sormuşlar. Soru soranlara yanıt olarak’’keşke benim de böyle bir oğlum olsaydı. Ne güzel sizin var, sizler gibi karşılıklı oturup sohbet etseydik’’ demiş. O zamanlarda yaşam sürenlerin yapmış oldukları tüm dua ve beddualar kabul edilirmiş. Bunu duydukları zaman Büre beyin haline üzülerek kendisinin bir oğlu olması duasında bulunmuşlar.

 

Bamsı  Beyrek Hikayesi
Bamsı  Beyrek Hikayesi

Bican beyde dua yaptıkları sırada kendisinin bir kız çocuğu istediğini söylemiş. Hatta herkesin şahit olmasını ve bir kız çocuğu olup, Büre’nin de erkek çocuğu olursa beşik kertmesi yapacaklarını duyurmuş. Bir süre sonra hem Bircan hem de Büre Bey çocuklarının olacağı haberini alarak oldukça mutlu olmuş. Çocukları olduktan sonra her iki çocukta büyümüştür. Bircan Bey’in istediği gibi oldukça güzel bir kızı olmuş. Büre beyin de yakışıklı bir oğlu olurken, kendisine hala daha bir isim bulunamaz.

Günlerden bir gün Bamsı Beyin oğlu ile Bircan’ın kızı gezindikleri sırada karşı karşıya gelir. Çiçek ormanda avlanırken karşılaşmış olan bu iki genç kız, avı gördükleri sırada güreşmeye başlamış. Fakat bir süre sonra her ikisi de birbirine karşı gücünü kullanamayınca tanışmak zorunda kalmış ve tanıştıkları esnada beşik kertmesi olduğunu anlamıştı. Bamsı Beyrek, bunu duyduktan sonra beşik kertmesi olan Bircan’ın kızının yanağına bir öpücük kondurur. Obaya döndükleri esnada Bamsı, hemen babasının yanına giderek beşik kertmesi ile evlenmek istemiş olduğuna haber vermiş.Düğün gününde Yaltacık isimli biri hain bir tuzak hazırlamış. Birden bire Bircan’ın kızı ortadan kaybolmuş. Bu durumu duyan Bamsi Beyin oğlu çok fazla üzülmüş. Fakat daha sonrasında ortadan kaybolmasında Yaltacık’ın parmağının olduğu anlaşılmış ve cezalandırılmış. Bamsi Beyin oğlu ile Bircan Beyin kızı evlenerek mutlu bir yaşam sürmüş.

Bamsı  Beyrek Hikayesi Konu Nedir?

Masal oku, Bamsi Beyrek hikayesi konusu kasabadaki iki gencin kız ve erkek çocuk isteyerek, kasabalılar tarafından edilen duanın kabul olmasını anlatır. Büyüyen çocuklar beşik kertmesi olurken başından da bazı kötü olaylar geçmek durumunda kalır.

Bamsı Beyrek Ana Fikri Nedir?

Bamsı Beyrek ana fikri, beşik kertmesi olan ikli gencin her ne kadar başından kötü olaylar geçse de sonunda yapılan kötülük cezalandırılırken, onların saf sevgilerinin ömür boyu sürecek olduğunu bizlere söyler.

Bamsı Beyrek Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bamsı Beyrek Çıkartılabilecek dersler nedir diye incelediğimiz zaman yaşamda iniş ve çıkışlar, beklenmeyen kötülüklere görebiliriz. Fakat kötülüklerin hiçbir zaman devam etmeyeceği ve illa ki bir cezalandıran karşılığı geleceğini söyler. Duaların karşılıksız bulunmadan yerine getirildiğini ve yeter ki kalbimizi temiz tutmamız gerektiğini bildirir.


Benzer İçerikler

Ormanlar Kralı Aslan Hikayesi
Ormanlar Kralı Aslan Hikayesi
Şehir Faresi ve Köy Faresi
Şehir Faresi ve Köy Faresi Hikayesi
Yunus Balığı Masalı
Yunus Balığı Hikayesi
Yoksul Ayakkabıcı
Yoksul Kunduracı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.