Beyaz Geyik Hikayesi

Beyaz Geyik Masalı

Abone Ol google news

Beyaz geyik masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, Bella ve Han adında iki kardeş varmış. Han ve Bella, çok küçük yaşta annelerinin hayatını kaybetmesi nedeniyle yetim kalmış, babası da çok sevdiği çocuklarını bir başlarına bırakıp çalışmaya gidemediği için çok zorlanmış ve günlerden bir gün başka bir kadınla evlenmiş.

Bu kadın babaları evdeyken çocuklara gözü gibi bakıp çok iyi davranıyor, ama babaları evden gider gitmez üvey çocuklarına çok kötü davranıyormuş. Aslında bir cadı olan ama bir büyü ile kendisini güzel bir kadına çevirerek bu adamın evinde yaşamak için onu kendisine aşık edip evlenmiş.

Üvey anneleri her ne kadar Bella ve Han’a çok kötü davransa da babalarının mutluluğu için hiç bu durumdan babalarına bahsetmemişler. Bella ve Han’ın babası, bir gün aldığı iş sebebiyle evden 3 ay kadar ayrılacağını ve başka bir şehirde yaşayacağını söyleyerek çocuklarını üvey annelerine emanet ederek evden gitmiş.

 

Beyaz Geyik Masalı
Beyaz Geyik Masalı

Bunu duyan ve hiç sevmediği çocuklarla 3 ay aynı evde tek başına kalıp ilgilenmek istemeyen cadı, onlara birer sepet yemek verip bir anda evden kovmuş. Ne olduğunu anlamayan Han ve Bella çok üzülmüş ve ağlaya ağlaya kendilerine sığınacak bir yer aramışlar.

Bir ormanın içinde yürürken kendileri için güzel bir ağaç kavuğu bulup orada günü geçirmek istemişler. Çok acıkan Han, sepetinden bir elma alıp ısırmış ve ısırır ısırmaz beyaz bir geyiğe dönüşmüş. Bunu gören Han hemen Bella’yı uyarmış ve asla sepetteki yiyecekleri yememesini, bunların sihirli olduğunu söylemiş ve Bella’yı kurtarmış ama kendi bir beyaz geyik olarak yaşamak zorundaymış.

O eve tekrar dönmek istemeyen Beyaz Geyik ve Bella, yıllar boyu ormanda avlanarak bir ağaç kavuğunda yaşamış, artık Bella genç ve güzel bir kadın olmuş. Bir gün Han yani Beyaz geyik ormanda otlanırken, ordusu ile etrafı kontrol etmek için ormanın içinde dolaşan Prens, daha önce hiç görmediği bu geyiği izlemeye başlamış.

Beyaz Geyik otlanıp kaldıkları kavuğa gitmiş ve bunu gören Prens hemen o kavuğa doğru hareketlenirken dışarıya çıkan Bella’yı görmüş. Görür görmez bu güzel kadına aşık olmuş ve hemen beyaz geyiği sormuş. Bella tüm olanları prense anlatmış ve bunu duyan prens sarayına onları alıp ordusuyla da anne ve babalarını saraya çağırmış.

Han ve Bella ile cadı annelerini yüzleştiren ve ardından yaptıkları için cadı kadını hapse atacağını söyleyen prens, yalnızca Han’ı tekrar insana çevirirse onu serbest bırakacağını söylemiş. Bunun üzerine cadı kadın Han’ı tekrardan insana çevirmiş.

Ardından babası çocuklarından tüm her şey için özür dilemiş ve onlarla kucaklaşarak hasret gidermiş. Prens ve Bella ise birbirine çok aşık olmuş ve evlenmişler.

 

Beyaz Geyik Masalı
Beyaz Geyik Masalı

Beyaz Geyik Masalının Konusu Nedir?

Beyaz Geyik masalının konusu, üvey anneleri yani cadı tarafından evden atılan çocuklardan Han’ın cadının büyüsüyle beyaz geyiğe dönüşmesi ve bu kardeşlerin yıllarca ormanda yaşaması, ardından prens ile tanışıp cadının yaptıklarından dolayı pişman eden prens sayesinde tekrar eski haline dönen kardeşleri anlatmaktadır.

Beyaz Geyik Masalının Ana Fikri Nedir?

Beyaz Geyik masalının ana fikri, yapılan kötülüklerin elbet bir gün hesabının verileceğidir.

Beyaz Geyik Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Beyaz Geyik masalından çıkartılabilecek dersler, yaptıklarımızın karşılığını göreceğimiz ve zor durumlara karşı mücadele edebileceğimizdir.


Benzer İçerikler

Güzel Ülkem
Güzel Ülkem Hikayesi
Küçük Kırmızı Tavuk
Küçük Kırmızı Tavuk Hikayesi
Aslan Yavrusu Masalı
Aslan Yavrusu Hikayesi
Tek Gözlü Geyik
Tek Gözlü Geyik Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.