Bir Varmış Bir Yokmuş Hikayesi

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş masalı teyzesiyle yaşam süren minik bir kız çocuğu varmış. Küçük kız teyzesiyle birlikte keyifli bir yaşam sürdüğü evde hiç bir eksiği yokmuş. Evde hiçbir eksiği olmadığından dolayı canı ne kadar yemek isterse yiyebiliyor ve istediği kadar oyununu oynayabiliyormuş. Fakat kendisine yapılan küçük kız çocuğu muamelesinden çok fazla hoşnut olmuyormuş. Günler sonra oyun oynamaktan çok fazla hoşlanmamaya başlamış. Hatta oyun oynamayı bile artık anlamsız ve basit bir şey gibi görmeye başlıyormuş. Küçük kızın köyünde yaşam süren tüm çocuklar gününü keyifli oyunlarla geçirirken, küçük kız çocuğun neden oynayamadıklarına anlam veremiyormuş. O da kendisine arkadaşlık edinen yeni bir şey bulmuş. Kütüphanede tanışmış olduğu yeni kitapları onun arkadaşı olmuş.

 

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı
Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı

Küçük kız kitap okumayı artık arkadaşlarıyla oyun oynamaktan daha da keyifli hale geldiğini fark etmeye başlamış. Üstelik kitabı bittikten sonra yeni bir kitap almak için şehre teyzesinin yanına gitmeye başlıyormuş. Aldığı kitapları hemen okuyarak bitirdiğinden dolayı doğal olarak yeni kitabı okumak istiyormuş. Kitapları okurken köyde de kuraklık dönemi başlamış. Kuraklık şiddetini arttırmaya başlamış olduğundan dolayı başka bir şehre gitmenin zamanı geldi diye düşünmeye başlamış. Fakat nereye gidecek olduğu konusunda her ikisinin de pek bir fikri yokmuş. Aklına birden okumuş olduğu kitapları gelmiş. Eski medeniyetleri düşünmeye başlamış. Azgın derenin kenarında oturmaya başlamış. Azgın dereden karşıya geçmeleri gerekiyormuş. Küçük kızın aklına keresteleri kesmek gelmiş. Küçük kızla teyzesi keresteleri kesip köprü yaparak karşıya geçmeye başlamış. Ayrıca kuraklığı önlemek için suyolunu açmışlar. Böylelikle artık kuraklık günden güne daha da azalmaya başlamış böylelikle tekrardan mutlu oldukları bir yaşam içerisinde yer almaya başlamış.

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı
Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalının Konusu Nedir?

Bir varmış bir yokmuş masalının konusu küçük kızın kitaplardan edinmiş olduğu bilgiler ışığında dereyi nasıl geçecek olduğunu bulmasıdır. Küçük kızın köydeki kuraklığa çare bulacak yöntemi geliştirerek yeniden teyzesiyle birlikte mutlu bir yaşam sürmeye devam etmesini ele almıştır.

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Bir varmış bir yokmuş masalının ana fikri ise küçük kızın kendisine fayda sağlayacak olduğu kitabıyla yeni çözümler getirmeyi başarmasıdır. Böylelikle kuraklık altında kalan köy, küçük kızın kitaplardan elde etmiş olduğu bilgiler ışığında yeniden suyla buluşmasını sağlamıştır.

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalından Çıkartılacak Dersler Nelerdir?

Bir varmış bir yokmuş masalından çıkartılacak dersler hayatımızda her ne ile karşı karşıya kalırsak kalalım mutlaka bir çaresi vardır. Burada önemli olan karşılaşmış olduğumuz zorluklara karşı yaratıcı zekamızı kullanmaya başlamak olacak. Aynı zamanda hiç beklenmeyen bir durumda ışık tutmaya neden olacak bir durum oluşabilir. Bu nedenle tesadüflere inanmak ve fayda sağlayacak yoldan ilerlemek gerekir.


Benzer İçerikler

Peri Kızı Masalı
Peri Kızı Hikayesi
Rumpelstiltskin
Rumpelstiltskin Hikayesi
Turna ve Yengeç
Turna ve Yengeç Hikayesi
Keloğlan Ve Cadı Masalı
Keloğlan Ve Cadı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.