Birlikten Kuvvet Doğar Hikayesi

Birlikten Kuvvet Doğar

Abone Ol google news

Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde dağların ardında, derelerin ötesinde bulunan bir köyde yaşlı bir çiftçi varmış. Bu çiftçi çok hastaymış. Bu çiftçinin geride bırakacağı beş tane çocuğu varmış. Diğer dünyaya göç etmeden önce bu beş çocuğuna bir hayat dersi vermek istemiş. Sıkıntılı bir durum olduğunda beraber çalışabilsinler, birbirlerinden güç alabilsinler istemiş.

Sabah güneş doğunca tüm çocuklarını yanına çağırmış Sonra hepsine bir göz gezdirip ortanca oğluna seslenmiş. Git ve bahçeden bir sürü koparılmış, kesilmiş dal getirmesini istemiş. Oğlan dal parçalarını getirince hepsini odanın bir kenarına koymuş. Babası ise sessizliğini bozarak her biriniz bu dal parçalarından bir tane alsın, demiş.

Bunun üstüne her çocuk birer tane dal parçası almış. Ardından oğullarına o dalları kırmalarını istemiş. Bunun ardından her çocuk teker teker o dalları kırmış. Hiçbiri zorlanmadan kırıvermiş. Olayın ne olduğunu anlamaya çalışıyorlarmış hala.

Ardından yaşlı çiftçi yatağında doğrulmuş. Biraz dal parçası istemiş. Almış eline bir ip ve bu dal parçalarını birbirine bağlamış. Kalın bir hale gelen dal parçaları artık daha kuvvetliymiş. Bu yaptıklarını beş oğlu halen merakla izliyormuş. İç sesleriyle, acaba ne yapacak diye düşünüyorlarmış. Yaşlı çiftçi ip ile bağlayarak oluşturduğu dal parçalarını her oğluna teker teker kırdırtmayı denemiş. Kim ne kadar kuvvet uygularsa uygulasın hiçbiri kıramamış.

Birlikten Kuvvet Dogar hikayesi
Birlikten Kuvvet Doğar

Bu olayın nasıl sonuçlanacağını beş çocukta merak ediyormuş. Ama kimse kıramayınca babası söze girmiş. Yüzünde bir tebessüm ile çocuklarına “Gördünüz mü? Ne yaparsanız yapın birlikte olanları daha zor kırarsınız. Ben yakında bu dünyadan göçeceğim. Sizler de bir arada olarak tüm zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Tek başınıza kalırsanız zorluklar sizi çiğneyecektir. Ama bu ip ile birbirinize bağlanırsanız kim gelirse gelsin size zarar veremez, böylece tüm problemlerinizi sorunsuz bir şekilde çözebilirsiniz. Bu yüzden ne olursanız olun aranız kötü bile olsa mutlaka birlik olun” demiş. Bu sözleri söyledikten sonra bazı çocuklarının gözünden yaş gelmiş. Bu durum karşısında babası tüm çocuklarını teker teke öpmüş ve hepsine aynanda sarılarak onlara her zaman birlik olmaları gerektiğini hatırlatmış.

Birlikten Kuvvet Doğar Hikâye Özeti

Yaşlı bir çiftçinin beş tane çocuğu varmış. Gün gelmiş bu çiftçi ölüm döşeğindeymiş. Bunun farkında olan çiftçi oğullarına öteki dünyaya gitmeden önce bir ders vermek istemiş. Bunun üstüne hepsini bir sabah yanına çağırmış.

Oğullarından bir tanesinden bahçeden dal parçaları getirmesini istemiş. Dal parçası getiren çocuktan herkese bir tane dal parçası vermesini istemiş. Bunun ardından yaşlı çiftçi her çocuğa ellerindeki dal parçasını kırmasını istemiş. Hepsi kolay bir şekilde kırmış.

Bunun ardından oğlundan biraz dal parçası istemiş kendine. Bir ip ile bağlayıp kalın bir hale büründürmüş. Bunun üstüne oğullarına bu birleştirilmiş dal parçalarını kırmasını istemiş. Ancak hiçbiri bu dal parçalarını kıramamış.

En son babası söze başlamış, “Sizde bu dal parçaları gibisiniz, yalnız kalırsanız zorluklar altında hemen ezilirsiniz. Ancak her zaman birlik olursanız tüm zorlukları karşınıza alabilirsiniz. Aranız kötü olsa dahi birlik olmalısınız” demiş. Ardından oğullarını öperek toplu bir şekilde birbirlerine sarılmışlar.

Birlikten Kuvvet Doğar Hikâyesi Hakkında Sorulan Sorular

1)   Birlikten Kuvvet Doğar Hikâye Konusu Nedir?

Birlikten Kuvvet Doğar Hikâyesi konusu, ölüm döşeğindeki bir babanın oğullarına her zaman birlik olmaları için bir ders verme anını anlatır. Çocuklarının birlik olmazsa kolay bir şekilde dağılabileceğini öğretir.

2)   Birlikten Kuvvet Doğar Hikâyesi Anlamı, Fikri Nedir?

Birlikten Kuvvet Doğar Masalı Ana Fikri, her zaman arkadaşlarımız, kardeşlerimiz ve güvendiğimiz kişiler ile birlikte olmalıyız. Bu sayede tüm zorluklara göğüs gerebilir, birbirimizin sorunlarını çözmede yardım edebiliriz.

3)   Birlikten Kuvvet Doğar Hikâyesini nereden dinleyebilirim?

Birlikten kuvvet doğar masal okumak yerine dinlemek isteyen kişiler YouTube üzerinden Birlikten kuvvet doğar hikâye dinletisi diyerek araştırmalı önüne gelen seçenekler arasından kendinize uygun sese sahip okuyucudan dinleyebilirsiniz.

4)   Birlikten Kuvvet Doğar Masalının Yazarı Kimdir?

Birlikten kuvvet doğar masalının yazarı, anonimdir. Halk arasında kulaktan kulağa duyma bir şekilde aktarılan bu masal günden güne değişerek gelse de asıl amacını koruyarak okurlarına ulaşmıştır. Yazarının bilinmemesi masal üzerinde bir etkiye sahip değildir. Önemli olan masalın bizlere verdiği o güzel derslerdir.

Kısa HikayelerKeloğlan Masalları4 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Leydi ve Aslan
Leydi ve Aslan Hikayesi
Tilki İle Kurt Masalı
Tilki İle Kurt Hikayesi
Nasreddin Hoca Fincanı Katırlarını Ürkütmek Fıkrası
Fincanı Katırlarını Ürkütmek Hikayesi
Diş Perisi Masalı
Diş Perisi Hikayesi

Yorumlar

  1. Çağdaş says:

    Çok güzelllllllll

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.