Büyük Günahı Bile Affettiren Yol Hikayesi

buyuk_gunahi_bile_affettiren_yol

Abone Ol google news
buyuk_gunahi_bile_affettiren_yol
buyuk_gunahi_bile_affettiren_yol

99 Kişi Öldürmüş Adam

Vaktiyle 99 kişiyi öldürmüş bir adam vardı. Bu zat yeryüzünün en büyük aliminin kim olduğunu soruşturdu. Ona bir rahibi gösterdiler. Bu adam rahibe giderek dedi ki; Ben 99 adam öldürdüm. Şimdi ben dedi; Tövbe etsem kabul olur mu?

Sen 99 kişiyi öldürmüşsün zaten dedi Rahip. Hal böyleyken bu iş nasıl olacak? dedi. Kabul olmaz tövben. dedi. Adam binbir ümitle, binbir umutla geldiği orada tövben kabul olmaz diyince rahibi de öldürdü. Böylece öldürdüğü adamların sayısını 100’e tamamladı.

Ama içinde bir kıvılcım, bu günahtan kurtulmak, rahata ermek için içinde bir kıvılcım sonra yine yeryüzünde en büyük alimin kim olduğunu araştırmaya devam ediyor. Ona bir alimi gösteriyorlar. Falanca bir yerde bir bilge kişi var ona git diyorlar. Adam ona da gidiyor. Diyor ki; Böyle böyle oldu. Ben 100 kişiyi öldürdüm. Ben tövbe etmek istiyorum. Ben bu günahtan kurtulmak istiyorum. Benim kabul olup olmama durumum nedir? Benim kabul olma şansım var mıdır?

Adam; Elbette diyor. İnsanla tövbe arasına kim girebilir! İnsanla Rabbi arasına kim girebilir? İnsanla dua arasına kim girebilir?

Sen diyor filan yere git. Orada Allah’a ibadet eden güzel insanlar var. Sende onlarla beraber Allah’a ibadet et. Sakın memleketine dönme. Çünkü orası fena bir yerdir. dedi. Adam denilen yere gitmek için yola çıktı. Yarı yola varınca da ecel geldi. Ecel geldi… Rahmet melekleriyle azap melekleri o adamı alıp kimin götüreceği konusunda tartışmaya başladılar. 

Rahmet melekleri; O adam tövbe ederek kalbiyle Allah’a yönelerek yola düştü. dediler. Bu adam tövbe etti, bütün kalbiyle Allah’a yöneldi ve yola düştü. Onu biz almalıyız dediler. Azap melekleri ise; Hayır, o hayatında hiç iyilik yapmadı 100 kişiyi öldürmüş birisi o ve 100 kişiyi öldürmüş hiç iyilik yapmamıştır. Bu sırada insan kılığında bir melek çıkageldi.

Melekler onu aralarında hakem tayin ettiler. Hakem olan melek dedi ki onlara; Geldiği yerle gittiği yeri ölçün. Hangisine daha yakınsa adam oraya aittir. Melekler her iki mesafeyi de ölçtüler. Gitmek istediği yerin azıcık daha yakın olduğunu gördüler. İyi insanların olduğu yer. Bunun üzerine Rahman melekleri bu adamı alıp götürdüler. Sahih Buhari de Sahihi Müslüm de geçen bir hadis bu. ,

Sahihi Müslimdeki başka bir rivayette diyor ki; o kimse iyi yaşadığı insanların köye bir karış daha yakın olduğundan oralı sayıldı. Sahihi Müslümdeki bir rivayette Allahu Teala öteki köye uzaklaşmasını, beriki köye yaklaşmasını, meleklere de iki mesafenin arasını ölçmelerini emretti. Adamın beriki köye bir karış daha yakın olduğu görüldü. Bunun üzerine deniliyor affedildi.

Başka bir rivayet adam göğsünün üzerinde öteki köye doğru ilerledi deniliyor. Günahlar ne kadar çok olursa olsun, ne kadar büyük olursa olsun onlardan kurtulmanın mutlaka bir yolu vardır. Adam öldürmek büyük günahlardan biridir. Bir katil 5 10 kişiyi değil, 100 kişiyi bile öldürmüş olsa Allah’ı inkar etmedikten sonra günahını affettirmesi mümkündür. İşte bu hadis bu gerçeği anlatmakta.

Hz. İsa’dan sonraki zamanlarda 99 kişiyi öldüren bir adam, yanlış yaptığını sonunda anlamış ve bu günahlardan temizlenmeyi arzu etmiş. Bunun mümkün olup olmadığını öğrenmek üzere dünyanın en bilgili adamını aramaya başlamıştı.  Ne yazık ki ona alim diye gösterilen kimse gerçek bir din alimi değildi. Bunun için o günah hastasına bir kurtuluş reçetesini veremedi.

Vicdanını karartmaya başlayan günahların dayanılmaz baskısı altında zavallı adam derdinin bir devası bulunmadığını duyunca, eski çılgınlıkları depreşiyor, alim geçinen o adamı da cinayet listesine ekliyor görüyorsunuz.

Halbuki o sözde Alim etraflıca düşünmeliydi değil mi? Öldürmeyi alışkanlık haline getirmiş bir cinayet makinesiyle karşı karşıya bulunduğu hesap etmeliydi. Aslan için parçalamak nasıl doğal bir olaysa, böylesi insanlar içinde öldürmenin aynı derecede tabii olduğunu, doğal olduğunu bilmeliydi. Ama bilemedi.

Bunu bilecek kadar ilmi, irfanı, anlayışı yoktu ve daha sonra diğer Alime gidiyor ve Alim Allah ile kul arasına kimse giremez diyor. Adama bir daha memleketine dönme diyor niye diyor? Çünkü üzüm üzüme baka baka kararır da ondan. Kötü insanların çoğunlukta olduğu yerde sende kötü olursun. İyi olsan bile yavaş yavaş onlara uymaya başlarsın. Gül bahçesindeyse gül kokarsın, çöplükteysen çöplük kokarsın, çöp kokarsın.

Ve Allah-u Teala iyilerle beraber olun diyor. Ey İman edenler Allah’tan korkun ve iyilerle beraber olun. Allah’tan korkun ve iyilerle beraber olun. Allah bize her an erdem ve iyilerle beraber etsin inşallah. İyilerin sadıkların, sıdıkların izinden ayırmasın.

HikayelerHikaye Oku5 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Eyyub Peygamberin Duası
Eyyub Peygamberin Duası Hikayesi
Kefen Parası Dini Hikayesi
Kefen Parası Hikâyesi
Yetim Çocuğun Ağlatan Bayram Hikayesi
Yetim Çocuğun Ağlatan Bayram Hikayesi
Terzi ve İhtiyar Hikayesi
Terzi ve İhtiyar Hikayesi

Yorumlar

  1. Esma says:

    Gerçekten harika bir hikayeydi. Büyük Günahı Bile Affettiren Yol hikayesini çok beğendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.