Çalışkan Pastacı Hikayesi

Çalışkan Pastacı Masalı

Abone Ol google news

Çalışkan pastacı masalı, Küçük bir dükkânda pastacılık yapan tonton bir pastacı varmış. Bu tonton pastacı hem dükkânın içerisinde yaptığı pastaları satıp hem de kalan pastaları sokaktaki çocuklara dağıtırmış. Sokakta yaşayan ve kimsesi olmayan bu çocuklar tonton pastacının yaptığı pastaların lezzetine bayılırmış ve her gün pastacının pasta getirmesini dört gözle beklerlermiş.

Günler böyle akıp giderken pastacının yapmış olduğu pastalarda şehirde ünlü hale gelmiş ve herkes tonton pastacının dükkanına gelerek ondan pasta almaya başlamış. Ancak bu durum onun tüm pastaları satmasına neden olduğu için üzülmeye başlamış. Artık tonton pastacının pastalarını yiyemeyen çocuklar da bu duruma oldukça üzülmüşler.

 

Çalışkan Pastacı Masalı
Çalışkan Pastacı Masalı

Yine böyle düşünceli bir gün tonton pastacı yolda giderken iyi giyinimli bir adamla karşılaşmış. Bu adam aslında şehrin en pahalı pastanelerini işleten başka bir pastacıymış. Tonton pastacıyı düşünceli gören adam neden üzgün olduğunu artık çok fazla satış yaptığını ve bunun için sevinmesi gerektiğini söylemiş. Ancak tonton pastacı elinde kalan pastaları sokaktaki kimsesiz olan çocuklara dağıttığını ancak artık çocuklara pasta kalmadığı için üzüldüğünü adama anlatmış.

Adamın aklına sinsi bir fikir gelmiş ve onun kendisine yardım edeceğini böylece hem satacak pastası olacağını hem de çocuklara dağıtacak pastaların kalacağını söylemiş. Ancak pastacının asıl hedefi bu kadar ünlü olan pastaları tonton pastacının nasıl yaptığını öğrenmekmiş.

Bu habere çok sevinen tonton pastacı ile birlikte dükkanına giderek pasta yapmaya başlamışlar ve adam pastaları nasıl yaptığını hangi malzemeleri kullandığını oldukça dikkatli bir şekilde incelemiş ancak herhangi bir farklılık görememiş.

Bu duruma oldukça şaşıran adam tonton pastacıya dönerek “ben de aynı malzemeleri kullanarak pasta yapıyorum ancak asla bu kadar lezzetli pastalar yapamıyorum bunun sırrı nedir?” diye sormuş.

Tonton pastacı ise gülerek “evlat kullanılan malzemeler aynı malzeme tek fark içine kattığım sevgidir” demiş.

 

Çalışkan Pastacı Masalı
Çalışkan Pastacı Masalı

Çalışkan Pastacı Masalının Konusu Nedir?

Çalışkan Pastacı Masalının konusu tonton pastacının fazla kalan pastaları çocuklara dağıtarak onların mutlu olması ile kendisinin daha şevkle çalışarak tüm şehirde tanınır hale gelmiş olmasıdır. Ancak tanınır olan pastacı durumdan çocuklara dağıtacak pastası kalmadığı için mutlu olmamasıdır.

Çalışkan Pastacı Masalının Ana Fikri Nedir?

Çalışkan Pastacı Masalının ana fikri ise yapılan bir iş ne kadar sevilerek yapılarsa o kadar güzel ve verimli olmaktadır.

Çalışkan Pastacı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Çalışkan Pastacı masalından çıkartılabilecek dersler ise yaptığımız tüm işleri gerçekten isteyerek ve severek yaparsak o işte başarısız olma ihtimalimiz olmadığıdır. Aynı zamanda yardım etmek ve sevgi amacı ile gerçekleştirilen tüm işlerin sonunca en büyük başarıya ulaşacağıdır.

Aynı zamanda sadece çıkar için yardımcı olmak isteyen kişilerin asla gerçek formüle ulaşamayacağı ve ne yaparsa yapsın işini sevmeden yaptığında başarılı olmayacağı da masaldan çıkartabileceğimiz en önemli dersler arasında yer almaktadır.


Benzer İçerikler

Gezgin Uzaylı Masalı
Gezgin Uzaylı Hikayesi
Çiçek Perileri Masalı
Çiçek Perileri Hikayesi
Kırmızı Pabuçlu Kız
Kırmızı Pabuçlu Kız Hikayesi
Pamuk ile Tekir Masalı
Pamuk ile Tekir Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.