Kıssadan Hisse

Cennete Komşu Almak

Cennete Komşu Almak
Cennete Komşu Almak

Padişah ve Köylünün Komşu, Kıssadan Hisse Hikayesi

Vaktiyle padişahlardan biri şehri dolaşmaya çıkmıştı. Tanınmamak için kıyafetini değiştirmiş, yanına da bir kölesini almıştı. Halkın kendi yönetimi hakkında neler düşündüğünü öğrenmek istemişti.

Mevsim kıştı, soğuk her yeri kasıp kavuruyordu. Yolu bir mescide düştü. İki yoksul bir köşede titreyerek oturuyordu. Gidecek başka yerleri de yoktu. Onların ne konuştuğunu merak eden padişah yanlarına sokuldu.

Fakirlerden şakacı olanın soğuktan şikayet ediyordu. Yarın cennete gittiğimizde bizim padişahı oraya sokmayacağım, cennetin duvarına yaklaştığına görürsem pabucumu çıkarıp kafasına vuracağım. Öteki meraklı sordu.

Onu niçin cennete sokmayacakmışsın. Tabii sokmam. Biz burada soğuktan donarken o sarayında keyif sürsün. Bizim halimizden haberdar olmasın. Sonra da kalkıp cennete bana komşu olsun. Ben öyle komşum istemem arkadaş gülüştüler.

Padişah böylesine bu mescidi ve adamları unutma. Saraya dönünce mescide adamlar da yolladı. İki fakire alıp saraya getirdiler Zavalılar başımıza neler gelecek diye korkuyla bekleşirken onları dayalı döşeli bir odaya yerleştirdiler. Burada yiyip, içip,

İlgili Makaleler

yatacak padişahımıza dua edeceksiniz. Cennette size komşu olmasına karşı çıkmayacaksınız dediler.

Padişah iyi niyetli olduğunu böylece göstermiş oldu . Peygamberimiz yoksula yardım edenleri şöyle övmüştür. Bir mümini dünya dertlerinden kurtaranı  Allah ahiret dertlerinden kurtarır.

Nasrettin Hoca FıkralarıEzop Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!