Ceylan ile Kirpinin Hikâyesi

Ceylan ile Kirpinin Hikâyesi

Abone Ol google news

Ceylan ile kirpinin hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde kocaman bir ormanda tüm hayvanlar bir arada dostça yaşarmış. Bu ormanın içerisinde birbirini çok seven ve çok iyi anlaşan bir ceylan ve kirpi varmış. Bu iki arkadaş, her gün birlikte keyifli keyifli sohbet eder, eğlenceli oyunlar oynarmış.

Günlerden bir gün, ceylan ile kirpi bugün acaba hangi oyunu oynasak diye düşünürken, bir anda kirpinin ayağı üzerinde oturduğu taştan kaymış ve yanında uzanan arkadaşı ceylanın üzerine düşmüş. Kirpinin vücudunda çok sivri dikenler olduğu için ceylanın üzerine düştüğünde dikenleri ceylana batmış ve ceylanın çok canı yanarak sinirle arkadaşı kirpiye;

-Ne yapıyorsun sen? Dikenlerin yüzünden canımı çok acıttın. Dikkatli olsana!

Diyerek bağırmış. Kirpi her ne kadar isteyerek olmadığını, ayağının kaydığı için üzerine düştüğünü ve canını hiç istemeden acıttığını söylese de ceylan onu dinlememiş ve kirpinin yanından uzaklaşarak parkta oynayan diğer hayvanların yanına gidip onlarla oynamaya başlamış.

Kirpi bu duruma çok üzülmüş. Çünkü onun ceylandan başka hiç arkadaşı yokmuş. Onu dış görünüşü yüzünden tüm hayvanlar dışladığı için kimse onunla arkadaş olmak istemiyormuş. İstemeden ceylanın canını yaktığı ve yanlışlıkla yaptığı bu şey yüzünden ceylan ona küstüğü için kendini çok kötü hissederek bir ağacın dibinde saatlerce ağlamış.

Ceylan parkta diğer arkadaşlarıyla oynayıp akşam eve döndüğünde annesi ceylanın yarasını görünce hemen ne olduğunu sormuş. Ceylan yavrusu ise kirpinin taştan kayarak üzerine düştüğünü ve dikeninin battığını söylemiş. Daha sonra da “zaten bir daha onunla konuşmayacağım” diyerek odasına gitmiş.

Annesi, ceylan ve kirpinin ne kadar iyi birer dost olduğunu bildiği için ceylanı bu konuda uyarmak için odasına girmiş;

-Neden onunla bir daha konuşmayacaksın? O senin en iyi arkadaşın ve kendin de söyledin. Ayağı kaydığı için istemeden senin canını yakmış. Böyle şeyler her arkadaş arasında yaşanabilir. Önemli olan sizin birbirinize karşı olan sevginiz ve saygınız. Kirpi de seni çok seviyor. O yüzden de birbirinizden özür diledikten sonra kirpiyle barışmalısın.

Deyince, ceylan annesine hak vermiş ve sabah kalkar kalkmaz kirpinin yanına gitmiş. Kirpi, arkadaşı ceylanı görür görmez ondan çok özür dilemiş ve onu çok sevdiğini söylemiş. Bunu duyan ceylan da istemeden yaptığın bir şey için sana çok kötü davrandım diyerek dostu kirpiden özür dilemiş ve barışıp dostluklarına kaldıkları yerden devam etmişler.

Ceylan ile Kirpinin Hikâyesinin Konusu Nedir?

Ceylan ile Kirpinin hikâyesinin konusu, kirpinin istemeden çok sevdiği dostu ceylanın canını yakması ama ceylanın buna çok tepki göstererek arkadaşlığını sonlandırması üzerine, yaptığı hatanın farkına vararak tekrar kirpi ile barışmasıdır.

Ceylan ile Kirpinin Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Ceylan ile Kirpinin hikâyesinin ana fikri, basit sebeplerden dolayı arkadaşlıkların bozulmaması gerektiğidir.

Ceylan ile Kirpinin Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal Oku, Ceylan ile Kirpinin hikâyesi ile istemeden yanlış bir şey yapan dostlarımızın bu yaptıklarından pişman olmaları durumunda onlara kızmamak ve onlarla çözülebilecek basit meseleler yüzünden küsmemek gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuÇiçek Perileri MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Kedi ile Fare Masalı
Kedi ile Fare Hikayesi
Kırmızı Başlıklı Kız Hikayesi
Kırmızı Başlıklı Kız Hikayesi
Konuşan Balık
Konuşan Balık Hikayesi
Sivrisinek ve Aslan Masalı
Sivrisinek ve Aslan Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.