2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Çiçeklerin Prensesi

Çiçeklerin prensesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, çiçeklerle konuşabilen bir prenses varmış. Bu prensesin yaşadığı sarayda devasa bir bahçe varmış ve prenses, bu bahçedeki tüm çiçeklere ve bitkilere gözü gibi bakar, onları sulamayı, bakımlarını yapmayı hiç aksatmaz, güzel cümlelerle her birini okşar ve onları ne kadar çok sevdiğini söylermiş.

Bahçedeki tüm çiçekler de prensesi çok sever, onun kendilerine çok iyi bakmasından ve söylediği güzel sözlerden çok mutlu olurlarmış. Ancak bu ülkenin kralı yani prensesin babası, çiçekleri hiç sevmez, kızının da çiçeklerle neden bu kadar ilgilendiğine bir türlü anlam veremezmiş.

Prenses ise babasına her seferinde, çiçeklerle ilgilenmenin ve onların çiçek açtığını, gelişip büyüdüğünü görmenin çok huzur verici olduğunu, insana sabırlı olmayı öğrettiğini ve iyiliğin büyüyüp yeşerdiğini gösterdiğini söyler, kral ise huzurun yalnızca zenginlikle elde edilebileceğini savunurmuş.

Çiçeklerin prensesi, yalnızca sarayın bahçesindeki çiçeklerle değil, etrafta gördüğü tüm çiçeklerle ilgilenir, onlarla güzel sohbetler edermiş. Etrafta bir çiçeğe zarar verdiğini, üzerine bastığını gördüğü herkese çok kızar, onları 2 gün zindana attırırmış. Dünyada hiçbir yerde bu kadar fazla ve bu kadar güzel çiçek yetişmezmiş.

Günlerden bir gün çok zengin bir ülkenin kralı, uzak diyarlardaki bir şehrin birbirinden güzel çiçeklerle bezeli olduğunu öğrenmiş ve ülkesinde de bu çiçekleri görmek isteyerek bir sandık dolusu altın ile bu güzel ülkeye gelmiş. Kralın yanına gitmiş ve bahçesindeki tüm çiçekleri söküp ülkesine götüreceğini, bunun için de kendisine bir sandık dolusu altın vereceğini söylemiş.

İlgili Makaleler

Bunu duyan kral, bahçesindeki çiçekler için bir sandık dolusu altını görünce hiç düşünmeden bu teklifi kabul etmiş ve bu çiçekleri satın alan kralın askerleri bahçedeki tüm çiçekleri sökerek arabalara yüklemiş ve ülkelerine geri dönmüş.

O sırada bir göl kenarında çok güzel açmış çiçeklerle sohbet eden ve onlara su veren prenses, saraya döndüğünde adeta şok olmuş. O rengarenk çiçeklerin yer aldığı bahçede tek bir çiçeğin dahi kalmadığını görünce hemen ne olduğunu anlamak için babasının odasına koşmuş. Büyük bir sinirle;

-Baba! Bahçedeki canım çiçeklerime ne oldu? Bu çiçekleri sen mi kaldırdın bahçeden.

Demiş. Babası ise pişkin pişkin gülerek;

-Şu içi altın dolu sandığı görüyor musun? İşte bu sandığı alıp senin o hiçbir işe yaramayan çiçeklerini zengin bir krala verdim. Çiçeklerin sayesinde ülkemiz zenginleşti daha ne istiyorsun?

Deyince, prenses çok sinirlenmiş ve hemen odasına gidip tüm eşyalarını toplayarak saraydan kaçmış. Kral nerede arasa da kızını bulamamış. Yıllar, yıllar geçmiş. Bu çiçekleri ülkesindeki sarayının bahçesine ektiren kralın çiçekleri ise çiçeklerine kimsenin yeterince ilgi ve sevgi göstermemesi yüzünden tek bir çiçek dahi açmamış.

Çiçekler, kendileri ile sohbet eden, onların her ihtiyacını karşılayan çiçeklerin prensesi olmayınca ve kimse onlara ilgi göstermeyince küsmüş ve hiç açmamış. Kral bu duruma çok sinirlenmiş ve çiçeklerin prensesinin babasının yanına giderek aldığı hiçbir çiçeğin açmadığını söyleyerek verdiği tüm parayı geri istemiş. Prensesin babası ne dediyse de kralı ikna edememiş ve altın sandığını geri vermek zorunda kalmış. Sarayının ne kadar renksiz ve herkesin ne kadar mutsuz olduğunu görünce kızını anlamış ve hak vermiş. Ancak kızı artık başka bir ülkede sevdiği bir adamla dünyanın en büyük çiçek bahçesini yapmış.

Çiçeklerin Prensesi
Çiçeklerin Prensesi

Çiçeklerin Prensesi Masalının Konusu Nedir?

Çiçeklerin Prensesi masalının konusu, çiçeklerle ilgilenmeyi çok seven ve onlarla konuşabilen bir prensesin, babasının para için bahçesindeki tüm çiçekleri söktürmesi yüzünden küserek başka bir diyara gitmesini anlatmaktadır.

Çiçeklerin Prensesi Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Çiçeklerin prensesi masalının ana fikri, bir şeylerin en iyi şekilde yapılabilmesi için o şey için ilgi gösterip üzerine düşülmesi gerektiğidir.

Çiçeklerin Prensesi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Çiçeklerin Prensesi sayesinde çiçeklere zarar vermememiz gerektiği, iyi şeyler başarabilmek için o konuda her zaman gerekli ilgiyi ve alakayı göstermemiz gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu