Çiftçi İle Eşekleri Hikayesi

Çiftçi İle Eşekleri Masalı

Abone Ol google news

Zengin olma hayalleri kuran bir çiftçinin başına gelenleri konu edinen eğlendirici ve çocukların sevdiği masal hikayeleri… iyi okumalar…

Çiftçinin Huysuz Eşeği

Çiftçi İle Eşekleri Masalı
Çiftçi İle Eşekleri Masalı

Bir zamanlar fakir bir çifti varmış. Bu çiftçinin iki tane eşeğinden başka hiçbir şeyi yokmuş. Yıllardır çalışıp durduğu halde, bir türlü istediği kadar para kazanamıyormuş. Bir gün uzun uzun düşünmüş.

Sonunda çiftliği bırakıp ticaretle uğraşmaya karar vermiş. Böylece, uzun zamandır istediği gibi bir ev yapabilecekmiş. Hatta belki de birkaç inek, koyun ve tavuk da alabilirmiş.

Çiftçi, iki eşeğini alarak kasabaya doğru yola çıkmış. Kafasında hep zengin olma hayalleri varmış. Kasabaya çabucak gelmiş. Eşekleriyle yapabileceği bir iş aramaya başlamış.

Bir adam: – Çok şanslısın. Tam zamanında geldin. Nehrin karşı tarafındaki kasabada bir döşemeci var. İşte o benden bir eşek yükü sünger istemişti. İstersen bu işi sen yapabilirsin, demiş.

Çiftçi sevinçle teklifi kabul etmiş. Hemen eşeklerden birine süngerleri yüklemiş. Fakat diğer eşeği boş götürmek istemiyormuş. “Nasıl olsa satarım!” diyerek ona da dört çuval tuz yüklemiş.

Aceleyle yola koyulmuşlar. Hava çok güzelmiş. Çiftçi mutluluk içinde şarkılar söylüyormuş. Bu yeni iş, gerçekten de çok iyiymiş. Kuracağı büyük çiftliği düşündükçe, hayallere dalıp gidiyormuş.

Bu sırada, eşeklerden sünger yüklü olan da çok keyifliymiş. En önde rahat rahat yürüyormuş. Üstelik de yol kenarında yemyeşil taze otlardan yiyormuş. Tuz yüklü eşek ise yorgunluktan adımını zor atıyormuş. Yükü öyle ağırmış ki neredeyse düşüp bayılacakmış.

Biri önde, diğeri arkada iki eşek sonunda nehre varmışlar. Çiftçi, etrafına bakmış. İlerde bir köprü varmış. Kendi kendine “Çok yorulduk. En iyisi nehri yüzerek geçmek. Köprüye varıncaya kadar geçeriz. “diye düşünmüş.

Sünger yüklü eşek yorulmadığı için çiftçi de üzerine binmiş. Tuz yüklü eşek de kendini zorla suyun içine bırakmış. Hep birlikte karşıya geçmeyi başlamışlar.

Çiftçi İle Eşekleri Masalı
Çiftçi İle Eşekleri Masalı

Suya girince tuzlar hemen erimiş. Tuz yüklü eşek, yükü eriyip yok olunca kolayca karşıya geçmiş. Fakat sünger yüklü eşek suya girince süngerler suyu emmiş ve ağırlaşmış. Zavallı eşekçik suya batmış. Çiftçi ise: -Allah’ım yardım et! Yüzme de bilmiyorum.

Zavallı eşeğim eşeğim, süngerler suya girince iyice ağırlaştı. diğer eşeğimin üzerindeki bütün tuzlar da eridi. Ah benim akılsız başım. Köprüden geçmemenin cezasını çekiyorum, diye kendi kendisine söyleniyormuş. İşte tam bu sırada onları gören köylüler, yardıma koşmaya başlamışlar. Çiftçi ile eşeğini zorlukla kurtarmayı başarmışlar.

Çiftçi onlara çok teşekkür etmiş. Allah’tan süngerler güneşte kurumuş da tekrar eski halini almış. Çiftçi yoluna devam etmiş. Kasabaya gidip döşemeciye süngerleri satmış. Dönüşte köprüden geçmiş.

Kendi kendine -Bu bana ders olsun. Bir daha sabırsızca hareket etmemeliyim. Tabii ya ne demişler “Geç olsun, güç olmasın.” diyerek yoluna devam etmiş.

Masal, Okurken neler anladık

 • Kurduğumuz hayallerde her şeyin düşlediğimiz gibi olmadığını
 • Bir işe girdiğiniz vakit karşımıza beklenmedik şeylerin çıktığını

Öğrenmiş olduk başka bir güzel gece masalları ile birlikte olmak dileğiyle mutlu günler dileriz.

Okul Öncesi HikayelerMasallar2 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Parmak Kız Masalı
Parmak Kız Hikayesi
Eşeğe Yemini Kim Verecek?
Eşeğe Yemini Kim Verecek Hikayesi
Alın Teri Hikayesi Oku
Alın Teri Hikayesi
Niloya Masalı
Muhteşem Küçük Kraliçe Hikayesi

Yorumlar

 1. Sane aq says:

  Olm özeti varmı?

 2. Beyza serra says:

  Çok güzeldi çok deyendim

 3. emih says:

  cok güzeldi

 4. AYAZ says:

  ÇOK GÜZELL

 5. Anonim says:

  ÇOK GÜZEL

 6. Emre Aydın says:

  Ben sana dedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.