Çilli Horoz Hikayesi

Çilli Horoz Masalı

Abone Ol google news

Çilli Horoz kocaman bir çiftlikte yaşayan ve burada yaşayanları uyandırma görevi bulunan bir horozmuş. Her sabah herkesten önce kalkıp güzel sesiyle öter ve çiftlikte yaşayanları uyandırırmış. Herkes çilli horozu çok sever sahibi ise çilli horozu diğer tüm horozlarından ayrı tutarmış.

Güzel ve parlak tüylere sahip olan Çilli horoz ise sahibinin gösterdiği bu davranışla kendini diğer hayvanlardan üstün görürmüş. Her konuşmasında “sahibim en çok beni seviyor beni hepinizden ayrı tutuyor” dermiş.

Diğer hayvanlar ise bu duruma hem üzülüp hem de çok kızarlarmış sahiplerinin neden Çilli Horozu daha çok sevdiğini bir türlü anlamazlarmış. Sahibi ise Çilli Horozu hep benim biricik horozum diye severmiş.

Bir gün Çiftlikte yaşayan diğer hayvanlar bu duruma artık dayanamayacaklarını düşünerek bir plan yapmaya başlamışlar. Tüm hayvanlar bu gece bir yere gidip saklanacak ve sahiplerine ve Çilli Horoz’a iyi bir ders vereceklermiş.

 

Çilli Horoz Masalı
Çilli Horoz Masalı

Gece olup sahibi evine Çilli Horoz’da yuvasına girince hepsi sessizce yuvalarından çıkarak çiftlikten uzaklaşmaya başlamışlar.

Ertesi sabah çiftçi uyandığında çiftlikte hiçbir hayvanın kalmadığını görünce çiftliğe hırsız girdiğini düşünüp koşarak karısına haber vermeye gitmiş. Telaşla bütün gün hayvanlarını arayan çiftçi en sonunda çilli horoza giderek “sana değer verdim ancak sen hayvanlarımı koruyamadın” diyerek kızmış.

Bu sözleri duyan Çilli Horoz oldukça şaşırmış ve arkadaşlarına yaptığı hatayı anlamış. Çünkü sahibi sadece kendisini değil aynı zamanda çiftlikteki tüm hayvanları seviyormuş. Ancak kendisi sadece sahibinin onu sevdiğini söyleyerek arkadaşlarını üzmüş ve onların evlerini terk etmelerine neden olmuş.

Arkadaşları için çok endişelenen Çilli Horoz hemen aramaya katılmış her yerde arkadaşlarını aramış en sonunda ormana gitmeye karar vermiş. Hızla ormana doğru giderken bir çığlık sesi duymuş. Sesin geldiği yere doğru giden Çilli Horoz arkadaşı eşeğin yerde acı içinde kıvrandığını görünce hemen arkadaşının yanına koşup ne olduğunu sormuş.

Eşeği ormanda bulunan yılan ısırmış ve diğer tüm arkadaşları korkarak çiftliğe doğru koşmuşlar. Yalnız kalan eşek ise çaresiz acı ile kıvranırken Çilli Horoz’u görünce çok sevinmiş. Çilli Horoz ise arkadaşının canının yanmasına neden olduğu için üzülerek ondan özür dilemiş ve koşarak çiftliğe gidip sahibine haber vermiş.

Artık hiçbir arkadaşına üstünlük taslamayan çilli horoz tüm arkadaşları ile huzur içinde mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmiş.

 

Çilli Horoz Masalı
Çilli Horoz Masalı

Çilli Horoz Masalının Konusu Nedir?

Çilli Horoz masalının konusu sahibinin ona verdiği değeri abartarak arkadaşlarından kendini üstün gören çilli horoz arkadaşlarının çiftliği terk etmesine neden olmuştur.

Çilli Horoz Masalının Ana Fikri Nedir?

Çilli Horoz masalının ana fikri ise çilli horozun arkadaşlarına karşı gösterdiği kendini beğenmiş tavırların onları ne kadar üzdüğünü fark etmesi ile duyduğu pişmanlıktır.

Çilli Horoz Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Çilli Horoz masalından çıkartılabilecek dersler sevdiğimiz ve bir arada yaşadığımız dostlarımızın bize karşı olan düşkünlüğünü ve sevgisini diğer dostlarımıza üstünlük gibi göstermemek ve onların kalbini kırmamaktır.


Benzer İçerikler

Kurt ve Yedi Keçi Yavrusu
Kurt ve Yedi Keçi Yavrusu Hikayesi
Aslan İle Eşek
Aslan İle Eşek Hikayesi
Zencefilli Kurabiye Adam
Kurabiye Adam Hikayesi
Kuyruksuz Tilki
Kuyruksuz Tilki Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.