Cimri İle Cömert Hikayesi

Cimri İle Cömert Hikayesi

Abone Ol google news

Cimri ile Cömert hikayesi içerisinde bir köyde yaşam süren iki genç anlatılır. İki genç ortaklaşa karar verip çalışma planı yapmaya başlar. Bu gençlerden birinin adı Musa diğerinin Haluk’tur. Musa oldukça iyi niyetli ve paylaşımcı bir gençtir. Fakat Haluk, Musa’ya göre daha cimri bir kişidir. Haluk kurnazi bencil ve kimseyi düşünmeyen bir yapısı vardır. Aynı şehre gideceklerinden dolayı her ikisi ortaklaşa karar vermeye başlar. Hazırlıklarını tamamlayan iki genç ertesi gün yola çıkmaya başlar. Köy çıkışında buluşarak şehre doğru yolculuk yapmaya devam etmişler. Az gitmiş, uz gitmiş ve dere tepe düz gitmişler. Öğle vaktinde biraz daha soluklanarak karınlarını doyurmak amacıyla ağaç altında konaklamaya başlamışlar.

Cimri İle Cömert Hikayesi
Cimri İle Cömert Hikayesi

 

Her ikisi yanına yiyecek almış ve karınlarını doyurmak için yemek yemeye başlamış. Musa’nın ekmeği beyaz iken Haluk’un ekmeği kırmızı renklidir. Haluk çok kurnaz biri olurken Musa’ya dönerek ‘’ikimizin de bir ekmeği var, gel kırmızı ekmeği ilk önce yiyelim’’ der. Beyaz ekmeği akşama doğru acıkırlarsa ı zaman yemeye başlarız der. Bir ağacın altında oturarak Musa’nın getşrmiş olduğu ekmek, domates, salatalıkları yemeye başlar. İyice dinlendikten sonra yoluna devam etmeye başlar.

Musa Haluk’a dönerek gökyüzü kararmaya başlayacak yemeği yiyelim mi? diye sormuş. Haluk, yolunun uzun olduğunu ve artık ayrılmak durumunda olduğunu ve aç olmadığını ifade etmeye başlar. Musa Haluk’un davranışlarına tam manasıyla bir anlam veremezken yoluna devam eder. Birden bire yağmur bulutları gökyüzünü kaplamaya başladığı sırada yapmurun yapacak olduğunu fark eden Musa orada kalmanın doğru olacağını düşünerek kalır. Geceyi bulduğu bir mağara içerisinde geçirmek zorunda kalan Musa’nın tam uyuyacağı sırada içeriye kurt girmiş. Kurt girdiğini gördüğü zaman epey ürkmüş olsa da başını indirerek sessiz kalmaya başlamış. Tekrardan bir gıcırtı işiten Musa kafasını kaldırdığı sırada bu seferde içeriye bir tilkinin girmiş olduğunu fark etmiş.

Tilki ve Kurt mağaradan çıktıktan sonra hemen çobanın yanına giden Musa, duyduğu her şeyi ona anlatır. Çoban koyunlarının kurt ve tilkiye yem olmamasına sevinerek altın verir. Musa karnını doyurmak için bir lokantaya girerken, Kurt ve Tilki dışarıda Haluk’u görerek ısırmaya başlar. Isırmadık bir yeri kalmayan Haluk, bir daha kimsenin malına bakmamış ve cimrilik yapmamış.

 

Cimri İle Cömert Hikayesi
Cimri İle Cömert Hikayesi

Cimri İle Cömert Hikayesinin Konusu Nedir?

Masal oku, Cimri İle Cömert Hikayesi konusu Musa ve Haluk’un aralarında geçen iyilik ve cimriliğin ne tür sonuçlar doğuracak olduğunu anlatıyor. Musa iyi kalbiyle her şey yolunda giderken, Haluk’un bencil tavrı başına işler açmasına neden oluyor.

Cimri İle Cömert Hikayesinin Ana Fikri Nedir?

Cimri İle Cömert Hikayesinin ana fikri, bencilliğin iyi olmadığı ve bencillik yaparsan sonunda kötü olaylarla karşı karşıya kalmak zorunda kalabilecek olduğunu söyler.

Cimri İle Cömert Hikayesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Cimri ile Cömert hikayesinden çıkartılabilecek dersler, iyi bir insan olduğunda hayatın iyi devam ederken kötü bir insan olduğunda istenmeyen olaylarla karşılaşabilirsin.


Benzer İçerikler

Kaynaklar Tükenmesin Masalı
Kaynaklar Tükenmesin Hikayesi
Kurbağa Masalı
Kurbağa Masalı
Kaplumbağa ve Ördekler
Kaplumbağa ve Ördekler Hikayesi
Binmek İçin İstedim, Ama…
Binmek İçin İstedim, Ama Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.