Cin Ali Hikayesi

Cin Ali Masalı

Abone Ol google news

Cin Ali masalı, masal severlerin keyifle okuyacakları masal çeşitlerinden biridir. Masalımızın öne çıkan kahramanlarından biri olan Cin Ali, çok zeki ve akıllı bir çocukmuş. Uyanık ve bir o kadar da dürüst bir çocuk olan Cin  Ali’nin bu yönünün diğer çocuklardan farklı olmasına neden olmuştur. Çok dikkatli bir çocuk olduğundan dolayı ona Cin derlermiş. Ali’nin oldukça dikkatli olması da Cin Ali olarak nitelendirmelerine neden oluyormuş.

 

Cin Ali Masalı
Cin Ali Masalı

Üstelik Cin Ali’nin gözünden hiçbir şey kaçmazmış. Bu nedenle ona bir şey söyledikleri zaman ister istemez çok fazla çekinirlermiş. Günlerden bir gün uykudan kalkan Cin çocuk, kahvaltı hazırlığı yapan annesinin yanına gitmiş. Annesine dönerek günaydın anneciğim demiş. Annesine herhangi bir yardıma ihtiyacı olup olmadığını sormuş. Annesi Cin Ali’ye dönerek yardıma ihtiyacı olmadığını söylemiş ve teşekkür etmiş.

Annesi kahvaltıyı hazırladıktan sonra bir güzel kahvaltı yapıp kahvaltıda koyulanları afiyetle yemişti. Annesine eline sağlık dedikten sonra dışarıdaki arkadaşlarının yanına giderek oyun oynamak için izin istemişti. Evden çıkan Cin Ali, parka doğru gitmeye başlamış. Parka gittiğinde hiçbir arkadaşının henüz gelmemiş olduğunu fark etmişti.

Arkadaşlarının gelmesini beklediği sırada hemen bir ağacın altına oturarak gölgenin keyfini çıkarmaya çalışıyordu. Gölgelenirken, bir kedinin ayağının kırılmış olduğunu fark etti. Cin Ali kedinin öyle olduğunu görünce hemen bakkalın yolunu tuttu. Bakkaldaki amcaya kedinin ayağının yaralı olduğunu saracak bir şey olup olmadığını sordu. Aynı zamanda kedinin aç olma ihtimalini de göz önünde bulundurarak süt alarak ona vermek istedi.

Tüm bu istediklerini söyledikten sonra bakkal amcaya borcunun ne kadar olduğunu söyledi. Bakkal amca kendisinden para almadığı gibi bu seferlik ondan olduğunu söyledi. Cin Ali bu duruma ikna olduktan sonra bakkaldan aldığı sargı bezi öve sütle birlikte yaralı halde olan kedinin yanına giti. Kediyi tedavi ettikten sonra parka hemen koşturarak gitmiş. Cin Ali çok dürüst bir karaktermiş. Çevresindeki bir arkadaşına eğer ki birkaç saat sonra geleceğim diyorsa mutlaka sözünde durarak yerine getirmeye çalışıyormuş. Onu tanıyanlar hem imrenirken hem de örnek alarak onun gibi olmaya çalışmışlar.

Cin Ali Masalı
Cin Ali Masalı

Cin Ali Masalı Konusu Nedir?

Cin Ali masalı konusu, Cin Ali’nin yaptığı iyiliklerini ve onun örnek davranışının da çevresi tarafından takdir görmesine neden olduğunu anlatıyor.

Cin Ali Masalı Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Cin Ali Masalı ana fikri, çevremizdeki hayvan ve insanlara karşı hoşgörülü şekilde olmak her zaman önemli bir kişi olmamızı sağlar. Aynı zamanda da çevremiz tarafından çok sevilen bir kişi haline gelmeye başlarız.

Cin Ali Masalı Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Cin Ali Masalı çıkartılabilecek dersler, çevremize iyi davranan ve yardımsever bir insan olmalıyız.  Eğer böyle olursak diğer insanların da örnek alarak aynısını yapmalarına vesile oluruz.


Benzer İçerikler

Gülmeyen Prenses
Gülmeyen Prenses Hikayesi
Kurnaz Kedi
Kurnaz Kedi Hikayesi
En Keyifli Yolculuk
En Keyifli Yolculuk Hikayesi
Kırmızı Başlıklı Kız Hikayesi
Kırmızı Başlıklı Kız Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.