Çirkin Ördek Yavrusu Hikayesi

Çirkin-Ördek-Yavrusu-masali

Abone Ol google news

Yumurtadan çıkan yavru ördeklerden farklı olan Çirkin Ördek Yavrusunun başına gelenleri konu edinen eğlenceli ve harika bir çocuk masalı. İyi Okumalar…

Çirkin Ördek Yavrusu Masalı Oku

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde uzak diyarların birinde bulunan bir ülkenin güney ormanının kenarında yaşayan bir anne ördek varmış.

Bir gün anne ördek yumurtaların üzerinde oturmuş, sabırsızlıkla yavruların yumurtalardan çıkmasını bekliyormuş.

Aradan birkaç gün geçtikten sonra yumurtalardan çatırdama sesi duyan anne ördek sevinç içerisinde, kanatlarını çırpıp “vak vak vak” diyerek yumurtaların üzerinden kalkmış.

Yumurtalara bakan anne ördek, yumurtalarından bir tanesinin çatlamadığını görünce,  kanat çırpmayı bırakıp, canı sıkılmış bir şekilde yumurtaya bakmış.

Diğer yavrularına bakınca içi sevinç dolan Anne Ördek, çatlamayan yumurtaya bakınca da hüzünleniyordu.

Anne Ördek için tüm yavruları değerli olduğundan, yumurtadan çıkan yavruları ile ilgilenirken, diğer bir taraftan da o yumurtanın üzerinde oturmaya devam etmiş.

Bir süre sonra anne ördek, çatlamayan yumurtadan da çatırdama seslerini işitince, hemen yerinden kalkarak sevinçle yumurtaya bakmış.

Bu sefer de yumurtadan diğer yavrulara göre daha iri ve çirkin bir ördek yavrusu çıkmış.

Anne ördek, sonradan çıkan yavrusuna bakınca epey şaşırmıştı. “Bu yavru diğer yavrularımdan çok farklı” diye düşünmüş, sonrasında da, “Her neyse nasıl olsa benim diğer yavrularımın hepsi de güzel.” diye düşünmüş.

Bir süre sonra çiftlikte bulunan yuvalarına gitmek için yavrularını peşine takan anne ördek, çiftliğe gitmek için çiftlik ile aralarında bulunan dereden geçmek zorundaydılar.

Derenin içine giren Anne Ördeğin peşinden giden yavruları da sırayla dereye girmişler.

Anne Ördek, zaman zaman arkasından gelen yavrularına bakıyormuş. Çirkin ördek yavrusunun diğerlerine göre daha iyi yüzmesi onun daha çok dikkatini çekmişti.

Kendi kendine: “Bari çirkin olan yavru, diğer yavrularıma göre daha iyi yüzüyor. Başka bir ördeğin yumurtası ile karışmış olamaz. Nasıl olsa oda büyüdükçe güzelleşir.” demiş.

Çirkin Ördek Yavrusu, da diğer yavrularla beraber büyümüş, büyümesine ancak gittikçe diğer yavru ördeklerden daha da farklı bir hale gelmişti.

Çirkin-Ördek-Yavrusu-masali

Çiftlikte bulunan diğer tüm hayvanlar da, ona farklı lakaplar takarak, alay etmekte ve neredeyse hiç rahat bırakmamaktaydılar.

Öyleki kardeşleri bile vak, vak, vak ederek, çoğu zaman kafasını şişiriyorlar, hatta bazı zamanlarda “Bir kedi onu yakalasa da kurtulsak.” diyorlarmış.

Tavuklar, onun yanlarına gitmesini istemiyordu. Hatta her gün sabah akşam tavuk ve ördeklere yem veren kız çocuğu da, çoğu zaman onu ayağıyla ittirerek, yemlerin yanından uzaklaşmasını sağlıyordu.

Kendisine farklı davranılmasına üzülen çirkin ördek yavrusu, o kadar çok üzülüyormuş ki, bazen kimsenin olmadığı bir köşede gizlice ağladığı bile oluyormuş.

Günler bu şekilde geçip giderken, güneşin etkisini iyice hissettirdiği sıcak bir yaz gününde sıkılan Çirkin Ördek Yavrusu, çitlerin üzerinden uçarak çiftlikten epeyce uzaklaşmış. Genelde yaban ördeklerinin yaşadığı bölgeye gelene kadar da hiç durmadan bir yürümüş, bir uçmuş.

Yaban ördekleri de onu gördükleri vakit, ondan uzaklaşarak, onunla arkadaşlık yapmak istememişlerdi.

Kimselerin kendisini kabul etmemesi üzerine, tek başına ortada kalmıştı. Onu gören küçük kuşlar dahi onun çirkinliği yüzünden, yanında durmamakta hemen uzaklaşmaktaydılar.

Tek başına yaşamaya karar veren çirkin yavru ördek kendisine bir yuva yaparak yalnızca yaşamaya başlamıştı.

Aradan aylar geçmiş, sonbahar mevsiminin gelmesiyle beraber, ağaçların yaprakları sararıp, solmaya, sonrasında ise dökülmeye başlamıştı.

Bir gün güneşin batmasına çok az bir süre kalmıştı ki, Çirkin Ördeğin yuvasının üzerinden beyaz renkli, büyük ve güzel kuşlardan oluşan bir sürü kuş uçuyordu. Havadayken adeta oyunlar oynarcasına süzülmeye başlamışlar.

Bu kuşlar hem çok zarif hemde uzun boylu kuşlarmış. Onların arkasından hayretle bakan Çirkin Ördek, onlara hayran kalmıştı. Birden onların peşinden gitmek aklına gelmiş ve hemen peşlerinden koşmuş.

Güzel kuşların ardından koşarken ne kadar bağırsa da bir türlü sesini onlara duyuramamış, çünkü onlar kocaman kanatlarını çırpar çırpmaz hızla uzaklaşmışlardı. Oda onlar gibi kanatlarını çırparak uçmaya çalışmış, ama çok kısa bir mesafe uçabilmiş.

Ertesi sabah uyanan ördek yavrusu bir yamacın kenarına giderek aşağılarda bulunan dereyi izliyormuş. Derede o beyaz tüylü kuşların yüzdüklerini görünce sevinmiş.

Hem kanatlarının ne kadar güçlü olduğunu denemek, hemde onların yanına gidebilmek için hiç düşünmeden “Bende beyaz tüylü kuşlar gibi aşağı uçabilirim, ne kadar çirkin olsam dahi, onların yanlarına gitmeliyim. “ düşüncesiyle kendini yamaçtan aşağı bırakarak, o büyük kanatlarını açıp süzüle süzüle dereye doğru uçmuş.

O esnada kıyıda bulunan iki erkek çocuk derede yüzen beyaz kuşlara yem atıyorlarmış. Kısa bir süre sonra dereye konan Çirkin Ördeği gören çocuklardan bir tanesi annelerine dönerek,

“Anne, anne şuraya baksanıza! Orada bir kuğu yavrusu daha var. Hemde diğer kuğulardan daha güzel.” demiş.

Çirkin Ördek çocuğun söylediklerini işitmiş, ama çocukların kimden bahsettiğini bir türlü anlamamış. Çünkü etrafında başka kuğu da yokmuş. Çocuğun bağırışları üzerine derede bulunan beyaz kuşların hepsi, arkalarına dönerek çirkin ördeğe bakmaya başlamışlar. O ise utancından başını önüne eğerek şöyle demiş.

“Dilerseniz sizler de diğerleri gibi bana Çirkin Ördek Yavrusu diyerek, alay edebilirsiniz. Nasıl olsa artık o isme iyice alıştım.” demiş kendi kendine.

Başını yukarı kaldıran ördek suda kendi yansımasını görünce şaşırmış. Uzun bir boynu bembeyaz tüyleri varmış. “Bu da kimin görüntüsü yoksa ben miyim?” diye kendi kendine sormuş.

Suda gördüğü yansımanın kendisine ait olduğundan uzun bir süre emin olamamıştı.

Onun yanına gelen beyaz tüylü kuğu kuşlarının ona “Ne kadar güzel ve zarif bir kuğu olduğunu söyledikleri vakit” ne diyeceğini bilememişti.

İlk başta kendisiyle alay etmek için şaka yapıldığını düşünmüş. Sonrada gerçekten kendisinin de bir kuğu olduğunu görünce, hayretler içinde kalmış. Artık çirkin bir ördek yavrusu değilmiş.

O günden sonra onu gören herkesin, güzelliği karşısında hayran olduğu bir kuğuymuş, Artık hayatını mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirmeye başlamış.

Çirkin Ördek Yavrusu Özeti

Anne ördeğin yavruları yumurtadan çıkmıştı. Onlardan biri diğerlerinden çok farklı olduğundan onu gören herkes çirkinliği dolayısıyla onunla alay ediyordu.

Bu duruma çok üzülen yavru ördek çiftlikten kaçarak yalnız yaşamaya başlamıştı. Bir gün yanından uçarak geçen kuğuları görünce onların yanına gitmek için kendini yamaçtan aşağı bırakarak onların kaldığı göle süzülmüştü.

O esnada onu gören bir kız çocuğu yanındakilere onu işaret ederek ne kadar güzel olduğunu söylüyordu. gölde bulunan diğer kuğularda ona öylece bakınca utanan çirkin ördek yavrusu sudaki yansımasını görünce hayretler içinde kalmıştı.

Çünkü çirkin ördek yavrusu çok güzel bir kuğuya dönüşmüştü.

Masal ile ilgili Merak Edilen Sorular.

 • Çirkin ördek yavrusu ana fikir: Birilerinin dış görünüşlerine bakarak onları yargılamamız gerektiği, dış görünüşümüze bakarak hakkımızda yapılan eleştiriler karşısında hiçbir zaman pes etmemeliyiz ki daima mutlu olalım.
 • Çirkin ördek yavrusunun adı nedir: Bu güzel masalda geçen kahraman yavru ördeğin adı “Den grimme ælling” dir.
 • Çirkin ördek yavrusu masalından nasıl bir ders çıkarmalıyız: Değişeceğine inanacağımız bazı özelliklerimiz bulunuyorsa, onun değiştirmek için gayret etmeliyiz. Eğer değişmeyeceğine inandığınız özelliklerimiz varsa da, bunları kabul etmeliyiz. Dış görünüş olarak biraz değişik olanlara kötü davranmak hiçbir zaman doğru değildir.
 • Çirkin Ördek Yavrusu aslında hangi hayvandır: Masal kahramanı çirkin ördek gerçekte kuğudur.
 • Ördek yavrusu ne demek: Ördek yavrusuna, “vik vik” denmektedir. Bu isim ördeklerin sesi ile alakalıdır.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım;

1 -Yumurtalardan çıkan bir yavru diğerlerine benzemeyince anne ördek ne yaptı?

a) Önemsemedi ve “Dünyaya hoş geldin yavrum” dedi.

b) Çok şaşırdı.

c) Hemen çiftlikteki diğer hayvanlara haber verdi.

 2- Kümesteki hayvanlar ona nasıl sesleniyordu?

a) “Merhaba gri yumak” diyorlardı.

b) “Çirkin ördek yavrusu” diyorlardı.

c) “Gri küçük yavru, gel oynayalım” diyorlardı.

3- Çirkin ördek Yavrusu, sonra kimlerle tanıştı?

a) Kedilerle

b) Solucanlarla

c) Kuğularla

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Tembel Ayı Ve Arı Hikâyesi
Tembel Ayı Ve Arı Hikâyesi
Fil Ailesi Masalı
Fil Ailesi Hikayesi
Nilüfer Perisi Masalı
Nilüfer Perisi Hikayesi
Niloya Masalı
Muhteşem Küçük Kraliçe Hikayesi

Yorumlar

 1. Çitoscm says:

  Bende eşek bir ufkuncuk var ona anlatiyodum galiba ayvayi yedik hep isterim dio

 2. Yılmaz Keskin-aleyna♡ says:

  Ben de sevgilime anlatıyorum ama o yine de uyumuyor 🙂 çok tatlı amaa

 3. Elvan says:

  Cok duygulandim bence cocuklariniza okutmayin!!!

 4. Anonim says:

  çok uzun hiç begenmedim

 5. nyks says:

  sevgilime anlatip onu uyutuyorum

 6. kraliçe star says:

  çooook kısa bir hikayeymiş ve o ördek hiç çirkin değil🦢✨💖🧡💛💚💙💜🤍

 7. kraliçe24 says:

  İlginiz için teşekkür ederiz. Tabiki gerekli güncellemeleri yapacağız.

 8. Doğukan says:

  Sevdiğim kadına anlatıyorum , uzun zamandır anlatmıyordum. Kıymet bilelim arkadaşlar sevdiklerimizin kıymetini bilelim.

 9. halise says:

  birçok yerde yazım yanlışı var, lütfen yazım yanlışlarını düzeltir misiniz?

 10. Taçsız Kıral says:

  Kuğuyu çok aşağılamışlar, o yavru ördekleri bulursam bi güzel ….. ;))))

 11. Nazlı ışık says:

  Beğenmedim uzun ya

 12. Nazlı ışık says:

  Beğenmedim çok uzun

 13. İsimsiz kral says:

  Sevdiğim kiza anlatıyorum ama bunu bana neden anlatıyorsun ben çirkinmiyim diyor ne yapasam ki yol yakınken dönsem mi anlamadım

 14. mahmut tuncer says:

  herkes oğluna ya da kızına anlatıyor ben sevdiğim kıza anlatıyorum

 15. çkçkçkçkçkçkçkçk :D says:

  BİZ TÜRK ÜZ BİZ TAVUK GİBİ YAPMAYIZ BİZ TÜRK ÜZ SUAN BENİM YORUMUMU OKUDUYSANIZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN :d 😀

 16. çkçkçkçkçkçkçkçk :D says:

  böyle krds olmaz olun lannnnnnnnnnnnn bız turkuz bız tavuk gıbı yappmayız lan

 17. Yavuz says:

  Herkes çocuğuna anlatıyor , ben uyusun diye kız arkadaşıma .. Masal içinde ayrıca teşekkürler 😊

 18. rdk1234 says:

  ben ödev için baktım

 19. Gülsüm says:

  Masallar icin teşekkürler 15 aylık oğlum masal dinlemeye bende okumaya bayılıyoruz 🤗

  • Mustafa Yakut says:

   Merhaba Gülsüm hanım,

   masaloku.com.tr sitemizi tercih ettiğiniz için teşekkürlerimizi sunarız.

 20. ömer says:

  çok güzeldi

 21. Serhat says:

  Her gece ya ben ya da annesi kızım a okur burdan masalları çok güzel

 22. Eda - Çirkin Ördek Yavrusu says:

  Çirkin Ördek Yavrusu Masalına bayıldım. Ayrıca bu sitede daha güzel bir anlatım şekli söz konusu, çirkin ördek yavrusu hikayesini okurken resmen hikayeyi yaşadım gözlerimin önünde herşey akıp gitti. Tebrikler gerçekten.

 23. muhamet ali says:

  çok güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.