Dipsiz Kuyu Hikayesi

Dipsiz Kuyu Masalı

Abone Ol google news

Dipsiz kuyu masalı, Köyün birinde bir dipsiz kuyu varmış. Bu kuyu çok derin olduğundan, köy halkı çocuklarının bu dipsiz kuyuya yaklaşmamaları için onları korkutarak kuyunun içinde canavarların yaşadığını söylemişler. Bunu duyan yaramaz çocuklar, dipsiz kuyuyu incemişler. Hatta dipsiz kuyuya seslenmişler ve kendi sesleri yankı yaparak onlara dönünce, bunun canavarların sesi olduğunu düşünerek korkmaya başlamışlar.

Bundan sonra dipsiz kuyunun etrafında daha temkinli oynayan çocuklar her ne kadar temkinli olsalar bile günlerden bir gün oynadıkları top dipsiz kuyunun içine kaçmış. Canavarın topu yediğini zanneden çocuklar kendi aralarında söylenmiş ve korkmaya başlamışlar. İçlerinden bir çocuk; ‘’Eyvah! Canavar topumuzu çoktan yemiştir bile.

Şimdi ne yapacağız?’’ demiş. Ardından bir başka çocuk, kuyu canavarı ile anlaşabileceğini düşünüp, dipsiz kuyuya seslenmiş: ‘’Hey! Canavar, eğer ki topumuzu bize geri verirsen bir daha seni rahatsız etmeyeceğiz.’’ Ancak kuyudan herhangi bir cevap alamayan çocuklar umutsuzluğa kapılmış, üzülmüşler.

O esnada yoldan geçen adamın birisi, kuyunun etrafında toplanan üzgün çocukları görüp ne olduğunu merak etmiş ve yanlarına gitmiş. Adam, ‘’Çocuklar burada ne yapıyorsunuz? Neden bu kadar üzgünsünüz?’’ diye sormuş. İçlerinden bir çocuk: ‘’Topumuz kuyuya kaçtı ve kuyu canavarı onu yedi.’’ demiş. Adam, kuyu canavarının ne olduğunu sormuş; çocuklar, kuyunun içinde bir canavar olduğunu ve ailelerinin oraya yaklaşmaması için kendilerini tembih ettiğini söylemişler.

Adam, kuyunun etrafında olmalarının tehlikeli olduğunu ama dipsiz kuyunun içinde bir canavar olmadığını söylemiş. Adamın söylediğini şaşkınlık ile karşılayan çocuklar, kuyunun içinde canavar yoksa neden tehlikeli olduğunu sormuşlar.

Adam, çocukların kuyunun etrafında oynarken düşebileceklerini ve bunun çok kötü bir durum olduğunu söylemiş. Ancak içinde hala canavar olduğuna inanan çocuklar, adamın bu söylediklerine ikna olmamışlar. Adam da içinde ne olduğunu göstermek için kovayı dipsiz kuyunun derinliklerine sarkıtmış.

Kuyunun içinden bir su dolu kovan çeken adam, kovanın içindeki suyu çocuklara ikram etmiş. Adamın kuyudan çektiği suyu içen çocuklar, daha önce hiç içmedikleri kadar lezzetli berrak bir su içtiklerini fark etmişler. Daha sonrasında ise çocuklarını topunu kova yardımıyla çeken adam topu çocuklara vermiş.

Çocuklar tekrardan top oynamaya devam ederken, dipsiz kuyunun içinde herhangi bir canavar olmadığını aksine kuyunun içinde dünyada içilebilecek en berrak en lezzetli suyun olduğunun farkına varmışlar.

Dipsiz Kuyu Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Dipsiz Kuyu masalının konusu, çocukların çevresinde oynadıkları dipsiz kuyunun tehlikeli ve derin olmasından ötürü, çocukların ailelerinin dipsiz kuyuya yaklaşmamaları için kuyunun içinde canavar olduğu yalanını söyleyip kandırmaları.

Dipsiz Kuyu Masalının Ana Fikri Nedir?

Dipsiz Kuyu masalının ana fikri, bir şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığı, içerisinde çeşitli güzellikler barındırabileceği ve ön yargılı olmamamız gerektiğidir.

Dipsiz Kuyu Masalından Çıkartılacak Dersler Nelerdir?

Dipsiz Kuyu masalından, Çocuklarımızı kandırmamamız gerektiğini, ön yargının kötü olduğunu ve onlara doğruyu en uygun dille söyleyip kötülüklerden korumamız gerektiği dersini çıkartabiliriz.

Masal OkuBüyülenmiş Prenses MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Meraklı Potpot Masalı
Meraklı Potpot Hikayesi
Yıldızli cocuklar Masali Oku
Yıldızlı Çocuklar Hikayesi
Yalancı Tavşan Öyküsü
Yalancı Tavşan Hikayesi
Kurnaz Kurt Hikayesi
Kurnaz Kurt Hikayesi

Yorumlar

  1. annanen says:

    doastum ben bunu hocaya anlattım hoca dışarı çıktı elinde tahta sopa ile gerip sinekleri koovaladı bende beni dövecek sanmıştım…

  2. musa says:

    bence güzel bir hikaye değil

  3. DemirciTürkTV youtube says:

    Böyle masalların devamını dilerim, ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.