2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi MasallarUzun Hikayeler

Dipsiz Kuyu Masalı

Dipsiz kuyu masalı, Köyün birinde bir dipsiz kuyu varmış. Bu kuyu çok derin olduğundan, köy halkı çocuklarının bu dipsiz kuyuya yaklaşmamaları için onları korkutarak kuyunun içinde canavarların yaşadığını söylemişler. Bunu duyan yaramaz çocuklar, dipsiz kuyuyu incemişler. Hatta dipsiz kuyuya seslenmişler ve kendi sesleri yankı yaparak onlara dönünce, bunun canavarların sesi olduğunu düşünerek korkmaya başlamışlar.

Bundan sonra dipsiz kuyunun etrafında daha temkinli oynayan çocuklar her ne kadar temkinli olsalar bile günlerden bir gün oynadıkları top dipsiz kuyunun içine kaçmış. Canavarın topu yediğini zanneden çocuklar kendi aralarında söylenmiş ve korkmaya başlamışlar. İçlerinden bir çocuk; ‘’Eyvah! Canavar topumuzu çoktan yemiştir bile.

Şimdi ne yapacağız?’’ demiş. Ardından bir başka çocuk, kuyu canavarı ile anlaşabileceğini düşünüp, dipsiz kuyuya seslenmiş: ‘’Hey! Canavar, eğer ki topumuzu bize geri verirsen bir daha seni rahatsız etmeyeceğiz.’’ Ancak kuyudan herhangi bir cevap alamayan çocuklar umutsuzluğa kapılmış, üzülmüşler.

O esnada yoldan geçen adamın birisi, kuyunun etrafında toplanan üzgün çocukları görüp ne olduğunu merak etmiş ve yanlarına gitmiş. Adam, ‘’Çocuklar burada ne yapıyorsunuz? Neden bu kadar üzgünsünüz?’’ diye sormuş. İçlerinden bir çocuk: ‘’Topumuz kuyuya kaçtı ve kuyu canavarı onu yedi.’’ demiş. Adam, kuyu canavarının ne olduğunu sormuş; çocuklar, kuyunun içinde bir canavar olduğunu ve ailelerinin oraya yaklaşmaması için kendilerini tembih ettiğini söylemişler.

Adam, kuyunun etrafında olmalarının tehlikeli olduğunu ama dipsiz kuyunun içinde bir canavar olmadığını söylemiş. Adamın söylediğini şaşkınlık ile karşılayan çocuklar, kuyunun içinde canavar yoksa neden tehlikeli olduğunu sormuşlar.

İlgili Makaleler

Adam, çocukların kuyunun etrafında oynarken düşebileceklerini ve bunun çok kötü bir durum olduğunu söylemiş. Ancak içinde hala canavar olduğuna inanan çocuklar, adamın bu söylediklerine ikna olmamışlar. Adam da içinde ne olduğunu göstermek için kovayı dipsiz kuyunun derinliklerine sarkıtmış.

Kuyunun içinden bir su dolu kovan çeken adam, kovanın içindeki suyu çocuklara ikram etmiş. Adamın kuyudan çektiği suyu içen çocuklar, daha önce hiç içmedikleri kadar lezzetli berrak bir su içtiklerini fark etmişler. Daha sonrasında ise çocuklarını topunu kova yardımıyla çeken adam topu çocuklara vermiş.

Çocuklar tekrardan top oynamaya devam ederken, dipsiz kuyunun içinde herhangi bir canavar olmadığını aksine kuyunun içinde dünyada içilebilecek en berrak en lezzetli suyun olduğunun farkına varmışlar.

Dipsiz Kuyu Masalı
Dipsiz Kuyu Masalı

Dipsiz Kuyu Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Dipsiz Kuyu masalının konusu, çocukların çevresinde oynadıkları dipsiz kuyunun tehlikeli ve derin olmasından ötürü, çocukların ailelerinin dipsiz kuyuya yaklaşmamaları için kuyunun içinde canavar olduğu yalanını söyleyip kandırmaları.

Dipsiz Kuyu Masalının Ana Fikri Nedir?

Dipsiz Kuyu masalının ana fikri, bir şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığı, içerisinde çeşitli güzellikler barındırabileceği ve ön yargılı olmamamız gerektiğidir.

Dipsiz Kuyu Masalından Çıkartılacak Dersler Nelerdir?

Dipsiz Kuyu masalından, Çocuklarımızı kandırmamamız gerektiğini, ön yargının kötü olduğunu ve onlara doğruyu en uygun dille söyleyip kötülüklerden korumamız gerektiği dersini çıkartabiliriz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
14 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Böyle masalların devamını dilerim, ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!