Don Kişot Hikayesi

Don Kişot Masalı

Abone Ol google news

Don Kişot masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, küçücük evinde bir başına yaşayan, hiçbir arkadaşı olmayan bir adam varmış. Bu adam, şövalyelere çok ilgi duyar ve tüm gün sıkılmamak için şehirdeki kütüphaneye giderek her gün farklı bir şövalye hikayesi okuyarak gününü geçirirmiş.

Bu adam artık o kadar çok şövalye hikayesi okumuş ki kendini bir şövalye gibi hissetmeye başlamış. Hayalinde yarattığı düşmanlar ile tahtadan yaptığı kılıcıyla savaşır, onları yendiğini hayal ederek mutlu olurmuş.

Bir gün bu adam, kendisinin bir şövalye olduğunu ancak özel bir isme sahip olmadığını düşünerek kendisi için şövalyelere yakışır bir isim aramaya başlamış. Günlerce düşünen bu adam en sonunda “Buldum!” diye bağırarak “Benim adım artık Don Kişot” demiş ve “Artık adım da olduğuna göre atıma atlayıp gerçek düşmanlarla asil bir şövalye gibi savaşabilirim” Diyerek düşmüş yollara.

Günlerce kedi, karga ve tavşan kovalamaktan başka bir şey yapmamış. Bu durumdan sıkılıp ne yapacağını düşünürken, o sırada sahibi tarafından serbest bırakılıp sürgün edilmiş ve çaresizce yürüyerek oradan geçen Salvador adındaki bir adam varmış. Salvador yürürken, oturan bu şövalye görünümlü adamı görünce çok korkmuş. Kendisini öldüreceğini düşünerek;

Eee…Efendim. Eğer beni öldürmezseniz sizin yardımcınız olur ne isterseniz yaparım

Demiş. Önüne kadar gelen adamı dahi görmeyen sözde şövalye Don Kişot, bir anda bu sesle irkilerek korkmuş ve tahta kılıcını çekerek;

-Demek beni öldürmek için geldin ha!

Diyerek kılıcını savurmaya başlamış. Salvador, korku ile kaçışırken tekrar kendisini öldürmezse onun yardımcısı olabileceğini söylemiş. Bunu duyan Don Kişot, tıpkı okuduğu şövalye hikâyelerindeki gibi şövalyenin yardımcısı olacak adamı bulunca çok sevinerek hemen bu teklifi kabul etmiş.

Salvador ile sohbet edip onu seven Don Kişot, bir anda ayağa kalkarak;

-Şövalye böyle boş boş oturamaz. Sen de oturamazsın. Hadi hemen kalk ve yardıma ihtiyacı olanlara yardım edelim.

Diyerek yola düşmüşler, ancak Don Kişot, fare kovalayan kedileri kovmak, tarlalara dadanan kargaları kovalamaktan başka bir şey yapmamış. Salvador ise bu duruma anlam veremese de en azından yanında bulunup bir şeyler yiyebileceği Don Kişot’un tüm şapşallıklarında ona destek vermeye devam etmiş.

Don Kişot ve Salvador, hayvan kovalayıp yel değirmenlerini canavar sanıp öldürmeye çalıştıkça şövalyeliğin kendine göre olmadığını en sonunda kabullenmiş ve şövalye hikayelerini bırakıp para kazanmak için bir at bakıcı yanında Salvador ile birlikte işe girerek para kazanıp yaşamına devam etmiş.

 

Don Kişot Masalı
Don Kişot Masalı

Don Kişot Masalının Konusu Nedir?

Don Kişot, kendisini kaptırdığı şövalye hikayelerinin etkisiyle kendisini şövalye sanarak uzun süre boyunca kendini iyi bir şövalye sanan ama gerçeği anlayınca bu işin ona göre olmadığını anladığı bir masaldır.

Don Kişot Masalının Ana Fikri Nedir?

Don Kişot masalının ana fikri, sahip olmadığımız bir yetenek için boşa çabalamamak gerektiğidir.

Don Kişot Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Don Kişot masalı içerisinden çıkartılabilecek dersler arasında sahip olmadığımız bir yetenek için kendimizi bu amaç uğruna yıpratmamak yer alabilir.


Benzer İçerikler

Örümcek Tuni
Örümcek Tuni Hikayesi
Halep Orda İse Arşı Burada
Halep Orda İse Arşı Burada Hikâyesi
Bilgenin Öğüdü
Bilgenin Öğüdü Hikayesi
Arı ile Maymunun Hikayesi
Arı ile Maymunun Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.