Doru Hikâyesi

Doru Hikâyesi

Abone Ol google news

Doru hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, gövdesi kızıl, ayakları ve yelesi koyu renkli çok güzel bir yavru at varmış. Doru adındaki bu yavru at, çok sevimli ama bir o kadar da yaramaz ve inatçıymış. Anne ve babasının sözünü hiç dinlemez, onların öğütlerine hiç kulak asmazmış.

Doru, sürekli tek başına gitmemesi gereken yerlere gider, buralarda gezerek kendini tehlikeye atar, bazen kaybolur ve anne babasını çok korkuturmuş. Onun ne kadar yaramaz ve inatçı olduğunu artık bilen tüm iyi niyetli hayvanlar da Doru’yu görür görmez ailesine haber verir, ailesi de onu tutarak eve götürürmüş.

Her seferinde Doru’ya;

-Tek başına uzaklara gitmen çok tehlikeli, bir gün başına kötü şeyler gelebilir. Eğer gezmek istiyorsan biz sen nereye istersen seni götürebiliriz. Bir de yabancılara asla güvenmemelisin. Kötü bir niyeti olabilir. Daha çok küçüksün, o yüzden de büyüyene kadar bizim haberimiz olmadan hareket etmemelisin.

Diye öğüt veren ailesi, çocukları için her seferinde çok endişeleniyor ama onun inadı ve yaramazlığıyla baş edemiyorlarmış. Yine günlerden bir gün, sabah kahvaltısını yapar yapmaz önce parka oyun oynamaya giden Doru, daha sonra tek başına ormanın derinliklerine doğru gitmeye başlamış.

Ormanda etrafı merakla izleyip yürürken, bir anda kurnaz bir tilki karşısına çıkmış. Tilki, onu kandırarak tuzağına çekmek için;

-Merhabalar. Ben bu ormanı çok iyi bilirim. Gel de seni ormanın en güzel yerine götüreyim. Görünce çok şaşıracaksın.

Demiş. Bunu duyan Doru, heyecanlı bir şekilde bu teklifi kabul etmiş ve başlamışlar yürümeye. Ancak o kadar yürümüşler ki artık hava kararmış ve akşam olmuş.

-Hala gelmedik mi? Benim artık eve dönmem lazım çok karanlık oldu.

Diyen Doru, kurnaz tilkinin onu tuzağa çektiğinden habersizmiş. “Çok az kaldı.” Diyerek onu tuzağa götüren kurnaz tilki, bak şurada kocaman bir göl var deyince Doru heyecanla oraya doğru koşmuş ve bir anda bir ağa takılmış. Kurnaz tilki gülerek onu yakaladığı için çok mutlu bir şekilde biraz kestirmeye karar vermiş.

Ancak bu esnada, ormanda Doru ve kurnaz tilkiyi gören baykuş, çoktan Doru’nun ailesine haber vermiş. Tilkinin evini bilen baykuş ve Doru’nun annesi ile babası, hemen yola düşerek bu eve ulaşmışlar. Önce fosur fosur uyuyan tilkiyi akıllanması için tekmeleyip bir güzel göle atmışlar, ardından da Doru’yu ağı yırtarak kurtarmışlar.

Doru anne ve babasının onu bulmalarına çok sevinmiş ve yaşadıklarından sonra yaptığının ne kadar yanlış ve tehlikeli olduğunu anlayarak bir daha anne ve babasının sözünden hiç çıkmamış.

Doru Hikâyesinin Konusu Nedir?

Doru hikâyesinin konusu, yaramaz ve inatçı bir yavru atın, anne ve babasının sözünü dinlemeyerek tek başına uzaklara gitmesi ve yabancı bir tilkiye inanması ile başına gelenlerden sonra hatasını anlamasıdır.

Doru Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Doru hikâyesinin ana fikri, çocukların anne ve babaların sözünden çıkarak kendilerini tehlikeye atmamalarıdır.

Doru Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal Oku ile Doru hikâyesi sayesinde tek başımıza ve ailemizden habersiz bir yerlere gitmemek ve yabancılarla konuşup onlara inanmamamız gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuSihirli Bahçe MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

harut ile marut
Harut ve Marut Hikayesi
Kediye Çanı Kim Takacak?
Kediye Çanı Kim Takacak Hikayesi
Sevgi Perisi Masalı
Sevgi Perisi Hikayesi
Hocanın Çorba Hayali
Hocanın Çorba Hayali Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.