Dünya Fethedilir Hikayesi

fatih sultan mehmet dunya fet edilebilir

Abone Ol google news
fatih sultan mehmet dunya fet edilebilir

Sultan Mehmet Han

İstanbul’un henüz fethedilmediği zamanlarda, Edirne de bulunan Sultan Mehmet Han, fetih hazırlıkları yaparken, diğer bir tarafta halkın durumunu kontrol etmeyi ihmal etmiyordu.

Ona göre önemli olan, milletin birlik ve beraberlik içinde olmasıydı. Bunu fethin gerçekleşmesi için, şartlardan biri olarak görüyordu. Fatih Sultan Mehmet Han bir sabah, Kılık ve kıyafetlerini değiştirerek pazara çıkıp, halkın arasına karıştı.

Satılan malların kalitesini ve fiyatlarını kontrol etti. Daha sonra esnafın durumunu ve halini gözlemledi. Derdi olanlarını kendini belli etmeden dinledi. Tek bir amacı vardı. Halkının huzur ve refah içinde yaşamasını sağlamaktı. Edirne’nin çarşılarını gezmeye devam etti.

 Sultan Mehmet, rastgele bir dükkana girdi. Selamını verdikten sonra, yarım Batman yağı, yarım Batman balı ve birazda peynir veriniz, dedi. Selamı alan esnaf güler yüz ile, yarım Batman yağı tarttı.

Esnaf, Sultanın istediklerini verirken, karşısında Padişah olduğunu bilmiyordu. Padişaha yağı verdikten sonra şöyle dedi; dilerseniz size balı ve peyniri verebilirim ancak, ben bu yağı satarak siftah attım. Diğer isteklerinizi, daha siftah etmemiş olan kardeş esnaflardan alabilirsiniz. Onların da siftah etmesini isterim. Bunu yaparsanız çok memnun olurum der.

Bunu duyunca içten içe sevinen Padişah, karşı dükkana geçti. Balı ve peyniri istedi. Dükkan sahibi yaşlı adam, balı tarttı ve Allaha şükür bugün siftah ettik dedi. Padişaha dönerek bugün siftah ettim fakat, daha siftah etmemiş diğer komşularım var dedi. Peyniri dilerseniz oradan alın. Çok memnun edersiniz beni dedi. Sultan Mehmet diğer dükkan dan peyniri aldıktan sonra Vezirine döner ve tarihe geçecek şu cümleleri söyler;

“Bu millette bu yüksek ahlak var iken, değil İstanbul, Dünya alınır! “

Diyerek çarşıdan ayrılır.

Uzun Hikayeler9 Yaş MasallarıUyku Öncesi Masallar


Benzer İçerikler

İmam Efendinin Ölümü Efsane Hikayesi
İmam Efendinin Ölümü Hikâyesi
gelin kayasi efsanesi
Gelin Kayası Hikayesi
Dilenci Prens Masalı
Dilenci Prens Hikayesi
Canını Almaya Gelen Azrail
Canını Almaya Gelen Azrail Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.