Kıssadan Hisse

Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok

Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok
Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok

Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok Kıssadan Hisse Hikayesi Oku

Harun Reşit ile Şakiki Belgi Hazretleri sohbet ediyordu. Bir ara hazret ey halife farz et ki, büyük bir çölde kaybolmuşsun, susuzluktan ölmek üzeresin,

o anda birisi gelip elindeki su dolu kırbayı sana satmak istese kaç para verirsin diye sordu. Halife gülerek ne kadar isterse veririm. Peki o suya karşılık servetinin yarısını isterse verir misin, veririm.

Hz Şakik doğru söyledin dedi ve devam etti. Ey halise diyelim ki servetinin yarısıyla o suyu alıp içtin ve bir müddet daha yaşama imkanı buldun.

Fakat az sonra içtiğin suyu çıkarman gerekir ama buna muvaffak olamazsan bütün uğraşmalarına rağmen idrarını yapamazsan ve adeta ölecek hale gelsen o anda yine birisi karşına çıkıp seni tedavi edebilirim. Ancak servetinin öbür yarısını isterim dese ne dersin?

Hanife hiç düşünmeden elbette razı olurum dedi. Bunun üzerine Şakiki Belhi öyleyse Ey emirülmüminin önce içtiğin sonra da idrar yoluyla dışarı attığım bir yudum su kıymetinde bile olmayan servetine sakın güvenme. Hiç kimseye karşı mal, mülk ve servetinle övünme buyurdu.

İlgili Makaleler

HikayelerHikaye Oku5 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!