Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok Hikaye

Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok

Abone Ol google news
Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok
Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok

Dünyanın Su Kadar Kıymeti Yok Kıssadan Hisse Hikayesi Oku

Harun Reşit ile Şakiki Belgi Hazretleri sohbet ediyordu. Bir ara hazret ey halife farz et ki, büyük bir çölde kaybolmuşsun, susuzluktan ölmek üzeresin,

o anda birisi gelip elindeki su dolu kırbayı sana satmak istese kaç para verirsin diye sordu. Halife gülerek ne kadar isterse veririm. Peki o suya karşılık servetinin yarısını isterse verir misin, veririm.

Hz Şakik doğru söyledin dedi ve devam etti. Ey halise diyelim ki servetinin yarısıyla o suyu alıp içtin ve bir müddet daha yaşama imkanı buldun.

Fakat az sonra içtiğin suyu çıkarman gerekir ama buna muvaffak olamazsan bütün uğraşmalarına rağmen idrarını yapamazsan ve adeta ölecek hale gelsen o anda yine birisi karşına çıkıp seni tedavi edebilirim. Ancak servetinin öbür yarısını isterim dese ne dersin?

Hanife hiç düşünmeden elbette razı olurum dedi. Bunun üzerine Şakiki Belhi öyleyse Ey emirülmüminin önce içtiğin sonra da idrar yoluyla dışarı attığım bir yudum su kıymetinde bile olmayan servetine sakın güvenme. Hiç kimseye karşı mal, mülk ve servetinle övünme buyurdu.

HikayelerHikaye Oku5 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Hacı Bayramı Veli
Hacı Bayramı Veli Hikayesi
Bir Kutlu Kadın
Bir Kutlu Kadın Hikaye
Allah Kulundan Vazgeçmez
Allah Kulundan Vazgeçmez Hikâyesi
Cennete Komşu Almak
Cennete Komşu Almak Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.