Eşek Hikayesi

Eşek

Abone Ol google news
Eşek
Eşek

Eşeğin Dürüstlüğü Hikayesi Oku

Ormandaki yaşam, bir süredir pek yolunda gitmiyormuş. Hayvanlar arasında geçimsizlik baş göstermiş. Bu duruma üzülen aslan kral halkını bir araya toplamış.

Kral demiş ki: “Sevgili halkım! Görüyorum ki, aranızdaki bazı hayvanlar, düzeni bozmaya çalışıyor.”

Sincapla fare sormuşlar: “Ne yapmayı düşünüyorsunuz, kralım?”

Kral yanıtlamış: “Herkes arkadaşının kusurlarını söyleyecek. Böylece en kusurlu hayvanı bulup, cezalandıracağım. Hiç kusuru olmayanı da kendime vezir yapacağım.” demiş.

Hayvanlar: “Bundan kolay ne var?” diyerek, birbirlerini kötülemeye başlamışlar. Hep bir ağızdan konuşuyor, bağırıp çağırıyorlarmış. Herkes arkadaşını kötüledikçe kendisinin göze gireceğini sanıyormuş. Aslan onları biraz dinledikten sonra hepsini susturup sormuş: “Peki, benim hakkımda ne diyeceksiniz bakalım? Sonra devam etmiş sözlerine.

“Korkmayın, benim kusurlarımı da sayın. Kimseyi cezalandırmayacağım. Tam tersine, cesaretinden dolayı onu ödüllendireceğim!

 Tilki, atılmış hemen: “Sayın Efendimiz, siz ormanın kralısınız. Sizde hiç kusur olur mu? Siz muhteşemsiniz, siz çok güçlüsünüz.” Herkes tilkiyi alkışlamış .

Yalnızca eşek bir kenarda sessiz duruyormuş, O ana kadar ne birisini kötülemiş ne de kral hakkında konuşmuş. Bu, aslanın dikkatini çekmiş.

Kral, diğerlerini pençesiyle susturmuş Eşeğe seslenmiş: “Sen niçin konuşmuyorsun?” demiş. “Yok mu senin söyleyeceğin bir şey?” Eşek bir an düşünmüş, sonra demiş ki: “Beni affedin, efendim. Ben insanların kusurlarını konuşmayı sevmem. Yalnız, dün çok acıkmıştım, dayanamayıp, sizin güneşlendiğiniz çayırın otlarından bir tutam yedim.” demiş.

Eşek devam etmiş: “Bir de şunu söylememe izin verin, efendim; adaleti ve düzeni sağlamak adına hayvanları birbirine gammazlamanız bence hiç doğru değil!” Herkes birbirini kötüler ve aslana dalkavukluk etmek için yarışırken, eşeğin sözleri ortalığa bomba gibi düşmüş! Kimse saf görünüşlü eşeğin böyle onurlu ve yürekli olduğunu bilmezmiş.

Birden kurt bağırmış “İşte en büyük suçlu! Suçunu itiraf etti, üstelik krala hakaret etti.

 Bütün hayvanlar ona katılmış “Evet, suçlu odur! Cezalandırılmalı!”

Ancak, aslan tam tersini düşünüyormuş.  Zaten amaç da en dürüst ve en yürekli hayvanı tanımakmış. Sonunda eşeği  vezir ilan etmiş. Bunu duyan eşek sevinç  ve heyecandan düşüp bayılmış.

Uzun Hikayeler9 Yaş MasallarıUyku Öncesi Masallar


Benzer İçerikler

Kurt ile Eşek Masalı
Kurt ile Eşek Masalı Hikayesi
Zürafa ile Tırtıl Masalı
Zürafa ile Tırtıl Hikayesi
Horoz İle Tilki
Horoz İle Tilki Hikayesi
Tartılan Et’mi Kedi’mi Fıkrası
Tartılan Et Mi Kedi Mi Hikâyesi

Yorumlar

  1. Gökçe says:

    Allah aşkına bu nasıl hikâye dalkavukluk ispiyonlamak çocuk bunları nasıl anlasın bu hikaye çocuklara uygun değil baya bildiğin 13 yaş üstüne öğüt nitelikli bir anlatımı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.