10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuEzop MasallarıMasallarTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Eski Sultan Masalı

Yaşlanan bir çoban köpeğini sahibinin işe yaramadığı gerekçesiyle çiftlikten göndermek istemesi üzerine köpek çiftlikte kalmak için palanlar yapmaktadır. Her yaş çocuğa uygun köpek masalı. İyi Okumalar.

Eski Sultan Masalı
Eski Sultan Masalı

Sultan ve Çobanın Hikayesi

Bir çobanın çok yaşlı tüm dişlerini kaybetmiş olan Sultan adında sadık bir köpeği vardı.

Bir gün çoban ve karısı evde otururken çoban, “Yarın sabah Sultan’ı göndereceğim, çünkü artık işe yaramıyor” dedi.

Karısı: ‘o çok sadık bir hayvan, gönderme onu; uzun yıllar bize çok iyi hizmet etti. Ömrünün geri kalanında ona çok iyi bakmalıyız” dedi.

“Ama onunla ne yapabiliriz? Artık hiçbir şey yapamıyor ve hırsızlar bile onu  hiç umursamıyor. Bize hizmet ettiğinden emin değilim, yarın buradaki son günü olacak.’ dedi.

İlgili Makaleler

Sultan, çobanın ve karısının birbirlerine söylediklerini duymuştu. Yarının son günü olacağını düşününce çok üzülmüştü.

Akşam saatlerinde, iyi dostu olan ve ormanda yaşayan kurdun yanına giderek derdini ona anlattı ve sahibinin onu sabah göndermek istediğini söyledi.

Kurt “Kendinizi üzmeyin! Size iyi bir tavsiyede bulunacağım. Bilirsiniz, çoban her sabah, karısıyla tarlaya gitmek için evden çok erken çıkıyor; ve küçük çocuklarını yanlarına alıyorlar. Çalışırken de onu gölgedeki çitin arkasına bırakıyorlar. İşte sen o çocuğun yakınında uzanacak, onu izliyormuş gibi yapacaksın, ben de arkadan çıkıp, onu kaçıracağım”

Köpek sessizce kurdu dinliyormuş, “eeee, peki sonra ne olacak” diye sormuş.

Kurt ; “Sende benim ardıma vereceksin. koşabildiğin kadar hızlı koşmalısın, ben çocuğu az ileride sana bırakacağım; sen ise onu geri alıp, sahibine götüreceksin. Böylece onlar çocuğu kurtardığını düşünecekler ve yaşadığınız sürece sana iyi bakıp, bunun için sana minnettar olacaklar.” Demiş.

Köpek bu planı çok sevmişti.

Sabah olunca planlarını uygulamaya başladılar. Kurt planladıkları gibi çocuğu kaptığı gibi kaçmaya başlayınca; çoban ve karısı çığlık atarak kurdun peşine düştüler onlarla birlikte çoban köpeği Sultan da hızla kurdun arkasından koşmaya başladı.

Eski Sultan Masalı Oku
Eski Sultan Masalı Oku

Bir süre sonra kurt çocuğu bırakarak uzaklaştıktan sonra, Sultan küçük çocuğu alıp sahibine geri götürdü.

Çoban, Sultan’ın çocuklarını geri getirdiğini görünce onun kafasını okşayarak eşine “Eski Sultan çocuğumuzu kurttan kurtardı. Bu yüzden burada kalacak, iyi bakılacak ve bol bol yiyecek. Karıcığım, eve git ve ona iyi bir akşam yemeği hazırla. Eski yastığım üzerinde, uyumasına da izin ver.” demiş.

O andan itibaren sultan, istediği her şeye sahip olmuştu. Kısa bir zaman sonra kurt, çoban köpeğinin yanına giderek ona; “Şimdi, durumun nasıl?” diye sormuş.

“Sayende, eskisi gibi bana iyi bakıyorlar.”

Kurt “Şimdi bende senden bir iyilik isteyeceğim, sahibinin güzel şişko koyunlarından birini tatmak istiyorum, o yüzden akşam geldiğimde kafanı başka yöne çevir.” dedi.

Çoban köpeği “Hayır, efendime karşı sadık olacağım.” demiş.

Ancak, kurt onun şaka yaptığını düşünerek gece koyunlardan birini almak için geldi. 

Fakat Sultan, ustasına, kurdun ne yapmak istediğini gerektiğini söyledi; bu yüzden ahır kapısının arkasında onu bekledi.

Kurt, onu beklediklerinin farkına varınca ahıra girmekten vazgeçti. Eski dostuna çok kızgındı ve Sultan’ı ‘eski bir haydut’ olarak adlandırıp, ondan intikamını alacağına yemin etti. 

Böylece ertesi sabah kurt, Sultan’la meseleyi tartışmak istediğini söylemesi için domuzu gönderdi. 

Çoban köpeği Sultan, üç ayaklı kedisinden başka yanına alabileceği kimsesi yoktu; Bu yüzden onu da yanına alarak Kurdun buluşmak istediği yere doğru yürüdüler.

Zavallı kedi, sıkıntı içinde kuyruğunu havaya kaldırarak yürüyordu.

Kurt ve yaban domuzu daha buluşma alanına gitmişti Sultan’ın geldiğini, kedinin uzun kuyruğunu havada dik olarak gördüklerinde, Sultan’ın savaşmak için bir kılıç taşıdığını düşündüler. Korkan domuz ve kurt saklandılar.

Sultan ve kedi buluşma yerine vardıklarında etrafta kimsenin olmadığını görünce etrafa bakındılar. 

Ancak, yaban domuzunun, kulakları çalılıktan dışarı çıkmıştı, kendini çok fazla gizleyememişti; ve onlardan birini salladığında, kedi bunun hareket eden bir fare olduğunu düşünerek, üzerine atladı. ve onu tırmaladı.

Domuz homurdanarak saklandığı yerden kaçarken, Sultan ve kedi dallar arasında oturan kurdu görmüşler. Olanlardan sonra kurt dersini alarak eski Sultan ile tekrar iyi arkadaş olacağına söz vermiş.

Bu Masal da ilginizi çekebilir.

En Güzel MasallarEn Güzel Hikayeler6 Yaş Hikayeleri

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!