Evliya Çelebi Hikayesi

evliya celebi hikayesi

Abone Ol google news
evliya celebi hikayesi

Evliya Çelebi Kimdir?

25 mart 1614 de İstanbul da doğmuştur. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul’a yerleşmiştir. Çok iyi bir eğitim görmüştür. Önce mahalle mektebine, sonra medreseye gitmiştir. Burada 7 yıl okuduktan sonra, saraya özgü bir okul olan, Endurun’a gitmiştir.

Evliya Çelebi, 25 yaşında iken, Ayasofya camisinde Kuran okuduğu sırada, 4. Murat tarafından saraya alınmıştır. 4. Murat’ın ölümüne kadar sarayda kalmış, gördüğü bir rüya sonrasında, seyahatlere çıkmaya karar vermiştir.

Bu seyahatler, 70 yaşına kadar sürmüştür. Evliya Çelebi, 10 ciltten oluşan, Seyahatname eseri ile bu gezide ki gördüklerini aktarmıştır. Yalın ve duru zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmıştır.

Pek çok gezgin, gezdiği yerleri kaleme alsa da, seyahatname bu yazılardan farklıdır. Çünkü eser, hem eğlence, hem de bilgi amaçlı yazılmıştır.

Eser detayın da, Osmanlı Devletinin 17. Yüz yılda coğrafi, ekonomi, sosyal ve siyasi düzenini ele almaktadır. Türkçenin bu dönemde ağız yapısı, kılık kıyafet düzeni, toplumsal farklılıkları, ibadet merkezleri, saraylar, konaklar ve daha pek çok detay eserde yerini almıştır.

Gezdiği her yerin hakkında, yemek kültürü bilgisi de vermekteydi. 44 çorba ve 50 ekmek tarifine kadar yer vermiştir. Evliya Çelebi 1682 yılından sonra vefat etmiştir.

Ölüm yeri ve mezarı bilinmemektedir.

Uyku MasallarıTürkçe Masallar1 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

menemen olayi nedir
Menemen Olayı Hikayesi
Töroğlu Halk Hikayesi
Töroğlu Hikayesi
Doru Hikâyesi
Doru Hikâyesi
topal koyun yavuz sultan selim hikayesi
Topal Koyun Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.