Halk Hikayeleri

Evliya Çelebi

Evliya Çelebi Kimdir?

25 mart 1614 de İstanbul da doğmuştur. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul’a yerleşmiştir. Çok iyi bir eğitim görmüştür. Önce mahalle mektebine, sonra medreseye gitmiştir. Burada 7 yıl okuduktan sonra, saraya özgü bir okul olan, Endurun’a gitmiştir.

Evliya Çelebi, 25 yaşında iken, Ayasofya camisinde Kuran okuduğu sırada, 4. Murat tarafından saraya alınmıştır. 4. Murat’ın ölümüne kadar sarayda kalmış, gördüğü bir rüya sonrasında, seyahatlere çıkmaya karar vermiştir.

Bu seyahatler, 70 yaşına kadar sürmüştür. Evliya Çelebi, 10 ciltten oluşan, Seyahatname eseri ile bu gezide ki gördüklerini aktarmıştır. Yalın ve duru zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmıştır.

Pek çok gezgin, gezdiği yerleri kaleme alsa da, seyahatname bu yazılardan farklıdır. Çünkü eser, hem eğlence, hem de bilgi amaçlı yazılmıştır.

Eser detayın da, Osmanlı Devletinin 17. Yüz yılda coğrafi, ekonomi, sosyal ve siyasi düzenini ele almaktadır. Türkçenin bu dönemde ağız yapısı, kılık kıyafet düzeni, toplumsal farklılıkları, ibadet merkezleri, saraylar, konaklar ve daha pek çok detay eserde yerini almıştır.

İlgili Makaleler

Gezdiği her yerin hakkında, yemek kültürü bilgisi de vermekteydi. 44 çorba ve 50 ekmek tarifine kadar yer vermiştir. Evliya Çelebi 1682 yılından sonra vefat etmiştir.

Ölüm yeri ve mezarı bilinmemektedir.

Uyku MasallarıTürkçe Masallar1 Yaş Hikayeleri

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu