Kıssadan Hisse

Fikir Ona Derler

Fikir Ona Derler Kıssadan Hisse
Fikir Ona Derler Kıssadan Hisse

Bir Bedevi Kıssadan Hisse Hikayesi

Bir bedevi devesine iki çuval yüklemiş, üzerine de kendisi binmişti. Yolda rastladığı biriyle lafa tutuştu. Şuradan buradan derken, yanındaki doğru söyle  iki çuvalda ne var diye sordu. Bedevi bir tanesinde buğday, diğerinde de kum var diye cevap verdi.

Neden diğer çuvala kum doldurdun? Sorusuna:

-Bir çuval buğdayım vardı denk olsun, diğeri boş kalmasın diye kum doldurdum cevabını verdi. Adam akıllılık edip kum doldurma yerine buğday dolu çuvalı ikisine paylaştırsaydın da yükün daha hafif olurdu öyle değil mi? Dedi.

Bedevi bu fikri çok beğendi dedi ki:

-Ey akıllı adam böyle ince fikirlisinde neden adeta çıplaksın, hem de yaya gidiyorsun. Acıdı adamın haline onu da deveye bindirmek istedi. Tekrar sordu:

İlgili Makaleler

-Ey güzel sözlü akıllı kişi, birazcık halinden bahset. Böyle bir akılla sen ya vezir, ya padişahsın doğruyu söyle bana.

Adam ikisi de değilim, halktan biriyim, halime, elbiselerime baksana dedi. Bedevi:

-Peki kaç deven, kaç öküzün var diye sorunca adam:

-Uzun etme ne ona malikim, ne buna dedi. Bedevi:

-Dükkandaki mal ne kadardır bari, bunu söyle diyince:

-Ne dükkanım, ne de yerim yurdum var hiç bir şeye sahip değilim dedi. Bedevi:

-Öyleyse paranı sorayım, yapa yalnız gidiyor, boş nasihatlerde bulunuyorsun. Ne kadara paran var. Alemdeki bakırları altın yapacak akıl sende dümen dümen dedi. Adam da cevap verdi.

Ey Arabın ihtarı, valla para şöyle dursun, bir gecelik yiyecek alacak mangırım bile yok. Yalın ayak, başı kabak koşup duruyorum. Kim bir dilim ekmek verirse o tarafa koşuyorum. Bu kadar malumat, bu kadar felsefe, fazilet ve hünerden ancak hayal ve baş ağrısı elde ettim. Bedevi cevapladı:

-Yürü yanımdan uzaklaş uğursuzluğun bana da bulaşmasın. Seninle aynı yöne bile gitmek istemem. Çuvalımın birinde kum olması, senin fikrinden, hünerinden de iyidir dedi. Adam yanından uzaklaşırken fikir ona derler ki bir yol açsın, yol ona derler ki önüne bir padişah çıka gelsin.

Padişah ona derler ki, padişah kendiliğinden olsun. Hazinelerle, askerlerle değil. Zira padişahlığı kendiliğinden olursa, Ahmet’in pak dininin yüceliği gibi ebedi olur, ilelebet daimi olur.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu