Gerçek Prenses Hikayesi

Gerçek Prenses Masalı

Abone Ol google news
Gerçek Prenses Masalı
Gerçek Prenses Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, dağların ardında, derelerin ötesinde bir krallık varmış. Bu krallığın prensi evlenme çağının geldiğini düşünüyormuş. Evlenme çağı gelen prense en uygun prensesi bulmaları gerekiyormuş. Yakınlardaki krallıkların prenseslerine baksalar da hiçbirinin oğullarına layık olmadığını düşünmüşler. Oğulları da bu prensesleri beğenmiyormuş zaten. Yakışıklı prens tanıştığı tüm prensesleri beğenmemiş.

Kral ve kraliçe oğullarına güzel bir eş bulamadıkları için geceleri uyuyamaz olmuş. Tek varisi olan oğullarına bir eş bulmalı onu evlendirmelilermiş. Akıllara gelecek her çözümü araştırıyorlarmış.

Prenses bulma ümidiyle çareler ararken birden ülkede fırtına kopmaya başlamış. Belki de ilk kez bu kadar şiddetli bir yağmur ile karşılaşmışlar. Sarayın tüm kapı ve pencerelerini kapatmak zorunda kalmışlar. Sarayda büyük bir sessizlik hakimmiş, herkes fırtınanın dinmesini bekliyormuş. Sessizliği bozan bir ses gelmiş. Sarayın kapısı çalınmış ve kim olduğunu merak eden görevliler kapıya doğru ilerlemiş. Yağmurda ıslanmış, üstü başı kir içinde olan bir kız çıkmış. Görevliler şaşkın bir şekilde sen kimsin diye sormuşlar.

Kız ise görevlilere bir prenses olduğunu, fırtına çıkınca fırtınadan kaçamadığını bu yüzden bu saraya sığınmak zorunda kaldığını söylemiş. Bunu duyan görevliler hemen krala ve kraliçeye haber iletmişler, bir prenses geldiğini söylemişler.

Kral prensesi görmeye gelmiş ama geldiğinde hep kir pas içinde olduğunu görünce dalga geçercesine sen bir prenses misin, demiş. Ona inanmadığını söylemese de hissettiriyormuş. Ne olur ne olmaz diye bu yağmurda fırtınada onu dışarı bırakamayacaklarını söylemiş. Yağmurda sırılsıklam olan kızı misafirleri olarak kabul etmişler. Prenses ise mahcup bir şekilde teşekkür etmiş. “Sizlere zahmet veriyorum, bunun farkındayım, kusuruma bakmayın, bu durumda bana yardımcı olarak büyük dertten kurtardınız. Sarayınıza aldığınız için teşekkür ederim” demiş.

Gerçek Prenses Masalı
Gerçek Prenses Masalı

Kral ve kraliçe saraylarına gelen bu kızın prenses olduğuna ikna olmamışlar. Ama başlarına gelen bu olay onlara çok parlak bir fikir vermiş. Prense layık bir eş bulabilmek için bu fikri uygulamaya karar vermişler. Bir tellal çıkarıp diğer krallıklara haber yaymışlar. Tüm prensesleri ülkelerine davet ederek onlar arasında güzel olanı seçeceklermiş.

Bu daveti duyan birçok kişi üzerlerine altın, mücevher takıp güzel giyinerek haberi yayan krallığa doğru yola çıkmışlar. Neredeyse hiçbiri gerçek prenses değilmiş. Zaten yakışıklı prens gelen taliplerinin hiçbirini beğenmemiş. Bu kadar çok fazla gelen prenses olması mümkün değilmiş. Yakınlardaki krallıklarda bu kadar prenses yokmuş çünkü.

Saraylarındaki misafir prensesin gerçek bir prenses olup olmadığını anlamak için akıllarına bir fikir gelmiş. Bu plan uygulanırsa doğru söyleyip söylemediğini anlaşılacakmış. Kraliçe bu planı uygulamaya başlamış. Bir gün odasında yok iken yatağının altına üç tane bezelye koymuş. Üzerini ise yastık ve yorganlar ile kapattırma emri vererek gözükmeyecek şekilde üzerini kapattırmış.

Prensese çok rahat bir yatak hazırlattıklarını, bu gece çok rahat bir uyku çekeceklerini söylemiş. Prenses ise zaten yorgunmuş, hemen uyumak için yatağına gitmiş.

Sabah olduğunda kraliçe nasıl uyuduğunu sormuş. Prenses ise açık sözlü olacağını söyleyerek başlamış söze. “Aslında iyi niyetiniz için teşekkür ederim ama sanki yatağım içerisinde üç tane demir bilye sürekli bana battı. Bir türlü rahat yatamadım. Sırtım hep yere bere içinde kaldı. Açıkçası hiç memnun kalmadım” demiş.

Kraliçe ise bu farkı sadece gerçekten asil prensesler anlar, bu kesinlikle gerçek bir prensestir, demiş. O zaman hemen gidin kaliteli giysiler giydirin. Hemen hızlı bir şekilde hazırlıklar yapılmış. Çok güzel bir hale bürünen prenses kraliçenin gözlerini kamaştırmış. Bu prensesin olacağına inanıyormuş.

Prensesi bir odaya götürmüşler. Prense haber salınmış, hemen prensesin olduğu odaya çağırılmış. Prens bu güzel prensesi görünce âşık olmuş. İlk görüşte aşk gibiydi. Prens sonunda olduğuna inanınca evlenmeye karar vermişler. Mutlu mesut bir şekilde yaşamışlar.

Gerçek Prenses Masalı Özeti

Bir zamanlar dağların ardında bir krallıkta yakışıklı bir prens evlenecek çağa gelmiş. Kendisine bir eş arayan prens bir türlü bulamıyormuş. Yakınlardaki krallıklardan kendisine uygun prenses bulamamış.

Bir gün fırtına kopmuş, yağmur çok şiddetli yağıyormuş. Saray içine kapanmış. Kapıyı bir kız çalmış ve görevliler açtığında prenses olduğunu iddia eden bir kız gelmiş. Kral ve kraliçeye haber yollanmış. Gelip kızı gördüklerinde bu kirli ve pis kızın prenses olduğuna inanmamışlar.

Kraliçenin aklına bir fikir gelmiş. Tellallar ile farklı krallıklara haber yollanmış. Prensesleri kendi krallıklarına davet etmişler. Gelen kızların çoğu prenses bile değilmiş ama prens bunların hiçbirini beğenmemiş.

Sonra kraliçe saraydaki kızın prenses olup olmadığını anlamak istemiş. Bir fikir gelmiş aklına. Gizlice yatağının altına üç tane bezelye koymuş. Güzel uyku dileklerini ilettikten sonra sabah nasıl yattığını sormuş. Kız ise yatağında üç tane demir bilyenin kendisini rahatsız ettiğini, bir türlü yatamadığını söylemiş. Bunun üzerine kraliçe bu hassaslığı sadece prensesler anlar demiş. Onay vermiş ve hemen gidip kıyafet diktirmişler.

Çok şık bir hale gelen prenses prens ile görüştüğünde birbirlerine âşık olmuşlar. İlk görüşte aşk ile mutlu bir evlilik yapmışlar.

Gerçek Prenses Masalı Hakkında Sorulan Sorular

1)   Gerçek Prenses Masalının Konusu Nedir?

Gerçek prenses masalının konusu, evlenme çağı gelen yakışıklı bir prensin çevre krallıklardan kendisine uygun prenses arayıp hiçbirini beğenmemesinin ardından kendi krallıklarına gelen bir prensese âşık olup evlenmelerini konu alır.

2)   Gerçek Prenses Hikayesini Nereden Dinleyebilirim?

Gerçek prenses hikayesi okumak istemeyen kişiler ya da henüz okuma yazma bilmeyen minik okurlar YouTube üzerinden aradıkları masala ulaşabilirler. Ardından gerçek prenses hikayesi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

3)   Gerçek prenses masalında saraya gelen kıza neden inanmamışlar?

Gerçek prenses masalı içerisinde saraya gelen kız üstü başı kirli olduğu için onu gören kraliçe ve kral prenses olduğuna inanmamışlar. Çünkü prenseslerin her zaman temiz görünümlü olduğunu düşünmüşlerdir. Gelecek günlerde gerçek prenses sarayın prensesi, oğullarının eşi olacaklarından haberleri yokmuş ama.

Uzun Hikayeler9 Yaş MasallarıUyku Öncesi Masallar


Benzer İçerikler

Su Perisi Masalı
Su Perisi Hikayesi
Nasrettin Hoca Kuyuya Düşen Ay Fıkrası
Nasrettin Hoca Kuyuya Düşen Ay Fıkrası Hikayesi
Yalancı Tavşan Öyküsü
Yalancı Tavşan Hikayesi
İyilik Yap İyilik Bul
İyilik Yap İyilik Bul Hikayesi

Yorumlar

  1. Ceyse says:

    Benim tek gerçek prensesim olan güzel sevgilime okumayı en sevdiğim masal 🥰

    23.03

  2. Prenses says:

    Aferin size !!!! Böyle güzel bir masal yazdığınız için. Küçükken eğitin erkek çocuklarınızı bir sürü kız içinden seçme hakkını. Hayatımda okuduğum en harika masal. Yazara teşekkür ederim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.