Görme Engelli Ressamın Hikayesi

Görme Engelli Ressamın Masalı

Abone Ol google news

Görme engelli ressamın masalı, kişinin masalı olur mu demeyin olur tabi neden olmasın. Engelli bireyler dünyaya geldiklerinde evet hayat ne kadar onları geriye atmış gibi görünse de aslında durum bundan ibaret değildir. Çünkü engelli bireylerin evet bir engel durumları bulunmaktadır. Ama inanılmaz yaşam mücadeleci ve hırsları da bulunmaktadır. İşte tam olarak bu hikâyelerden biri olan bir kızın masalı bu da görme engelli kızın masalıdır.

Görme engelli olan kız dünyaya geldiğinde aslında herkes o kadar çok sevinmiş ki ama bu sevinç çok uzun sürmemiş. Maalesef ki çocukta bir sıkıntı olduğu 1 yaş civarında ortaya çıkmış. Anne ve baba için bu durumu kabul etmek çok fazla zor olsa da zamanla artık bu durumu kabullenmişler. Çocukları görme engelli biriymiş.

İlk başta bu durumu saklamaya çalışmışlar kızı saklamaya çalışmışlar. Ama nihayetinde çocuk okul çağına gelmiş ve okula gitmeye başlamış. Okulda bazı çocuklar görme engelli kızla dalga geçiyorlarmış. Bu duruma kız çok üzülüyor ama kimseye bir şey demiyormuş Çünkü görmemesi kendi kusuru gibi geliyormuş ona…

Okulda bir gün arkadaşları yine görme engelli kızla dalga geçerken bu durumu görsel sanatlar öğretmeni Şahin hoca görmüş. Öğrencilere çok kızmış. Ve arkadaşın sadece bir engeli olduğunu dile getirmiş. Engeller kişilerin zihnindedir. Sizin yapmanız gereken vicdanlı merhametli olmaktır demiş. Hepinizin veya bir yakınınızın da böyle bir problemi olabileceği bundan kaynaklı olarak da kimsenin kimseyi ezmemesi gerektiğini vurgulamış.

Şahin hoca o günden sonra görme engelli kızla herkesten daha fazla ilgilenmeye başlamış. Çok garip olan bir durum varmış kız inanılmaz derecede güzel resimler yapıyormuş. Evet gözleri görmeyen neredeyse ressam gibi resimler yapan bir kız çocuğu bu neredeyse bir mucizeymiş. Şahin hoca tüm ayrıntıları ile birlikte ona yardım etmeye çalışıyor ve fırçayı ustaca kullanmasını sağlıyormuş. Mükemmel ötesi de ilerliyormuş.

Şahin hoca yine bir gün küçük kız ile resim yaparken aklına birden bire bu kızın ismini hiç bilmediği gelmiş. Çok da utanmış bu zamana kadar nasıl olur da hiç sormamış ve gözden kaçırmış bu durumu ismini sorduğunda ise diğer bir şoku yaşamış. Görme engelli kızın ismi renkmiş. Evet, renk göremediği ama hep çizebildiği kullandığı renkler… Şahin hoca o kızın elini hiç bırakmayarak onun sergi açmasına ve ressam olmasına olanak tanımış. Dünyaca tanınan bir ressam olmuş…

Görme Engelli Ressamın Masalı
Görme Engelli Ressamın Masalı

Görme Engelli Ressamın Konusu Nedir?

Görme engelli bir kızın yaşadığı hayattır.

Görme Engelli Ressam Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Görme engelli bireylere yeteri kadar şans verilirse onlarda kendilerini belli alanlarda yetiştirebilir.

Görme Engelli Ressam Masalından Çıkarılabilecek Olan Dersler Nelerdir?

Kimse ile dalga geçilmemesi ve insanlara fırsat verilmesi gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Tembel Traktör Masalı
Tembel Traktör Hikayesi
Tembel Köpeğin Sonu Hikayesi
Tembel Köpeğin Sonu Hikayesi
Sütçünün Kızı
Sütçünün Kızı Hikayesi
Arı ile Maymunun Hikayesi
Arı ile Maymunun Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.