2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarMasallarModern MasallarPrens ve Prenses MasallarıTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Gülmeyen Prenses

Gülmeyen prenses, Bir varmış bir yokmuş. Kaf dağının ardında hiç gülmeyen bir prenses yaşarmış. Bu prenses sürekli mutsuz ve asık suratlıymış Bugüne kadar onu kimse gülerken görmemiş. Ancak kimse neden gülmediğini de sormaya cesaret edemezmiş.

Kral ise ne yapsa ne denese ya da kimi getirse kızının gülmesini sağlayamamış. Her yolu denemiş ancak prenses hiçbirinde gülmemiş. Yüzünde tebessüm bile oluşmamış. Bir gün kral tüm halka haber salmış ve bir yarışma düzenleyeceğini bu yarışmada kızını güldürmeyi başaran kişiye hayatının sonuna kadar rahat yaşayabilecek kadar para vereceğini söylemiş.

Bunu duyan halk ise hemen hazırlıklara başlayıp yarışma için adını yazdırmış. Böyle günler geçmiş yarışmaya katılacak olanlar çeşitli eğlenceler veya komik hikayeler hazırlamışlar. Yarışma günü gelip çattığında ise herkes heyecanla sırasının gelmesini beklemiş ve prensese güldürebilmek için hazırladığı gösteriyi sunmuş. ancak yarışma ilerledikçe prensesin hiç kimseye güvenmediğini ve hiçbir gösteriye tebessüm dahi etmediğini gören sıradaki yarışmacıların umudu iyice kırılmış.

Herkes gösterisini yapmış ancak prensesi güldürebilmek iyi başaramamış. Son kişiye sıra geldiğinde ise bu kişi de gösterisini yapmış ancak prensesi yine güldürebilmeği başaramamış. kral kızının bu yarışmada da hiç gülmediğini görünce oldukça üzülmüş.

Bu sırada birden içeriye arkasında kendisini kovalayan bir cüce ile genç bir delikanlı girmiş. Bu durumda kendisini kovalayan cüceden kaçan delikanlı hemen kralın arkasına saklanmış. Kimse ne olduğunu anlamamış ve herkes gencin yaptığı harekete şaşkınlıkla bakakalmış.

İlgili Makaleler

Bu sırada ise kralın arka tarafından kahkahalar yükselmeye başlamış. Kral şaşkın gözlerle kimin bu duruma gülmeye cesaret ettiğini merak edip arkasına doğru bakmış. Ancak gördüğü manzara karşısında bir kez daha şaşıran kral kızının güldüğünü görünce gözyaşlarını tutamamış.

Yaşadığı bu rezil olayı çoktan unutan kral hemen kızının yanına giderek ona sarılmış. Ancak tüm izleyenlerin kahkahayla izlediği birçok gösteriye gülmeyen kızının bu duruma neden güldüğünü anlayamamış.

Prenses bir süre daha kahkaha attıktan sonra susmuş ve babasının sorgulayan gözlerine bakarak cevap vermiş. “Babacığım şu anda bu kadar gösterinin içerisinden gülmeye değer hiçbir gösteriyi seçmemiş olup bu duruma neden güldüğümü merak ediyor olabilirsiniz” demiş.

Daha sonra sözlerine devam ederek “bugün buraya gelen herkes hayatı boyunca rahat yaşamayı istediğinden birçok komik gösteri hazırlamış ancak hiçbirinin gerçek niyeti beni güldürmek değildi. Ancak bu genç buraya kendisini kovalayan cüceden korunmak için gelerek kimsenin cesaret edemeyeceği şekilde arkanıza saklandı” demiş. Daha sonra konuşmasına devam etmiş ve “işte burada gerçekten samimiyet vardı gencin asıl niyeti beni güldürmek değil kendisini korumaktı ancak yaşanan bu durum oldukça komikti” demiş.

Kral duydukları karşısında bir kez daha şok olduktan sonra delikanlıya dönerek “benden ne istiyorsan vereceğim genç adam sen kızımı güldürmeyi başardın” demiş. Genç ise yaşananlar karşısında ne olduğunu anlamaz bakışlarla krala bakmış ve “kralım bugün buraya kızınızı güldürmek için yarışmaya katılmaya gelmedim ancak bana bir iyilik yapmak istiyorsanız peşimdeki bu cümleden beni kurtarın” demiş.

Kral derhal muhafızlarına cüceyi buradan çok uzaklara götürmeleri için emir vermiş ve genci peşindeki cüceden kurtarmış. Daha sonra ise bu gence hayatının sonuna kadar rahat yaşayabileceği bir hayat sunmak yerine kızıyla evlendirmeye karar vermiş.

 

Gülmeyen Prenses
Gülmeyen Prenses

Gülmeyen Prenses Masalının Konusu Nedir?

Gülmeyen Prenses masalının konusu hayatı boyunca hiç gülmemiş prensesi güldürebilme için babasının düzenlediği yarışma ve bu yarışmanın sonunda peşindeki cüceden kaçan gencin prensesi güldürebilmeyi başarmasıdır.

Gülmeyen Prenses Masalının Ana Fikri Nedir?

Gülmeyen Prenses masalının ana fikri ise prensesin yapılan yarışmada gülmeye değer bir durum olmadığı buradaki insanların sadece kendi çıkarları için gösteri hazırlamalarıdır.

Gülmeyen Prenses Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Gülmeyen Prenses Masalından Çıkartılabilecek Dersler ise birisi için bir şey yapacağımız zaman kendi çıkarlarımız yerine onu düşündüğümüz için yapmamız gerektiğidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!