Kıssadan Hisse

Habibin Tövbesi

Habibin Tövbesi
Habibin Tövbesi

Habibin Tövbesi

Bazen ebedi saadetimiz için Allah bahaneler halkeder. Sonra da o bahanelerle bizi kendi ipine sarılmamızı sağlar. Çoğu zaman o bahaneler bile unutulur da, onun yoluna can baş koyanlar, herşeyiyle ona yönelenler asla unutulmaz. İşte buna bir misal Hasan’ı Basri Hazretlerinin talebelerinden,

Habibi Acemi Hazretleri önceleri çok zengin birisiydi. Tefecilik yapar, faizle para verirdi. Bir gün evinde tam yemek yiyeceği sırada kapıya bir dilenci geldi ve Allah rızası için bir sadaka dedi. Habib onun yüzüne bile bakmadan kapıyı kapattı, o fakiri mahzun edip geri çevirdi. Kendisi iştahla sofraya döndüğünde yemek kabının içindeki yemeğin, kana dönüştüğünü gördü.

Bu hadise karşısında dehşete kapıldı, yüreğini bir korkudur sardı, durduğu yerde duramaz hale geldi. Bir cuma günü aklında bu yaşadıkları, Hasan’ı Basri Hazretlerinin evinin yolunu tutu. Yolda giderken oyun oynayan çocuklar Habibi Acemi’yi görünce kaçışmaya başladılar, bir yandan da şöyle diyorlardı.

Kaçın kaçın tefeci Habib geliyor. Ayağından kalkan toz bizim üzerimize bulaşırsa bizde onun gibi bedbaht oluruz. Çocukların bu sözleri ona ağır geldi, yüreğini burktu. Yol boyunca ağlaya ağlaya Hasan’ı Basri Hazretlerinin meclisine varıp, elini öptü. Huzurunda tövbekar oldu, o da habibi kendi talebeleri arasına kabul etti.

Hasan’ı Basri Hazretlerinin yanından ayrılıp evine dönerken, kendisine borcu olanlar onu  görünce, alacakları talep eder korkusuyla kaçışmak, ondan uzaklaşmak istediler. Yeni tövbe etmiş olan Habibi Acemi bu vaziyeti anlayınca:

İlgili Makaleler

-Kaçmayın, bu gün asıl benim sizden kaçmam lazım dedi ve kimden ne alacağı varsa, hepsini bağışladığını ilan etti. Bir zaman sonra onun bu hali dilden dile dolaşır oldu. Yine bir gün yolda çocuklara tesadüf etti, çocukların yanından geçerken çocuklar bu sefer birbirlerine şöyle seslenmekteydi:

-Kaçın kaçın tövbekar Habib geliyor üzerine bize toz bulaşmasın, bizden ona eziyet erişirse Allah’a asi olmuş oluruz diyerek kaçıştılar. Habib bu sözleri duyunca çok duygulandı. gözlerinde yaşlar mutlulukla sızlayarak:

-Yarabbi sana sonsuz hamdı senalar olsun ki, bir tövbemle isimi mi kötüler arasından çıkarıp, iyiler arasına yazdırdın diyerek Allah’a şükretti.

HikayelerHikaye Oku5 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!