1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaKomik Hikayeler

Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Altetti

Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Altetti
Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Altetti

Akıllı Hoca Fıkrası

Akşehir’e yabancı ülkeden bir bilgin gelir. Şehrin en bilgili kişisiyle tartışmak istediğini söyler. Nasreddin Hoca’yı çağırırlar. Yabancı bilgin, değnekle yere bir daire çizer. Hoca, değneği alıp bu daireyi ortadan ikiye böler. Adam, Hoca’nın çizdiğine dik bir çizgi daha çeker, daire böylece dörde bölünmüş olur. Hoca, dairenin üç bölümünü alır gibi yapar, dördüncü bölümü karşısındakine verir gibi işarette bulunur. Yabancı bilgin, parmaklarını bir araya getirerek, elini yere doğru sallar. Hoca, bunun tam tersini yapar. Tartışma sona erince, yabancı bilgin şu açıklamayı yapar:

– Sizin Hoca çok yaman! Dünyanın yuvarlak olduğunu gösterdim, “ortasında Ekvator var” dedi. Dörde böldüm, “dörtte üçü su, dörtte bir kara” dedi, “Yağmur neden yağar?” dedim. “sular buharlaşınca göğe yükselip bulut olur, sonra da yağmura dönüşür” cevabını verdi.

Akşehirliler yabancı bilginin bu açıklamasını dinledikten sonra, Hoca’ya da sormuşlar tartışmanın anlamını. Hoca ise şu açıklamayı yapmış.

– Obur herif, “bir tepsi baklava olsa” dedi. “Tek başına yiyemezsin, yarısı benim” dedim. “Dörde bölsek ne yaparsın?” dedi, “dörtte üçün yerim” dedim. “Üstüne ceviz, fıstık filan eksek. dedi. İyi olur ama, küllü ateşte olmaz, hart ateş gerek” dedim. Alt olup gitti.

Uyku MasallarıTürkçe Masallar1 Yaş Hikayeleri

İlgili Makaleler
YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!