Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Altetti Hikayesi

Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Altetti

Abone Ol google news
Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Altetti
Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Altetti

Akıllı Hoca Fıkrası

Akşehir’e yabancı ülkeden bir bilgin gelir. Şehrin en bilgili kişisiyle tartışmak istediğini söyler. Nasreddin Hoca’yı çağırırlar. Yabancı bilgin, değnekle yere bir daire çizer. Hoca, değneği alıp bu daireyi ortadan ikiye böler. Adam, Hoca’nın çizdiğine dik bir çizgi daha çeker, daire böylece dörde bölünmüş olur. Hoca, dairenin üç bölümünü alır gibi yapar, dördüncü bölümü karşısındakine verir gibi işarette bulunur. Yabancı bilgin, parmaklarını bir araya getirerek, elini yere doğru sallar. Hoca, bunun tam tersini yapar. Tartışma sona erince, yabancı bilgin şu açıklamayı yapar:

– Sizin Hoca çok yaman! Dünyanın yuvarlak olduğunu gösterdim, “ortasında Ekvator var” dedi. Dörde böldüm, “dörtte üçü su, dörtte bir kara” dedi, “Yağmur neden yağar?” dedim. “sular buharlaşınca göğe yükselip bulut olur, sonra da yağmura dönüşür” cevabını verdi.

Akşehirliler yabancı bilginin bu açıklamasını dinledikten sonra, Hoca’ya da sormuşlar tartışmanın anlamını. Hoca ise şu açıklamayı yapmış.

– Obur herif, “bir tepsi baklava olsa” dedi. “Tek başına yiyemezsin, yarısı benim” dedim. “Dörde bölsek ne yaparsın?” dedi, “dörtte üçün yerim” dedim. “Üstüne ceviz, fıstık filan eksek. dedi. İyi olur ama, küllü ateşte olmaz, hart ateş gerek” dedim. Alt olup gitti.

Uyku MasallarıTürkçe Masallar1 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Tavşan ve Arkadaşları
Tavşan ve Arkadaşları Hikayesi
Kuyruksuz Tilki
Kuyruksuz Tilki Hikayesi
Kanatlı Kediler Masalı
Kanatlı Kediler Hikayesi
Su Perisi Masalı
Su Perisi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.