Hoşaf Hikayesi

Hoşaf Masalı

Abone Ol google news

Hoşaf masalı çocuklarınıza yatmadan önce okuyabileceğiniz masallardan bir tanesidir. Eğer uyuma sürecine yardımcı olmak istiyorsanız, yatırdıktan sonra güzel bir şekilde anlatabilirsiniz. Bunun dışında ders almasını istiyorsanız da okuyabilirsiniz.

Hoşaf Masalı Oku

Hoşaf masalı küçük ve şirin bir kasabada, küçücük evlerinde yaşayan Ahmet ve Hanım isminde bir çift ile geçer.

Hanım, çok iyi yürekli ve cömert bir insanmış. Eşi Ahmet de iyi olmasına karşılık daha cimri bir karakteri varmış. Sabah erken saatlerde kalkarak işe gider, gece geç saatlere kadar sürekli çalışırmış. Böylece kazandığı parayı da sürekli biriktirirmiş.

Böylece haftada bir kere kuyumcuya gider, elde ettiği tüm parasıyla altın alırmış. Ancak bunları eşinden ayrı, gizli bir yerde saklarmış. Cebinde ise yalnızca en temel gereksinimleri karşılayacak kadar para bırakırmış. Eşine de günlük olarak bir kısım para bırakır, ancak temel ihtiyaçlar dışında harcamaması için de uyarırmış.

 

Hoşaf Masalı
Hoşaf Masalı

Eşi de öncelikle mutfak ihtiyaçlarını gidermek için yiyecek almakta, ardından da mahallelerinde bulunan insanlara dağıtırmış. Ancak Hoşaf masalı böyle devam ederken, bir gün Ahmet kasabada bir eve hırsız girdiğini görmüş. Endişeyle eve giderek altınları sakladığı yeri aramaya başlamış. Eşi de onu bu sırada görerek, tenceredeki sarı şeylerin ne olduğunu sormuş. Çünkü daha önce hiç altın görmemiş.

Ancak kocası söylemek yerine onları özel kuru kayısı olduğunu söylemiş. Ramazan ayında hoşafları sevdiğini, iyice kuruması ve lezzetli olması için güneş görmeyen, kapalı bir yerde saklaması gerektiğini anlatmış.

Eşi rafın üzerine indirmesini, evde kimsenin olmadığını söylese de Ahmet güzel bir yer bulduğunu söylemiş ve eşine acıktığını sofra hazırlamasını söyleyerek onu uzaklaştırmış. Eşi gittiği zaman Ahmet tencereyi alarak, yatak odasındaki kanepenin altına koymuş.

Hoşaf masalı böyle devam ederken, Ahmet bey altınlarını arttırmaya devam etmiş. Böylece günler sürerken, Ramazan gelmiş. Orucun ortalarına doğru Ahmet eşine para vererek hoşaf yapmasını istemiş. Böylece kadın kuru üzüm ve kayısı almak için dışarı çıkmaya hazırlanmış. Ancak eşinin daha önceden söylediği özel kayısılar aklına gelmiş ve bu nedenle sadece biraz kuru üzüm almış.

Ardından kanepe altındaki altınları alarak tencere içine atmış, kuru üzüm ve şekerle bir hoşaf yapmış. Yine bir kısmını ayırıp kalanını fakirlere dağıtmış. Ahmet eve dönerken herkes sevinçle ona dua etmekte, teşekkür etmekteymiş.

Ahmet bunu anlamadan selam vermiş ve evine gitmiş. Hoşaf sofraya gördüğünde altınları görünce şaşırmış ve ne yaptığını sormuş. Eşi anlatınca ve komşularının dualarını da hatırlayınca bir şey dememiş, altınlarını bozdurarak mahalledeki fakirlere dağıtmış.

 

Hoşaf Masalı
Hoşaf Masalı

Hoşaf Masalının Konusu Nedir?

Hoşaf masalı ana konu olarak Ahmet’in cimri olmasını, çok çalışıp para biriktirmesini ve bunları eşinden ayrı bir şekilde saklamasını, bunun sonucunda olanları anlatmaktadır.

Hoşaf Masalının Ana Fikri Nedir?

Hoşaf masalı cimriliğin ve yalanın kötü olduğunu, bu nedenle dürüst ve cömert olunması gerektiğini işlemektedir.

Hoşaf Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Yalan söylemek ve cimri olmak kötü bir davranıştır. Bu nedenle etrafımızı incelemeli, yardıma ihtiyacı olan kişilere yapabildiğimiz kadar destek olmalıyız. İnsanlara yalan söylememeli, her zaman dürüst olmalıyız.


Benzer İçerikler

Tonton ve Arkadaşları
Tonton ve Arkadaşları Hikayesi
Kraliçe Arı Masalı
Kraliçe Arı Hikayesi
Çiçeklerin Prensesi
Çiçeklerin Prensesi Hikayesi
Yunus Balığı Masalı
Yunus Balığı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.