Hz İshak Peygamber Hikaye

Hz İshak Peygamberin Hayatı

Abone Ol google news
Hz İshak Peygamberin Hayatı
Hz İshak Peygamberin Hayatı

Hz. İshak Kimdir

Hz Lut, Hz İbrahim’in kardeşinin olduğuydu. Hz İbrahim’le beraber Babil’den hicret etmişti. Daha sonra kendisine peygamberlik görevi verilmiş. Şam yakınlarındaki Sedom şehrine gönderilmişti.

Sedom halkı ahlaken düşük kimselerdi. Hazreti Lut onları bu ahlaki sefaletten kurtarmak için çok uğraştı. Fakat onlara düzeltmeyi başaramadı. Sedom halkının her geçen gün ahlaksızlık isyan ve sapıklıkları artıyor. Hazreti Lut’u dinlemeye hiç mi hiç yanaşmıyorlardı.

Nihayet Allah onları hak ettikleri cezaya çaptırmayı diledi. Bu iş için üç meleği görevledirdi. Bu melekler Cerail, Mikail, İsrafildi. Bu üç melek yakışıklı delikanlılar görüntüsü içinde önce İbrahim Aleyhisselam’a uğrayacaklardı. Ona hanımı Sare’den İshak adında bir oğlu olacağını müjdeleyeceklerdi. Bu ziyaretten sonra Lut kavmine gidip onları yerle bir edeceklerdi.

Hz. İbrahim misafire ikramı çok severdi. Evinden geleni gideni hiç eksik olmazdı. Misafir gelmediği zamanlar kendisi çarşıya çıkar, ikram edecek kimse arardı. Günlerdir Hz İbrahim’e kimse uğramamıştı.

Hasretle misafir gözlediği bir günde melekler çıka geldiler. Hz. İbrahim’e selam vererek yanına yaklaştılar. Hz İbrahim onları tanıyamadı. Bu yüzden olsun selamlarına Allah’ın selamı üzerinize olsun ey tanımadığım kimseler diyerek karşılık verdi. Misafirler Hz. İbrahim’in yüzüne aşina olmayan kişilerdi. Kılık, kıyafetleri de ora halkından çok farklıydı. Bu yüzden selam alırken onları tanımadığını belirtmiş, kendilerini tanıtmalarını nazikçe istemişti.

Hz. İbrahim misafirlerini derhal güzel bir yere oturttu. Onlara kibar ve nazik davranıyor. Memnun etmek için elinden gelen her şeyi yapıyordu. Bir yandan da sokakları hazırlıklarına başlamıştır.

Evde önceden pişirilmiş dana kebabı vardı. Hz İbrahim bu yemeği tepsinin içinde yağları damlayarak getirdi. Misafirlerden önüne koydu buyurun yiyin dedi. Fakat misafirler yemeye yanaşmadılar. Hz İbrahim  utanıyor, çekiniyorlar zannıyla tekrar onların yemeklerini yine çekildiklerini görünce şüphelenmeye başladı. Bunların niçin yemiyorlardı. Fena bir niyetleri olmasın diye düşündü. Melekler Hz. İbrahim’in endişelendiğini hissetmişlerdi. Bizden korkma ey İbrahim biz korkulacak kimseler değiliz. İnsan görüntüsüne girmiş melekleriz, sana hayırlı bir müjde ile geldik. Yakında ilim sahibi ve erdemli bir oğlun olacak adını İshak koyacaksın. Artık mesele anlaşılmış misafirlerin yemek yememe   sebebi ortaya çıkmıştı. Meleklerin verdiği müjde  Hz. İbrahim’in  hayretine giderken  Hz. Sare’yi şaşırtmıştı.

Elinde olmadan  bir çığlık atmış ağzından, çocuğum mu olacak sözleri dökülmüştü sonradan meleklere dönerek, ben artık iyice yaşlandım kocam da benim gibi yaşlıdır. Sizse çocuğumun olacağını söylüyorsunuz demişti.

Melekler hem Hz Sare’nin heyecanını yatıştırmak hem de Hz İbrahim’in merakını gidermek maksadıyla şu açıklamayı yaptılar:

Ey Sare,Ey İbrahim siz bu işe bu kadar hayret etmeyin yaşlandık diye ümitsiz olmayın. Biz verdiğimiz haberi kendimizden söylemiyoruz. Rabbimizin bize söylediklerini size bildiriyoruz. O halde haberin doğruluğun da şüpheniz olmasın. Allah’ın rahmet ve bereketi geçmişte üzerinize olduğu gibi bundan sonra da olacaktır. Bu açıklamaya Hz. İbrahim’in cevabı: Rabbimin rahmetinden inkar ve sapıklık içinde olanlardan başka kim ümit keser. Biz Allah’ın rahmetinden her zaman ümitliyiz. Hayretimiz böyle bir halin bugüne kadar görülmemiş olmasından dolayıdır şeklinde oldu. Meleklerin verdiği müjdenin şokundan sonra Hz. İbrahim şu soruyu sordu.

Ey Allah’ın elçileri buraya gelmetekiasıl hedefiniz sadece bu müjdeyi vermek midir yoksa Allah’ın size verdiği başka görevinizde var mı?

Melekler bunun üzerine asıl geliş gayelerini anlatılar. Biz ahitten çıkan ahlaksızlık da çok ileri giderek insanın yaratılışına aykırı işler yapan günahkar bir toplumu yerle bir etmek için geldik buraya dediler. Hz İbrahim bu kavmin hangi kavim olduğunu sordu. Melekler yok edilecek toplumun sedonlular olduğunu söylediler. Hz. İbrahim bu haber üzerine telaşlandı O kavmin içinde Lut’da var.

O Allah’ın samimi bir kuludur. Onu da mı yok edeceksiniz diye sordu. Melekler cevaben biz bu beldede bulunanları iyi biliriz. Elbette Lut ve ona inananlar bu kötü sondan kurtulacaktır. Ancak Lut’un hanımı bundan istisnadır. Lut’a karşı çıkmış kavminin yaptıklarını benimser olmuştur. Bu yüzden o da onlarla yok edilecektir dediler.

Hz. İbrahim ir yandan Lut’un ve ona bağlanmış müminlerin kurtulacağına seviniyor. Diğer yandan da yok edilecek insanları düşünüyordu. Keşke Lut kavmine biraz daha süre tanınsaydı. Başlarına gelecek azap bir müddet geciktirilseydi. Bakarsın onlar hatalarını anlar, ıslah olurlardı. Hz İbrahim içinden geçirdiği bu duyguları meleklere de açtı. Onlardan Lut kavmine son bir fırsat daha vermelerini istedi. Ne var ki Lut Kavmi’nin halini Hz İbrahim’in yakından bilmiyordu. Onların artık yola gelmeleri imkansız olduğundan ve çirkin eğlenmeleri ile azabı hak ettiklerinden habersizdi. Melekler ona bu durumu anlattılar ve istenilen artık geçersiz olduğunu söylediler. Zaten o sırada cenabı haktan ilanı var giriyor. Hz İbrahim’e gerekli uyarıyı yapıyordu.

En İbrahim Lut Kavmi hakkında azabı geciktirme isteğinden vazgeç. Sen onların halinin yakından bilmiyorsun. Artık onların ıslahını beklemekte fayda yok, başlarına gelecek azabı hiçbir şey geri çevrilecektir. Melekler vazifelerini yapmışlardı. Lut kavmine gitmek üzere Hz İbrahim’in yanından ayrıldılar. Meleklerin haber verdiğin gibi Hz İbrahim’in Sare’denbir oğlu dünyaya geldi adını İshak koydular.

Hz. İshak‘ın doğumu üzerine Hz İbrahim Allah’a şöyle dua etti. İhtiyarlığımla beraber bana İsmail ve İshak’ ı veren Allah’a hamdolsun. Muhakkak rabbim bütün duaları işitir, kalpten geçen ince arzu ve istekleri bilir. Yarab beni ve neslimi namaz ibadetinde devamlı kıl duanızı kabul eyle. Hz. İbrahim’in vefatından sonra Cenabı Hak Hz İsa Keşan ve Filistin halkına peygamber yaptı. İshak peygamber babasına çok benzerdi onu çoğu zaman babasından ayıramazlardı.

Hz. İshak’ın İys ve Yakup adlarında iki erkek çocukları olmuştu. Bunlardan İys’ın neslinden hükümdar çıkmış. Yakup’un neslinden de peygamber gelmiştir. Hz İshak 160 yaşında vefat etti. Vefatı üzerine babasının yanına defne olundu.

En Güzel MasallarEn Güzel Hikayeler6 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Hz Musa ve Allah'la Konuşan Kadın
Hz Musa ve Allah’la Konuşan Kadın Hikayesi
Hud Peygamberin Kavmiyle Mücadelesi
Hud Peygamberin Kavmiyle Mücadelesi Hikayesi
Eyyub Peygamberin Hayatından Alınacak Dersler
Eyyub Peygamberin Hayatından Alınacak Dersler Hikayesi
Ağlatan Aşk Hikayesi
Ağlatan Aşk Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.