İki Güvercin Hikayesi

İki Güvercin Hikayesi

Abone Ol google news
İki Güvercin Hikayesi
İki Güvercin Hikayesi

Güvercin Tek Başına Kaçtı!

Bir zaman, can ciğer dost iki güvercin varmış. Bunlar aynı zamanda doğup büyümüşler, çocukluklarını doyasıya yaşamışlar. En güzel oyunları oynamışlar, yıllarca içtikleri su bile ayrı gitmemiş. Bir gün, güvercinlerden biri, hep aynı yerleri görmekten bıkmış. Canı sıkılmaya başlamış. Başka ülkelere gitmeye karar vermiş.


-Niçin başka yerlere gitmek istiyorsun? Çok güzel bir vatanımız var. Gökyüzü masmavi, yeryüzü yemyeşil. Ayrılık çok zor, beni bırakıp gitme. Tabi sana göre hava hoş, yeni memleketler göreceksin, yeni maceralara atılacaksın. Yeni yeni güvercinler tanıyıp, onlarla arkadaşlık edecesin. Peki, ben ne yapacağım?

Ben, senin ayrılığına dayanamam. Hem, tek başına yapacağın yolculuğu kolay sanma. Karşılaşacağın güçlükleri ve yaşayacağın tehlikeleri düşün! Acele etme, hiç değilse baharı bekle. Bu karda kışta ne yapacaksın? Hep aklıma kötü şeyler geliyor. Yırtıcı kuşlar var, onlar sana zarar verebilir. Dışarıda yağmur yağsa ne hallere düşersin? Yiyecek, yatacak yer bulabilir misin, demiş.  Bu sözler üzerine başında kavak yelleri esen güvercin biraz düşünmüş. Çok tasalanmış, kalbi sızlamış. Ama o bir kere kararını vermiş, gitmese içi rahat etmezmiş.

-Üzülme, sakın ağlama, çabuk dönerim. En çok üç gün gezer, sonra dönerim. Gördüklerimi sana anlatırım, sen de oraları gezmiş gibi olursun. Kim bilir, sana ne ilginç şeyler anlatacağım? Gün boyu beni dinlemek, ne kadar hoşuna gidecek? Gezmeyenin, dünyayı görmeyenin anlatacağı bir şeyi olmaz, demiş. İki güvercin, hüzünlü bir şekilde vedalaşmışlar. Yolcu güvercin, havalanmış ve gökyüzünde uçmaya başlamış. Dağları, taşları aşmış.

Bir süre sonra önüne kara bir bulut çıkmış.
Güvercin:
-Eyvah, ben şimdi ne yapacağım? Her an yolumu kaybedebilirim, demiş. Hemen kendine bir sığınak aramış, alçalmaya başlamış. Bir ağaç bulup oraya sığınmış ama fırtına, güvercini orada da yakalamış. Sağanak yağmur onu epeyce sıkıntıya sokmuş. Bir süre sonra fırtına dinmiş, sis gitmiş ve hava açılmış.

Güneş çıkmış. Güvercin, yağmurdan sırılsıklam olan kanatlarını kurutmak için uçmaya başlamış. Kanatları kurudukça daha rahat uçuyormuş. Aşağıda ıssız bir tarla görmüş. Biraz da yorulduğunu hissederek tarlaya inmeye karar vermiş. Güvercin, tarlaya inmek için alçalmaya başlamış.

Bakmış ki yerde buğday taneleri var. Bir güvercin de sakin sakin orada yemleniyor. Gezgin güvercin:
-Aman ne güzel! Bir arkadaştan ayrıldım ama yeni bir arkadaş buldum, diye söylenmiş. Yerdeki güvercinin yanına konar konmaz tuzağa düştüğünü anlamış.

Meğer buğday taneleri, tuzağı örtmüş. Tuzağın içindeki güvercin de ayaklarından bağlıymış. O da tuzağın bir parçasıymış. Buğday tanelerinin altında tuzak ilmekleri varmış. Neyse ki ipler eskimiş, güvercin zor da olsa onları gagasıyla koparmış. Tabi ki bu sırada epeyce hırpalanmış, yorulmuş. Üzerindeki ip parçalarıyla gökyüzünde uçmaya başlamış. Henüz, ipleri üzerinden atmaya fırsat bile bulamamış. Zavallı güvercini bir şahin görmüş. Güvercin:


 -işte şimdi yandım! Bu şahinden kurtuluş yok, demiş. Bu sırada bulutların arasından bir kartal süzülmeye ve aşağı doğru inmeye başlamış. iki yırtıcı kuş, güvercini tutup yemek için kavga etmeye başlamışlar. Bunu fırsat bilen güvercin, can korkusuyla oradan kaçıp bir kulübenin çatısına konmuş. Gezgin güvercin, çatıda bir süre dinlenmiş. Sıkıntılarının sona erdiğini düşünmeye başlamış.

Güvercin, çatıda dinlenirken elinde sapanıyla yaramaz bir çocuk çıkıp gelmesin mi? Çocuk, güvercine sapanla taş atmaya başlamış. Taşlardan bazıları güvercine isabet etmiş; kanadı incinmiş, canını yakmış. Gezgin güvercin, canını dişine takmış ve oradan da uzaklaşmış. Hem uçuyor hem de kanadının acısıyla kıvranıyormuş.

Güvercin bir ormana girmiş, orada bir süre dinlenmiş. Acısı biraz hafifleyince tekrar hareket etmiş. Daha başka sıkıntılar yaşamamak  için evine dönmeye karar vermiş. Uzun bir yolculuktan sonra zor da olsa evine dönebilmiş, Dostu, gezgin güvercini sevinçle karşılamış. Hemen yarasını beresini temizleyip karnını güzelce doyurmuş. Gezgin güvercin, gezip gördüğü yerlerde yaşadıklarını arkadaşına anlatmış. Fakat bir daha tek başına uzaklara gitmemeye karar vermiş. Ama hep birlikte böyle bir yolculuk yapabileceklerini söylemiş.

Bebek MasallarıEğitici Masallar7 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Güzel Ülkem
Güzel Ülkem Hikayesi
Yorgan Gitti Kavga Bitti
Yorgan Gitti Kavga Bitti Hikayesi
Uçan Çocuk Masalı
Uçan Çocuk Hikayesi
Tarla Kuşu ve Yavruları
Tarla Kuşu ve Yavruları Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.