İki İnatçı Keçi Hikayesi

İki İnatçı Keçi Masalı Oku

Abone Ol google news
İki İnatçı Keçi Masalı Oku
İki İnatçı Keçi Masalı Oku

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde bir köylünün iki tane keçisi varmış. Bu iki keçi de birbirinden inatçı mı inatçıymış. İki inatçı keçi sürekli birbirinin zıt hareketlerini yaparmış. Kendi istedikleri olsun diye yapmayacakları şey yokmuş.

Bir gün bu iki inatçı keçi kırlara otlamaya gitmiş. Her tarafta lezzetli, yemyeşil çimenler varmış. İki inatçı keçi de bu çimenlerden yemek için can atıyormuş. Hemen kendilerine güzel bir yer aramaya başlamışlar. Bir tanesi ırmağın bir tarafındaki çimenleri, diğer keçi ise öteki taraftaki çimenleri yemeye başlamış.

Sonra bu iki keçide diğer taraftaki otlardan yemek istemiş. Çünkü o otlar kendilerine daha güzel gözükmeye başlamış. Arada ırmak olduğu için köprü üstünden geçmeleri gerekiyormuş. İkisi de köprüye doğru yol almış. Ancak o da ne? Köprü tek bir keçinin geçebileceği genişlikteymiş. Bu yüzden ikisi ayı anda geçemezmiş. Her ikisi de köprüye varınca köprünün ortasında buluşmuşlar. İnatçı keçilerin ikisi de diğer tarafa ilk geçen keçi olmak istemiş. Bu yüzden birbirlerinden yol istemeye başlamışlar.

Keçilerden gri renkli olanı “Önce ben geçeceğim” demiş. Beyaz renkli inatçı keçi ise “Hayır, neden ilk sen geçiyorsun? İlk ben geçeceğim.” demiş. İki inatçı keçi de istedikleri olmayınca iyice kızışmışlar. Köprü üzerinde birbirlerine doğru yürümüşler. Yine istedikleri yolu alamayınca geri geri gelip hızlıca birbirlerine toslamaya başlamışlar. Gri keçi “Hayır, ilk ben geçeceğim. Çünkü önce ben geldim.” diye bağırarak beyaz keçiye toslamaya doğru giderken köprü kırılarak ortada ikiye ayrılmış. Köprü kırılınca her iki keçi de ırmağa düşmüş ve ikisi de diğer tarafa geçememiş.

Sırılsıklam olan keçiler, yaptıkları hatayı anlamışlar. Birbirlerinden özür dilemişler. İki inatçı keçi de bundan sonra inatçı olmayacaklarına dair söz vermişler. Çünkü bu inadın onlara zarar verdiğini anlamışlar. Kıyıya geçip dinlenmiş kurulandıktan sonra o güzel yeşil çimenleri yemeye devam etmişler.

İki İnatçı Keçi Masalı Oku
İki İnatçı Keçi Masalı Oku

İki İnatçı Keçi Masal Özeti

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde iki keçi yaşarmış. Bu iki keçi çok ama çok inatçıymış. Bir gün bu iki inatçı keçi kırlara otlamaya gitmiş. Bu kırın ortasından geçen bir ırmak varmış. İki keçiden biri ırmağın bir tarafına diğeri öteki tarafta otlanıyormuş. Ancak ikisi de karşı tarafa geçmek istemiş.

Bir köprüde karşılaşmış iki inatçı keçi. Köprünün üzerinde karşılaşan bu iki keçi inatla önce geçmek istemiş. En son sinirlenen keçiler birbirine doğru koşarak toslamaya başlamışlar.

En sonunda köprü bu iki inatçı keçinin hareketlerine dayanamamış ve kırılmış. Her iki keçi de suya düşüp ıslanmış. Yaptıkları hareketin doğru olmadığını anlayan keçiler birbirinden özür dilemiş.

İki İnatçı Keçi Masalı Oku
İki İnatçı Keçi Masalı Oku

İki İnatçı Keçi ile İlgili Merak Edilen Sorular

  • İki İnatçı Keçi Ana Fikri Nedir?: İki inatçı keçi masalının ana fikri, inatlaşmak yerine bu sorunu konuşarak, anlaşarak çözmeliyiz. İnatçılık bazen mantıksızdır. Başımıza kötü şeyler getirebilir.
  • İki İnatçı Keçi yazarı kimdir?: İki inatçı keçi masalının yazarı, Fransa doğumlu tam adıyla Jean De La Fontaine’dir. Masal üzerinde La Fontaine masalları diye geçer.
  • İnatçı Keçi Ne Demek?: Halk arasında inatçı keçi deyimi, bu masaldan esinlenerek kullanılmaya başlanmıştır. Bir kişi dediği sözün arkasında inatla duruyorsa o kişiye halk arasında İnatçı Keçi denir.
  • İki İnatçı Keçi Masalı Gerçek mi?: La Fontaine masallarından olan İki İnatçı keçi masalı kurgusal bir yapıttır.
  • İnatçı Keçi Masalı Kaç Sayfa?: Küçük yaş grubunun okuduğu inatçı keçi masalı yaklaşık olarak 16 sayfalık kitapçıklardan oluşur. Kitapçıkların genelde resimli olması ve büyük yazı puntoları bu sayfa sayısını arttırmıştır.
  • La Fontaine Masalları Kaç Tanedir?: Yaklaşık 240 adet bulunan masal Jean De La Fontaine tarafından kaleme alınmıştır.

Kısa HikayelerKeloğlan Masalları4 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Fil Ailesi Masalı
Fil Ailesi Hikayesi
Kırk Yıllık Sirke Fıkrası
Kırk Yıllık Sirke Hikayesi
Rumpelstiltskin
Rumpelstiltskin Hikayesi
Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi
Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi

Yorumlar

  1. kerem says:

    seni cok seviyorum iyi uykular mustakbel karim 🤍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.