İnatçı Fil Yavrusu Hikayesi

İnatçı Fil Yavrusu Masalı

Abone Ol google news

Bu sefer anne fil “gel beraber dolaşalım’ demiş yavru file. Ancak yavru fil annesine de aynı şekilde yanıt vermiş. ‘Hayır ben sizinle dolaşmak istemiyorum.’ Demiş inatçı bir tavır ile. Bu sefer kardeşleri inatçı filin de kendileri ile gelmesi için şanslarını denemek istemişler. “Sen de bizimle çok eğleneceksin” demişler. Fakat yavru fil yine hayır cevabını vermiş. Artık aile yavru fili bir türlü ikna edemeyeceklerini anlamış. Bunun üzerine anne ve baba fil diğer çocuklarını da alarak dolaşmaya çıkmışlar. Yavru fil ise onlarla gitmemiş. Ailesi gittikten sonra da yavru fil kendi başına oyunlar oynamış ve şarkılar söylemiş. Ancak bir zaman sonra tek başına vakit geçirmekten de sıkılmış.

Etrafına baktığında ailesini de görememiş. Ailesini göremeyince daha da çok canı sıkılmış. Oyunlar oynasa da tek başına olmak yavru filin farklı şeyler düşünmesine neden olmuş. Artık yalnızlıktan o kadar sıkılmış ki artık fil olmak istemediğine karar vermiş. ‘Ben küçük bir fil olmak istemiyorum artık. Küçük fil olmak çok kötü bir şeymiş.’ Diye söyleniyormuş. Bir yandan da kendine sorular soruyormuş. ‘Küçük fil olmayacaksam o zaman ne olabilirim?’ demiş. Bu sorular aklını kurcalarken bir yandan da çevresine bakınıyormuş.

İnatçı Fil Yavrusu Masalı
İnatçı Fil Yavrusu Masalı

Birden etrafında zıplaya, zıplaya gezen bir ceylana gözleri takılmış. Ceylan o kadar güzelmiş ki. Üzerinde ki benekleri, iri gözleri ve sevimli halleri ile yavru filin çok hoşuna gitmiş. Zıplayarak gezmesi de ayrıca çok eğlenceli görünmüş. Hemen kararını vermiş ve ‘ben de ceylan olmak istiyorum’ demiş. Kendisi de aynı ceylan gibi zıplayarak gezmeye başlamış. Ancak ceylanın ayakları çok zarif ve incecikmiş. Çok rahat bir şekilde zıplayabiliyormuş. Fakat kendisinin bacakları hem kalın hem de ağırmış. Zıplarken zorlanmaya başlamış. Bir zıplamış, iki zıplamış. Sonra yine kendi kendine konuşmaya karar vermiş. “Yok, yok ceylan olmak da o kadar eğlenceli değilmiş” demiş. Yine canı sıkkın bir şekilde etrafta bakınıyormuş. Kendi kendine ne olabileceğini düşünürken aklına bir fikir daha gelmiş.

O zaman ben de maymun olurum diye düşünmüş. Maymunların hayatı da ona çok eğlenceli görünmüş. Daldan dala atlıyorlar, birbirileri ile oynuyorlar hem ağaç üstlerinde geziyorlarmış. Bunu gören minik fil yavrusu kendini bir maymun gibi hayal etmiş. Kendi kendine tamam demiş ben ancak bir maymun olabilirim demiş. Hemen ormanın içinde yaşayan maymunların olduğu yere gitmiş. Ağaçların üzerinde oynayan maymunlara seslenerek ‘ben de artık sizin gibi bir maymunum’ demiş. Hemen tüm maymunlar küçük filin yanına aşağıya inmişler. Üzerine çıkanlar olmuş, kulaklarını çekiştirenler olmuş. Bazıları da kulaklarına asılmış. Bazısı da kafasına Hindistan cevizi atmış. Yaramaz fil kendini o maymunların arasından çok zor bir şekilde kurtarmış. Onlar gibi olamayacağına da karar vermiş. Yine ne olacağını düşünmeye başlamış. Ne olmak istese hep bir engel çıkıyormuş. Bunun üzerine yolda yürürken rengârenk bir papağan ile karşılaşmış.

Papağan bir ağaçtan havalanıp bir başka ağaca konuyormuş. Renkleri ise büyüleyiciymiş. Kanatlarını açtığında süzülüşü fil yavrusunun çok hoşuna gitmiş. Hemen aklına bir fikir gelmiş. ‘İşte! Ben de bir papağan olmak istiyorum’ demiş. Hemen papağanın yanına gitmiş. ‘Papağan kardeş ben de papağan olmak istiyorum. Acaba sen bana uçmayı öğretir misi’ diye sormuş. Papağan diğer hayvanlardan daha vicdanlı çıkmış ve yavru file uçmayı öğretebileceğini söylemiş.

İkisi birlikte yola koyulmuşlar. Göl kıyısında bulunan bir dik yamacın kenarına kadar gitmişler. Papağan ‘haydi uçalım o zaman birlikte’ demiş. Papağan çok güzel bir şekilde semalarda süzülürken yavru fil de kendini birden boşluğa bırakmış. Ama papağan gibi güzel bir şekilde uçmak yerine yamaç aşağı paldır küldür yuvarlanmış. Derken kafa üstü göle çakılmış. Suyun içerisinde bir de çamura saplanmış. Kendini hem çamurdan hem de sudan kurtarmaya çalışırken o kadar çok korkmuş ki birden ne yapacağını şaşırmış. Güçlükle hemen karaya çıkmaya çalışmış. Karaya çıktığında da üzerinde bir sürü çamur varmış ve ağrımadık yeri yokmuş. En sonunda kendi durumunu kabullenmiş ve ‘en iyisi ben bir fil yavrusu olarak kalayım’ demiş. Sonra da ailesini aramaya başlamış. Onlarla vakit geçirmek ona daha çok cazip gelmiş. İnatçı fil yavrusu hikâyesi de burada sona ermiş.

İnatçı Fil Yavrusu Masalı Özeti

İnatçı fil yavrusu hikayesi oku çocuklara ve yetişkinlere çok güzel mesajlar veren bir masaldır. Afrika’nın kimsenin bilmediği ormanlarının derinliklerinde bir yerlerde çok mutlu bir fil ailesi yaşarmış. Bu fil ailesi o kadar mutluymuş ki yavruları ile birlikte zaman geçirmekten büyük bir keyif alırlarmış. Ancak bu ailenin bir de ele avuca sığmaz bir yavruları varmış. Havanın çok güzel olduğu bir gün anne ve baba fil yavrularına hadi dolaşmaya gidelim demişler. Ancak yavru fil ailesine katılmak istememiş. Annesi ve babası ayrı ısrar etmişler gitmek istememiş. Sonra kardeşleri de gelmesini istemiş. Onlara da hayır cevabını vermiş. Aile de ikna edemeyeceklerini anlayınca yavru fili evde bırakarak kendileri gezmeye gitmişler.

Yavru fil yavrusu da inatçı olduğundan onlarla gitmemiş ve evde kalmış. Tek başına oyunlar oynamaya başlamış. Yavru fil yavrusu çok inatçı olduğundan bir türlü ailesinin arkasından da gitmemiş. Ancak biraz oynadıktan sonra canı sıkılmaya başlamış. Ailesi de hemen gelmemişler. Sağına bakmış soluna bakmış ve artık yavru bir fil olmak istemediğine karar vermiş. Ne olmak istediğini düşünürken birden yolda zıplayan bir ceylan görmüş. Ceylanın güzelliği ve zıplamasından çok etkilenen inatçı yavru fil hemen bir yavru ceylan olmaya karar vermiş. Hemen ceylanın arkasına takılmış ve ceylan gibi zıplamaya başlamış. Ancak kendi bacakları ceylanın bacakları gibi ince ve çevik değilmiş. Ceylan gibi kolaylıkla zıplayamamış. Ceylan olamayacağına karar veren fil yavrusu çevrede gezinmeye başlamış. Bu sefer de maymunları fark etmiş. Kolayca daldan dala atlıyorlar, etraflarında oyunlar oynuyorlar ve çok fazla eğleniyorlarmış. Bu sefer de bir maymun olmak istemiş. Ancak işler kendisinin hesapladığı gibi de gitmemiş.

Maymun olmak için hemen maymun ailesinin yanına gitmiş ve isteğini söylemiş. Diğer maymunlar da hemen yanına inmişler. Yavru fili çok merak etmişler. Fil yavrusunun kulağını çekmişler, kuyruğu ile oynamışlar, üzerine binmişler. Yapmadıklarını bırakmadıkları için yavru fil hemen oracıktan kaçmış. Kendini zar zor başka bir yere atmış ve bir maymun olmak istemediğine de karar vermiş. Yine kararsız bir şekilde düşünürken bu sefer de papağan görmüş. Papağan öyle güzel uçuyor öyle güzel süzülüyormuş ki kararını vermiş. Hemen papağanın yanına gitmiş ve papağan kardeş bana senin gibi uçmayı öğretir misin diye sormuş. Papağan da diğer hayvanlardan daha insaflıymış. Tabi ki öğretirim demiş ve yavru fil ile birlikte yol almaya başlamışlar. Papağan uçarak, yavru fil de yürüyerek göl kenarına gitmişler. Burada çok yüksek bir tepe varmış. Aşağıda da göl bulunuyormuş. Papağan haydi uçalım demiş ve kendini boşluğa bırakmış. Öyle güzel süzülüyormuş ki yavru fil de düşünmeden kendini boşluğa bırakmış. Ancak papağan gibi uçamadığı gibi birden aşağıya doğru da düşmeye başlamış. Bu da paniklemesine ve korkmasına neden olmuş. Kendini birden aşağıda ki gölün içerisinde ki çamurda bulmuş. Hemen çamurdan çıkmış ve karada kendini temizlemiş. Bundan sonra da yavru bir filden başkası olmayacağına karar vermiş. Bu olaydan sonrada hemen gidip ailesini aramaya koyulmuş. İnatçı fil yavrusu masal oku etkinliği böylece mutlu bir son ile sona ermiş.

İnatçı Fil Yavrusu İle İlgili Merak Edilen Sorular

İnatçı Fil Yavrusu hikayesi oku etkinliği ile ilgili olarak birçok merak edilen konu bulunuyor. Aynı zamanda bu hikayeden de çok güzel alınması gereken dersleri bulunuyor. İnatçı fil yavrusu masal oku etkinliği soruları şunlardır:

 • İnatçı Fil Yavrusu Hikayesinin Ana Kahramanı Kimdir?

İnatçı Fil Yavrusu hikayesi ana kahramanı bir fil ailesinin en küçük ve yaramaz olan üyesidir.

 • Yavru File Ailesi Ne Demiş?

Biz gezintiye çıkıyoruz. Sen de gelmek ister misin diye sormuşlar.

 • Yavru Fil Ailesine Ne Cevap Vermiş?

Annesi ve babası ayrı kardeşleri de ayrı ayrı sormuş ve hepsine gelmek istemediğini söylemiş.

 • Yavru Fil Ailesi Gittikten Sonra Ne Yapmış?

Kendi başına oyunlar oynamış, şarkılar söylemiş. Sonra da yapacak bir şey bulamayınca çok fazla canı sıkılmış.

 • Yavru Fil Neden Yavru Bir Fil Olmak İstememiş?

Tek başına kalınca canı çok sıkılmış ve yapacak bir şey bulamamış. Yalnız da kalınca yavru bir fil olmak yerine başka bir şey olmak istemiş.

 • Yavru Fil Ne Olmak İstemiş?

İnatçı Yavru fil masalı önce bir ceylan görmüş ve ceylan olmak istemiş. Ancak ceylan gibi kolayca zıplayamamış. Çünkü kendisinin bacakları hem kalın hem de çok hantalmış. Bu yüzden de vazgeçmiş. Sonra maymun ailesini görmüş ve maymun olmak istemiş. Ancak tüm maymunlar yavru fili görünce onu biraz hırpalamışlar. Kendini onlardan çok zor bir şekilde kurtaran yavru fil bu sefer de papağan olmak istemiş. Papağan olmayı da başaramamış.

 • Yavru Fil Neden Papağan Olmaktan Vazgeçmiş?

Papağan ile göl kenarından aşağıya atladığında papağan gibi uçamamış ve aşağıya düşmüş. Canı da çok yanmış ve bu sefer de yavru bir fil olarak kalmaya karar vermiş. Sonra da ailesini aramaya gitmiş.

 • İnatçı Fil Yavrusu Masalından Çıkarılması Gereken Ders Nedir?

İnatçı Fil Yavrusu masalında kişilerin kendi doğasına aykırı davranamayacağından bahsedilmiştir. Bir fil sadece fil gibi olabilir, ceylan ceylan gibi, maymunlar maymunlar gibi ve insanlar da insanlar gibi olabilir. Nasıl yaratıldılar ise o şekilde de davranmak zorundadırlar. Aynı zamanda bir yavru filin yeri de her zaman için ailesinin yanıdır.

Hayvan HikayeleriResimli HikayeDeğişik Masallar


Benzer İçerikler

Kuğu Gölü Balesi Hikayesi
Kuğu Gölü Balesi Hikayesi
Ağzında Güller Saçan Kız
Ağzında Güller Saçan Kız Hikayesi
Keloğlan Şifalı İlacı
Keloğlan Şifalı İlacı Hikayesi
Küçük Kepçe Bırbır Hikayesi
Küçük Kepçe Bırbır Hikayesi

Yorumlar

 1. Anonim says:

  Süper.

 2. Ayşe says:

  Komik 😂😂😂

 3. Anonim says:

  Çok güzel komik benim kızım çok güldü😊

 4. Anonim says:

  Masal gibi masal harika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.