2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarResimli Hikaye ve Masal KitabıTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Kaplumbağa Teri Masalı

Kaplumbağa teri masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde tüm hayvanların mutlu mesut bir arada yaşadığı bir orman varmış. Bu ormanda, her yaz bir yarışma düzenlenir ve ormanın tüm hayvanları, sahip oldukları yeteneklere göre farklı yarışlarda mücadele edermiş. Tüm hayvanlar bu yarışlarda birinci olabilmek için mücadele eder, yarışmaları kazananlar da kocaman bir madalya kazanırmış.

İşte yine bir yaz gününde bu ormanda yaşayan ve çok sevilen bir kaplumbağa yavrusu olan Kaplumbağa Teri varmış. İlk defa bir yarışmaya katılacak olan ama hangi yarışmaya katılması gerektiğine bir türlü karar veremeyen Teri, annesinden yardım istemeye karar vermiş.

Elinden tuttuğu annesine dönüp;

-Anneciğim. Ben hangi yarışmaya katılmam gerektiğini seçemiyorum. Bana yardımcı olur musun?

Demiş. Annesi de zıplama, koşma, atlama, koklama ve yeme yarışmaları içerisinden yavrusunun en başarılı şekilde yarışacağı yarışın koklayarak ne olduğunu bulma yarışması olduğunu söylemiş. Çünkü kaplumbağalar, zıplayamayan, çok yavaş hareket eden, atlayamayan ve küçük oldukları için de çok yemek yiyemeyen hayvanlar olsalar da çok iyi bir koku yetenekleri varmış ve yavru Teri bu yarışmada çok başarılı olabilirmiş.

İlgili Makaleler

İlk başta Teri annesinin bu fikrini kabul ederek koklama yarışmasına katılmaya karar vermiş ancak sonra tüm sevdiği arkadaşlarının koşu yarışmasına katılacağını görünce koklama yarışmasından vazgeçerek koşu yarışmasına katılmaya karar vermiş. Annesi onun koşamayacağını bilse de Teri arkadaşlarıyla birlikte yarışmaya çok hevesli olduğu için hevesini kırmak istememiş.

Kaplumbağa Teri’nin koşu yarışmasındaki rakipleri ise tavşan, kaplan, çita, maymun ve geyikmiş. Teri kendinden çok emin bir şekilde bu yarışta birinci olacağını düşünse de aslında bu yarışı kazanması imkansızmış. Herkes yerini almış ve aslan kral yarış düdüğünü çalınca koşu yarışı başlamış.

Yarış başlar başlamaz çita ve kaplan adeta ormanda tozu dumana katarak koşmaya başlamış, diğer hayvanlarda peşindeymiş. Ama kaplumbağa Teri, daha çizginin hemen önüne yeni gelebilmiş. Bir anda rakiplerinin ortadan kaybolduğunu gören ve ne kadar uğraşsa da yapısı gereği hızlı koşamayan Teri, bu duruma çok üzülmüş ve ağlayarak yarışı bırakarak annesine sarılmış.

Anne kaplumbağa ise Teri’nin bu yarışmadan bir ders çıkartması gerektiğini ve aslında hiç üzülmesine gerek olmadığını söyleyerek şöyle demiş;

-Teri. Emin ol ağlamana hiç gerek yok. Çünkü hepimizin yetenekleri birbirinden farklıdır ve herkes her konuda başarılı olamayabilir. Sen de iyi bir koşucu olamayabilirsin ama bu kötü bir şey değil. Yalnızca kendini tanıyıp yeteneklerini bilerek hareket etmelisin. Yeteneğe sahip olmadığın konularda başarısız olman çok normaldir.

Deyince Teri annesine hak vermiş ve koku yarışmasına katılıp yarışı kazanmış.

Kaplumbağa Teri Masalı
Kaplumbağa Teri Masalı

Kaplumbağa Teri Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Kaplumbağa Teri masalının konusu, yeteneği olmasa da ormandaki koşu yarışmasına katılmak isteyen yavru kaplumbağa Teri’nin yarışmayı kaybetmesidir.

Kaplumbağa Teri Masalının Ana Fikri Nedir?

Kaplumbağa Teri masalı ana fikri, kendimizi tanıyarak ve yeteneklerimizi bilerek hareket etmemiz gerektiği, aksi takdirde başarısız olacağımızdır.

Kaplumbağa Teri Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan, başarısız olduğumuz konularda bu durumu zorlamak yerine kendimizi tanıyarak yetenekli olduğumuz alanlara yönelmemiz gerektiği dersini çıkartabiliriz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!